Руска ракета носител "Протон-М", с която в орбита трябваше да бъдат изстреляни три навигационни сателита "Глонасс-М", се разпадна във въздуха веднага след старта от Байконур, Казахстан.
Oтломките паднаха на земята недалеч от казахстанския космодрум, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
От руската космическа агенция "Роскосмос" съобщиха, че аварията се разследва.
При подобен инцидент през декември 2010 г. "Протон" не успя да изведе в орбита други три сателита "Глонасс", които паднаха в Тихия океан.
Причините за аварията се разследват от комисия начело с Александър Лопатин, заместник-ръководител на руската космическа агенция "Роскосмос". Няма заплаха за околните селища в Казахстан и хората не се евакуират, съобщиха по-рано източници от местните спасителни служби.
Според застрахователите обаче в момента на експлозията в ракетата е имало почти 500 тона гориво, включващо отровни вещества. Те може да са попаднали в почвата и атмосферата, затова районът около мястото на катастрофата предстои да се почисти, заяви служител в "Евразия".
В зоната действат екипи за химически контрол, но засега не са установени наднормени количества вредни вещества, съобщи по-рано "Роскосмос".
Според руската космическа агенция стартовият комплекс и персоналът не са пострадали при аварията, причинена от "аварийно изключване на двигателите на 17-ата секунда от полета". По предварителни данни на мястото, където са паднали отломките, също няма жертви и разрушения.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
29 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
До това състояние водят и българската икономика продажните олигарси като цеко минев и цветан василев. Копират от руснаците, нали руснаците са истинските собственици на българската икономика.
До 26, Мисля , че руснаците тъпчат на едно място. Американците използуват тяхните "форсирани" до дупка двигатели , защото могат да си го позволят имайки добро електронно управление, позволяващо да се избегнат аварии, като днешната. Но при едно многократно използуване на двигателите, нещо което се очертава в бъдеще Merlin 1d , може да се окаже с по - дълъг живот 100 атмосфери в горивната камера (145 при Нк33 и 260 Рд191) и по - голямо отношение тяга тегло над 150. Руснаците би трябвало да намалят …
структурната маса на ракетите си и да заложат на по - добра електроника, както и на кросфадинг. Като правило всичко това струва много пари за изследвания и разработка. Трябва да ги имаш , както и желание да ги дадеш. Европейци и японци нямат много желание да харчат излишни пари, но отчитат , че ако искат да останат в комерсиалния бизнес трябва да се търсят нови решения. За американците е въпрос на престиж и те често пъти избират скъпи , но доказани решения. Частните им компании обаче трябва да се борят за поръчки и това вече е "двигател" за икономични решения . За страни като Китай изглежда , че става въпрос на престиж и те имат проекти за ракети като американските SLS. Та не става дума за някакво злорадство, но ако непрекъснато се прави пропаганда и се приказва със суперлативи за великата съветска техника и за "конспирациите" , при овладяване на Луната, може и да има отрезвяващи коментарии.
До 26: Това на партийно събрание ли ви го сведоха или сам си го измисли?
На лумпените, които се радват да им припомня, че американците използват руски двигатели за техните ракети понеже имат по-добри параметри.
изгаряне?
Няма страшно, руската ракета върви по стъпките на севернокорейската ракета. Братя по оръжие, дето се казва.
Не се тревожете! Дори "надеждните" и прости руски товарни ракети се взривяват, но руските АЕЦ нямат грешка. Нали?
"Няма заплаха за околните селища в Казахстан" Как да няма като "Протон" лети на ДМХ (диметил хидразин) който е силно токсичен за белите дробове. Всичко това трябва да се изчисти. Жалко за аварията обаче. "Протон" доскоро имаха надеждност ог 97% и бяха най-надеждните товарни ракети в света - не случайно американците изстреляха сума сателити с тях съвместно с руснаците, срещу заплащане естествено. Няма да се учудя, ако проблемът е вследствие на разни "нововъведения", щото дъртия "Протон" си беше железен...
Ракети се разпадат, самолети падат. Путинска Русия пропада, а ние се натискаме Белене. Ха-ха-ха.