Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия се размина със САЩ и ЕС в тълкуванието си за македонската криза

Москва обвини Запада, че подхранва "великоалбански стремежи в района"

5 коментара
Русия се размина със САЩ и ЕС в тълкуванието си за македонската криза

"Дълбоко сме загрижени от последните събития в Република Македония. На 27 април изгубилата парламентарните избори опозиция фактически извърши опит за насилствено завземане на властта в страната, като по собствена инициатива избра председател на парламента с груби нарушения на установените процедури." Това гласи официална позиция на руското външно министерство по повод размириците от четвъртък вечер в Скопие.

Позицията на Русия е коренно различна от оценките, давани от САЩ и Европейския съюз за ситуацията в Македония.

В официалния документ се говори, че " във възникналото сбиване с участие на демонстранти, излезли срещу "самозванците", има пострадали". В позицията никъде не се взема предвид факта, че полицията в Македония на практика не попречи на местните националисти да нахлуят в сградата на парламента, където те вандалстваха и биха народни представители.

Тълпата бе очевидно от привърженици на партията ВМРО-ДПМНЕ на бившия премиер Никола Груевски, който заедно със симпатизиращият му президент Георге Иванов не позволяват на Македония да излезе от тежка политическа криза вече две години. И двамата настояват за нови избори, след като партията, спечелила с минимална преднина изборите, не получи подкрепа на мнозинството депутати.

След размириците от вечерта на четвъртък срещу петък позицията на ЕС и САЩ е, че изборът на първия в историята на републиката етнически албанец за председател на парламента, който бе и формалния повод за протеста, е напълно законен. Западните държави съобщиха, че те ще работят с него и призоваха да се следват демократичните процедури.

Русия обаче оказа се не споделя тези нагласи. Нещо повече Москва говори за чуждо вмешателство в македонската политика. "Официални представители на Евросъюза и посланиците на редица европейски държави и САЩ незабавно приветстваха "новия председател" на парламента, който впрочем, е бивш полеви командир от проалбанската Народна освободителна армия. Такава мълниеносна координирана акция, несъмнено, се явява свидетелство на това, че случващото се е било планирано с негласното знание на "външните куратори" на македонската опозиция", се казва в декларацията, прочетена от Алексей Зайцев.

След това Москва повтаря, че "това потвърждава тезата, че главна причина за сегашната вътрешнополитическа криза в Република Македония е най-груба намеса във вътрешните работи на тази страна. Налице е безцеремонна манипулация на волеизявлението на гражданите с цел да бъде отстранено от власт законното правителство". В момента страната се управлява от служебен кабинет.

В текста Русия намесва име и събитие от съвсем друга страна - освобождаването от френски съд на косовския албанец Рамуш Харадинай (един от партизанските лидери от конфликта с армията на Слободан Милошевич в края на 90-те години, който сега Сърбия иска да ѝ бъде предаден чрез Интерпол) - за да обяви, че имало явна подкрепа на Запада за великоалбанските стремежи в района.

"По-нататъшното развитие на събитията по този сценарий, опитите да се промени страната на основата на т.нар. Тиранска платформа, заплашват с още по-голям ръст на напрежението и преминаване на ситуация в конфликт, включително на междуетническа основа."

Накрая, Москва посочва, че адекватно решение можело да се намери единствето чрез "вътрешномакедонски диалог в рамките на конституционно-правното поле". В действителност, партията на Груевски не позволява избраният през декември парламент да заработи нормално, а президентът Иванов отказа да изпълни основния закон и да предаде мандат за правителство на лидера на опозицията Зоран Заев.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #5
  2. Иван Сусанин
    #4

    А всичко останало са технически подробности.

  3. Иван Сусанин
    #3

    Както се казва, мозайката напълно се напасва; едва сега може да разберете какъв беше смисълът на онези "случайни изказвания" преди няколко месеца на едни пенсионирани западни политици, че Македония трябва да бъде разпарчетосана.
    Виждате, че те са подготвяли обществените нагласи - опитайте се да докажете, че те не са били централно дирижирани.
    Но парадоксалното е, че Русия единствена отчаяно се бори срещу де-славянизирането на Балканите.
    Славянството беше подложено на мощен и безпрецедентен натиск

  4. milan
    #2

    За всички е ясно,че Русия чрез Сърбия,мъти водата на Балканите.Сърбия,насърчавана от Русия,се намесва във вътрешните работи на бившите югорепублики-атентатът в Черна гора бе дело на руски и сръбски ултраси,а Додих открито призовава за отцепване на Сръбска република от БИХ и присъединяването ѝ към Сърбия.Влиянието на Белград в БЮРМ,е пагубно за демокрацията в тази млада държава на Балканите.Антибългаризмът в Македония се диктува именно от Сърбия,зад която стои Русия.Там,Русия развява плашилото "Велика

  5. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.