Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия убедена, че въглеводородите ще задържат лъвския пай в световната енергетика

3 коментара
Русия убедена, че въглеводородите ще задържат лъвския пай в световната енергетика

Макар преди ден Организацията страните износителки на петрол (ОПЕК) да призна пред иден, че идва краят на петролната ера за развитите държави, Русия е убедена, че до 2050 година въглеводородите ще запазят лъвския пай в глобалния енергиен баланс. Това ще стане въпреки нарастващото търсене на възобновяеми енергийни източници и водород, смята енергийният министър Александър Новак, който се включи в провеждащата се онлайн Световната енергийна седмица, цитиран от агенция ТАСС в петък.

Министърът разказа за неотдавнашна среща на руски представители с германски партньори, след която са се договорили да подпишат меморандум за съвместни изследвания в областта на водородната енергия.

По думите на Новак бъдещето на водорода има голям потенциал и неговият дял в енергийния баланс може да стигне до 25 процента.

В четвъртък в годишния си доклад ОПЕК посочи, че възстановяването на търсенето на петрол в света в краткосрочен и дългосрочен план ще дойде от развиващите се страни. За развитите страни епохата на петрола вече е приключила - през идните пет години потреблението в тях ще спадне с 1.1 милиона барела на ден, прогнозира картелът.

След драстичен спад от 9 милиона барела на ден през 2020 година, световното търсене на петрол ще започне да се възстановява догодина и може да достигне предкризисното ниво от 99,8 милиона барела на ден през 2022 година, сочи докладът.

Очаква се през 2021 година търсенето да се увеличи със 7 милиона барела на ден до 97.7 милиона барела на ден. Това означава, че догодина то все още ще бъде с 2 милиона барела на ден под нивото от 2019 година и с 4.3 милиона барела на ден по-малко, отколкото ОПЕК прогнозираше преди година.

Глобалното предлагане на петрол, въпреки понижението през 2020 година, ще се възстанови напълно и дори ще надхвърли предкризисните равнища през 2022 година, прогнозира още организацията.

Добивът ще нарасне най-много в страните извън ОПЕК - с 5.7 милиона барела на ден до 70.7 милиона барела на ден към 2025 година.

Предлагането от страните от ОПЕК ще намалее през този период - със 700 000 барела дневно до 33,2 милиона барела дневно, според оцените на картела.

Световното търсене на петрол ще постигне равновесие в края на 30-те години, като дотогава може да е започнало да намалява. Това е голяма промяна за групата производители, която отразява трайното въздействие на коронавирусната криза върху икономиката и потребителските навици, отбеляза Ройтерс, цитирайки годишния доклад на ОПЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #3

    ОПЕК признава, или по-скоро се подготвя за края на петролната ера, Русия го отлага за 2050г. Май в ОПЕК са по-далновидни?

  2. dimitardi100
    #2

    А Новак споменава ли и колко отрова ще бъде избълвана дотогава в атмосферата и как това ще повлияе на чистотата на въздуха, водата , почвата и климата ?

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    ОПЕК обявява смъртта на петролната ера в развития свят

    Ерата на нарастващото търсене на петрол в повечето от развитите страни по света е в последните си години.
    През следващите пет години потреблението на "черно злато" в страните от ОИСР ще започне да намалява, а до 2045 г. ще се срине с 35%, прогнозира ОПЕК в годишната прогноза за Световния петрол.

    Държавите, които представляват 60% от световния БВП, се придвижват към климатична неутралност и стимулират развитието на електрическия транспорт,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.