Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия стана доставчик №1 на петрол в Китай

4 коментара
Логото на руската компания "Газпром" и постер на Китайската петролна и химическа корпорация (Sinopec) по време на международно изложение в Москва през април 2022 г. Снимка ЕПА/БГНЕС

Русия стана най-големият доставчик на петрол в Китай, който купува руската суровина с огромни отстъпки в условията на западните санкции срещу Русия заради войната в Украйна.

През май Русия е продала рекордни обеми суров петрол на Китай – почти 8.42 милиона тона, съобщи китайската митническа служба на 20 юни, понеделник.

Това означава, че миналия месец Русия е доставяла на Китай близо 2 млн. барела петрол дневно, което е 55% повече в сравнение със същия период на миналата година и една четвърт повече в сравнение с април т.г.

Пекин е увеличил покупките на руски суров петрол въпреки мащабните локдауни в страната и забавянето на икономиката. През февруари Пекин и Москва обявиха, че тяхното приятелство "няма граници".

В резултат на това, след 19.месечна пауза Русия отново изпреварва Саудитска Арабия като петролен доставчик номер 1 в Китай.

На фона на западните санкции срещу Русия и наложеното ембарго за вноса на руския петрол, китайските компании го купуват с огромни отстъпки.

През май месец Саудитска Арабия е доставила на Китай 7.82 млн. тона нефт (1.84 барела на денонощие), което с 9% повече в сравнение на миналата година. Но в сравнение с април т.г., обемът на саудитските доставки в Китай бележат спад от 15%.

През март САЩ и Великобритания забраниха вноса на руски петрол, а през май ЕС прие мащабно ембарго върху вноса на руски петрол. Забраната обаче се отнася само за доставките на руски петрол по море, чрез танкери. Доставките по тръбопроводи останаха извън санкциите по настояване на Унгария.

В същото време американският президент Джо Байдън каза, че спирането на вноса на руски петрол цели да отслаби "основната артерия на руската икономика".

Износът на енергийни суровини е жизненоважен източник на приходи за Русия.

По данни на аналитичния център за проучване на енергията и чистия въздух (Centre for Research on Energy and Clean Air) , Русия е получила 100 милиарда долара приходи от износ на горива през първите сто дни от инвазията в Украйна, независимо, че този износ се е свил през месец май.

Над 61% от руския износ на енергийни суровини е за ЕС, което се равнява приблизително на 59 млрд. долара.

Като цяло обаче, износът на петрол и газ от Русия намалява, което съответно се отразява върху приходите на Москва, които вече са спаднали доста под пиковите си равнища от над 1 млрд. долара дневно през месец март.

Приходите на Русия от износа на газ и петрол са надвишавали разходите ѝ за войната в Украйна през през първите ѝ сто дни. Според оценки на CREA Русия харчи около 876 млн. долара на ден за издръжка на инвазията в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Time
    #4

    Да, приятелството им "няма граници", но само докато Китай влачи от суровинния си придатък РСФСР на безценица. Всяка боклучава стока като я пуснат на 50% се продава бързо бързо.

  2. Гений
    #3

    русия не е доставчик, а безправна колония N1 на китай, как няма да доставя...

  3. Liberal
    #2
    Отговор на коментар #1

    май точно така излиза. ЕС и БГ се водим по свирката на изкуфял дъртак в Белия дом докато обедняваме стремглаво, а пък виновникът за всички беди - Путин, си го премества от единия крачол в другия.

  4. Да обобщим резултатите: От санкционната война печелят: 1. Русия (продава по-малко нефт и газ, но на по-висока цена и според "Блумбърг" е засега е заработила повече валута отколкото през първата половина на 2021 г.) 2. САЩ - купува повече руски петрол на по-ниска цена от тази на международните пазари. 3. Китай - получава руски суровини по прекрасни цени, особено сравните с тези на ЕС. От санкционната война губи: 1. ЕС - цените на всички енергоресурси растат не с дни, а с часове. Извод: Планът на САЩ за деиндустриализация на Европа върви по план. Съпътстващи печеливи: Китай и големите производители на нефт и газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.