Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия ще наложи вето върху резолюция за удар срещу Ирак

0 коментара

Русия ще наложи вето в Съвета за сигурност на ООН върху нова резолюция, разрешаваща употреба на сила срещу Ирак, заяви днес руският външен министър Игор Иванов, цитиран от световните агенции.

Ако в Съвета за сигурност бъде представена такава резолюция, Русия ще използва правото си и ще наложи вето върху нея, се посочва в декларация на руския външен министър. За пръв път той споменава открито възможността Русия да наложи вето, отбелязва АФП.

Русия е една от петте постоянни страни-членки на Съвета за сигурност на ООН и разполага с правото да налага вето върху неговите решения.

Франция, което също има право на вето, каза, че няма да допусне резолюция, която дава право за автоматично използване на сила. Китай също се противопостави на новата резолюция.

Руският външен министър обяви, че има нужда от нова резолюция, но тя трябва да е в подкрепа на оръжейните инспекции.

Белият дом отговори незабавно, че се надява Русия и Франция да не налагат вето на втората резолюция за Ирак, отбелязвайки, че подобен акт ще е "повече от разочароващ".

Запитан за резервите на Франция, която също спомена възможността за вето, говорителят на Белия дом посочи, че "тези страни ще останат съюзници на САЩ в борбата срещу тероризма", дори да гласуват срещу резолюцията.

Дипломатически натиск

Изявлението на Игор Иванов се появи в деня, когато френският външен министър Доминик дьо Вилпен замина на обиколка в три африкански държави, които са непостоянни членки в Съвета за сигурност, в опит за осигури гласовете им против резолюцията на САЩ. Обиколката включва Ангола, Камерун и Гвинея. Заедно с Чили, Пакистан и Мексико тези държави до този момент не се изразили категорично своята позиция по иракската криза. Техните гласове ще бъдат решаващи при обсъждането в Съвета за сигурност на американско-британската проекторезолюция, която дава ултиматум за пълно разоръжаване на Ирак до 17 март.

Бедните африкански държави са особено податливи на натиск, тъй като са силно зависими от чуждестранна помощ.

Вчера американският държавен секретар Колин Пауъл заяви, че има голям шанс новата проекторезолюция, да получи подкрепа от 9 или 10 страни-членки.

По време на краткото си посещение в Ангола Доминик дьо Вилпен не успя да убеди Луанда, че конфликтът в Ирак може да бъде избягнат, предаде АФП. "Войната е неизбежна", заяви анголският външен министър Жоау Бернарду ди Миранда на пресконференция след 45-минутната среща между Доминик дьо Вилпен и президента Жозе Едуарду душ Сантуш. Анголските власти не са разкрили каква позиция ще заемат при гласуването в Съвета за сигурност на американско-британската проекторезолюция.

Междувременно пакистанският министър-председател Мир Зафарула Хан Джамали заяви днес, че ще му е много трудно да подкрепи евентуална война в Ирак, предаде Ройтерс. Той обаче не уточни обаче каква ще е позицията на неговата страна. "Като дойде време за гласуване, ще видим", каза пакистанският правителствен ръководител пред журналисти.

Великобритания изпрати министъра са си за Африка Баронеса Амос в трите африкански държави, които влизат в обиколката на френския външен министър.

Кореспондентът на Би Би Си Пол Рейнолдс коментира, че на фона на заплахата от руско вето, най-доброто, на което Буш и Блеър могат да се надяват, е постигането на морална победа - т.е.- мнозинство поне от 9 гласа в Съвета за сигурност. Това "морално мнозинство" обаче няма никакъв легитимен статус.

Вашингтон и Лондон предлагат нов график на Саддам

Вашингтон и Лондон междувременно предложиха компромис, за да постигнат консенсус в Съвета за сигурност. Великобритания съобщи, че може да се увеличи, макар и не много, крайният срок, който се дава на Саддам Хюсеин. Говорителят на премиера Блеър обясни, че двете страни обсъждат детайлен график за разоръжаване, който да бъде изпълнен до 17 март.

Идеята е била сондирана с други страни -членки на Съвета за сигурност. Изготвянето на новите възложи моменти в документа може да бъде направен на базата на доклада на главния оръжеен инспектор Ханс Бликс, който каза, че Ирак не се е освободил напълно от своите химически и биологични арсенали.

Гласуването на новата резолюция се отлага

Новата резолюция трябваше да бъде подложена на гласуване във вторник, но според дипломати от ООН, вотът ще бъде отложен за по-късно тази седмица. Според дипломат на една от трите държави, внесли проекторезолюцията (САЩ, Великобритания и Испания), не е нужно да се избързва, докато все още няма консенсус. Трудно е в толкова кратък срок да се свика заседание на равнище външни министри или на друго ниво, уточни дипломатът, пожелал анонимност.

Американският държавен секретар Колин Пауъл заяви в събота, че възможността от военен удар бързо нараства и намекна, че евентуални действия могат да започнат преди предложения в проекторезолюцията краен срок 17 март.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.