Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия се цели в троен ръст на ядрените сделки в следващите 20 години

3 коментара

Русия, един от най-големите в света износители на петрол и газ, цели да стане и глобален лидер в ядрената енергетика. Държавната корпорация “Росатом“ в момента строи 15 реактора в света, което е повече от всеки друг международен доставчик. Пет от тях са извън Русия, а скоро към тях ще се прибавят и други, предаде Блумбърг.

На 26 септември “Росатом“ обяви сделка за два реактора в Китай, след като други два вече бяха построени там. “Китай дори не е първият ни приоритет сега, след като имаме партньорства в Индия, Турция, а в бъдеще и във Виетнам“, заяви президентът на “Росатом“ Сергей Кириенко.

Страните с бързо развиващи се пазари поръчват повечето от новите реактори, докато проектите в развитите страни са забавени от политическата опозиция, посочва изданието.

Русия е готова да се конкурира в цените, допълва то и цитира данни на Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), според които построяването на 1000 мегаватова ядрена централа в Русия струва средно 2.9 млрд. долара, без да се смята финансирането. Това е от 20 до 50 процента по-евтино отколкото цените на западните конкуренти.

Руснаците преразгледаха своята ядрена технология след фиаското в Чернобил. “Техните реактори имат същия базисен дизайн като на предлаганите от останалите“, казва Марк Хибс, асоцииран член от Берлин на програмата за ядрена политика на Фондация “Карнеги“

“Външни експерти казват, че те са безопасни“, допълва той. Въпреки това експертът добавя, че на “някои ядрени пазари решенията са едновременно търговски и политически и онези, които трябва да ги вземат, все още са леко нервни относно това (руските реактори)“.

Увеличаващи се продажби в света

Откакто през 2005 г. Кириенко оглави руското министерство по атомна енергетика, преобразувано през 2008 г. в “Росатом“, той натиска за увеличаване на световните ядрени продажби на Русия. 48-годишният шеф на корпорацията, който за кратко бе премиер по времето на Борис Елцин, казва, че иска да вдигне годишните продажби на “Росатом“ от 17 млрд. долара сега на 50 млрд. долара в следващите 20 години.

Като държавна компания, “Росатом“ се радва на помощта на Кремъл в уреждането на сделки на високо ниво. Продажбата на два реактора в Индия бе парафирана през март по време на посещението в Ню Делхи на премиера Владимир Путин заедно със споразумението за продажба на изтребители МиГ-29 и друго въоръжение. Септемврийската продажба на китайците бе подписана в Пекин същия ден, когато бе постигнато споразумението за доставка на природен газ на Китай.

Също така “Росатом“ е единственият ядрен търговец, който приема обратно от клиентите си отработеното ядрено гориво. Повечето страни, включително САЩ и Франция, забраняват дългосрочното съхранение и разполагане на ядрените отпадъци извън своите граници, отбелязва изданието..

В същото време корейските реактори KEPCO струват с около една трета по-малко от съоръженията на “Росатом“, сочат данните на ОИСР. Тази година KEPCO подписа своята първа експортна сделка за доставка на четири реактора в Абу Даби за 20 млрд. долара.

“Предизвикателството сега е да се подбият корейските цени“, казва Крис Гадомски, ядрен специалист от анализаторската група на Блумбърг Нови енергийни изследвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хи-хи-хи
    #3

    "той натиска за увеличаване на световните ядрени продажби на Русия."Натискане му е майката.И бой...бой...бой...Ако натискането се окаже ндостатъчно.Бой,доене и стригане.Какви са тези капиталистически глезотии,като конкуренция,конкурентни цени,и качество.

  2. ха-ха-ха
    #2

    Там минават руските номера.И цената е интересна - $2.9 млрд за 1000 мгв.Ама това е цената при подписването на договорите. При завършването на АЕЦ-а цената като нищо надминава 10 млрд.Да са им честити АЕЦ-овете!

  3. Щирлиц
    #1

    всеки намира своето място. Например България и Боко може да изнасят популизъм с 20% по-високо качество от другите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.