Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия свали цената на турската АЕЦ "Аккую" до 18.7 млрд. долара

20 коментара

Стойността на реализацията на проекта за строеж на турската АЕЦ "Аккую" се намалява, съобщи шефът на създаденото за целите на проекта акционерно дружество Александър Суперфин по време на симпозиум на Световната ядрена асоциация в лондон, цитиран от изданието СмартГрид.ру.

"Ако обявената от нас по-рано номинална стойност на четирите блока беше 20 млрд. долара, то сега е уточнена – 18.7 млрд. долара", каза Суперфин. По негово мнение, след като приключи разработката на проекта, което е планирано за средата на 2013 г., е възможно и по-нататъшно намаляване на тези цифри.

"Росатом", която ще изгради ядрената централа, планира да получи лиценз за строежа на съоръжението до края на 2014 г., съобщиха от държавната корпорация. "След това ние ще започнем реалното строителство – полагането на бетона и т.н.", каза Суперфин. По думите му реализацията на проекта става по график – в близките месец и половина ще бъдат приключени инженерно-изследователските работи на площадката, след което ще започне интензивна обработка на данните, които са необходими за оценката за въздействие върху околната среда на проекта. В средата на 2013 г. се очаква ядрената централа да получи одобрение на екооценката, което ще позволи да се пристъпи към подготовката на площадката за работа.

Суперфин каза още, че проектът АЕЦ-2006, който според междуправителственото споразумение трябва да бъде приложен на площадката на АЕЦ "Аккую", ще бъде "малко модифициран с отчитане на сеизмичността на терена ще има допълнителни мерки за сигурността".

Информацията на поевтиняването на проекта за турската атомна централа идва десетина дни след като дъщерната на "Росатом" компания "Атомстройексппорт" заведе иск срещу българската НЕК за 1 млрд. евро заради неплатената работа по спряния проект АЕЦ "Белене".

Българският проект бе прекратен през март 2012 г. с мотива, че цената му излиза около 20 млрд. лв. за два блока от по 1000 МВ, което е прекалено скъпо за България, която не може да намери стратегически инвеститор в централата.

Намаляването на цената на турската ядрена централа може да се тълкува и като политически ход от страна на Русия, за да даде нови аргументи в полза на АЕЦ "Белене" сред поддръжниците на проекта в страната ни и в условията на искан от БСП референдум за или против АЕЦ "Белене" с мотива, че и българският проект може хипотетично да поевтинее.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Пак фалшиви патриоти от 19 век си обясняват бьлгарската енергетика с турската. Смешни сте.

  2. Анонимен
    #19

    Когато от HSBS си публикуваха експертизата, казаха че цената 22 милиарда била най-оптимистичната. Тия от ИПИто им пригласяха, че щяло да излезе дори двойно. Вижда се че ни изработиха.

  3. Анонимен
    #18

    Откъде измъдрихте цифрата 20 милиарда евро? Като не разбирате от чесла, зощо изобщо се пънете да обяснявате толкова сложни за вас неща. Геният от село Банкя ББ, за да обясни, защо загробва най-важният за страната проект от десетилетия измъдри цифрана 10,3 милиарда евро. И това, което изобщо не се казва на хората е, че тези пари ще се изплащат в продължение на поне две десетилетия. Като ги разхърлите на един период от 20 години,по колко на година трябва да се плаща? Толкова ли е непостижимо за България

  4. Анонимен
    #17

    "HSBS: Най-ниската цена за АЕЦ "Белене" е 22 млрд лв." - Сега тия от HSBS трябва да върнат милионните хонорари или да обяснят как изчислиха че за завършване на един реактор в България трябва да се плати 150% повече от цената на изграждане от нула на същия реактор в Турция.

  5. Анонимен
    #16

    Значи в Турция може да се строят 4 нови АЕЦ,половината от тях руски и да са икономически обосновани,а в България не било изгодно да се построи АЕЦ Белене.На турските енергийни интереси проектът Белене действително пречи.За съжаление България в момента се управлява от изключително алчни,глупави и некомпетентни хора,оглавявани от един престъпник с улично образование,които за шепа долари са готови да продадат и майчиното си мляко.Спирането на АЕЦ Белене е най-голямото национално предателство в новата българска история.

  6. Анонимен
    #15

    До манипулаторите от Медиапул. Никой от правителството или който и да е специалист никога не е говорил за 20 млрд, ЕВРО. Споменавана е цифрата 20 млрд. ЛЕВА.

  7. Анонимен
    #14

    Прави впечатление, че американците нямат нищо напротив Турция, която им е стратегически съюзник и важна опора в Близкия Изток, да има руски АЕЦ. Тогава за какво бяха тия усилия да се разтури довършването на същите реактори у нас? За да се улесни сделката и строежа в Турция може би?

  8. Анонимен
    #13

    До 9 В и К ти си знаеш

  9. Анонимен
    #12

    http://www.atomstroyexport.com/project/rus/37

  10. Анонимен
    #11

    В Япония са паднали 3 атомни бомби до сега.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.