Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия шпионира САЩ и Германия в промишлени мащаби

54 коментара
Сградата на  руската служба за външно разузнаване.

Не само конфликтът в Украйна напомня за стария модел на поведение на Кремъл – Русия буквално в промишлени мащаби шпионира САЩ и Германия, пише в четвъртък германският вестник "Франкфуртер алгемайне".

В началото на тази седмица по подозрения за шпионаж в САЩ беше арестуван служителят на една от руските банки Евгений Буряков, пристигнал в Америка през 2010 година заедно с жена си и с двете си деца. Заедно с Буряков американските власти арестуваха и още двама руски граждани, работещи в руското консулство. Според следствието всички те са били агенти на Службата за външно разузнаване на Русия и са се занимавали със събиране на секретна информация за възможните санкции срещу руски банки, както и с вербуване на млади сътруднички на голям нюйоркски университет и на служители на различни американски компании, пише германският вестник.

Обвинението твърди, че действията на Буряков са били ръководени от търговския представител на Русия Игор Споришев, който бил следен от ФБР от пролетта на 2012 година. Чрез подслушване на телефонните им разговори било установено, че руснаците се уговаряли за срещи с помощта на условни сигнали при обсъждането на филми и спортни събития. Обменът на информация, скрита в пакети или в списания, се извършвал по време на съвместни разходки сред природата.

Като цяло, продължава "Франкфуртер алгемайне", след края на Студената война Службата за външно разузнаване на Русия практически не е променила своите методи и продължава да използва за целите на шпионажа не само официални сътрудници, но и така наречените "нелегални" – хора с различни легенди и фалшиви имена. Например, през ноември 2014 година руските власти изгониха от страната високопоставена служителка на германската дипломатическа мисия. Малко по-рано Берлин поиска от Русия да отзове едно от своите аташета в генералното консулство в Бон, който бил сътрудник на военното разузнаване ГРУ и събирал секретна информация от военен характер. Веднаж обаче германски гражданин, когото руснакът се опитвал да вербува, разказал всичко на германското контраразузнаване, което разобличило шпионина.

Горе-долу по същото време германските власти пуснаха предсрочно на свобода руската шпионка Гудрун Ашлаг. Заедно със съпруга си тя шпионирала в Германия в продължение на 25 години. За това време двамата изпратили в Москва стотици документи със секретна информация на НАТО и Европейския съюз.

В последно време германското контраразузнаване отбелязва активизиране на руските специални служби, пише по-нататък вестникът. Център на шпионажа е руското посолство в Берлин: около една трета от работещите в Германия руски дипломати работят и за руските разузнавателни служби или по някакъв начин са свързани с тях, твърдят от германската Служба по охрана на конституцията.

Отделно със събиране на разузнавателни данни се занимават служители на авиокомпания "Аерофлот" и на различни руски информационни агенции, а като източници често се ползват журналисти, при това не само руски. Неотдавна стана ясно, например, че руските специални служби са ползвали услугите на италиански журналисти.

Приоритетни цели за руските шпиони в Германия са нейната външна, отбранителна, финансова, енергийна и европейска политика. По информация на германското контраразузнаване сега най-голям интерес се проявява към "отношението на различни политици, политически партии и обществени групи към икономическите санкции, наложени на Русия, а цел представляват депутати от Бундестага и служители в министерствата". Все пак по правило шпионите предпочитали да не контактуват лично с тях, а със сътрудници на политическите фракции, през чиито ръце минава потокът документи.

Богатата на природни ресурси Русия, отбелязва по-нататък вестникът, голям интерес представлява германската енергийна политика: Москва иска да получи отговор на въпроса как Германия като една от най-мощните икономики в света се готви да компенсира отказа от ядрената енергия и каква роля се отрежда на възобновяемите енергийни източници.

Въпреки че при събирането на секретна информация Русия залага особено много на получаваното от агенти, тя използва и последните технически разработки. Така в началото на 2013 година се появиха сведения за широкомащабен шпионаж на руските специални служби в киберпространството, насочен срещу германското Министерство на външните работи, германските посолства в страните от Източна Европа и германските министерства. Операцията се наричаше "Червеният октомври", пише "Франкфуртер алгемайне".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stojan
    #54

    Кат' Русия няма втора тъй коварна на света тя е нашата окова тя е нашата беда!

  2. Коментарът е изтрит в 12:45 на 30 януари 2015 от автора.
    #53
  3. so what_deactivated_1521205049
    #52

    БЯХМЕ Я ЗАБРАВИЛИ ТАЗИ ДЪРЖАВА РУСИЯ през 90-те години, когато се разнадаше и много добре ни беше. Щом малко се позамогнаха от скъп петрол взеха да си нападат съседите и да се зъбят на останалия свят. Е това е ДИВАШКАТА ПРИМИТИВНА ДЪРЖВАВА вместо да подобрява живота на гражданите си ИСКА ДА РАЗРУШИ ОТ ЗАВИСТ И КОМПЛЕКСИ живота на свободните хора

  4. so what_deactivated_1521205049
    #51

    49 лице няма разбира се но има много никове, там над него са....

  5. В и К
    #50

    Дотук добре. Сега остава да откраднат и приложат в собствената си държава и политическата система от която изглежда технологичните успехи са следствие.

  6. П. Стоянов
    #49
  7. Филка Русофилка
    #48
  8. анита хегерланд
    #47

    "Стратегическото разузнаване е най-висшата форма на разузнавателна дейност, чиято ефективност пряко влияе върху жизнеспособността на осъществяващия я субект. То обезпечава формирането на управленските решения на възможно най-високото държавно и геополитическо ниво." "За основоположник на съвременното Германско разузнаване се смята Вилхелм Щибер. Той консултира и царската тайна полиция в Русия." Въпросът е много по-сложен, отколкото предполага нивото на коментарите. Шпионите разменят информация още от самото начало. Проблемът е, че ГДР е голям сантимент на Русия и това по някакъв начин сега е актуално.

  9. boby1945
    #46

    Да 37 Какво са приказвали Раковски, Левски, Ботев, Захари Стоянов, крадлив Стамболов, Благоев, Кирков, Кабакчиев и всички "български патриоти" знаем, знаем и че русофобството на крадлив Стамболов, Кобургите и прислуга алафранги доведе за 60 години (1887-1947 Парижски мирен договор) до три национални катастрофи и четири загубени войни...

  10. boby1945
    #45

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.