Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската икономика е в стагнация сега и в обозримо бъдеще

Константин Сонин, "Проджек синдикът"

19 коментара
Руската икономика е в стагнация сега и в обозримо бъдеще

В началото на 2018 година руската икономика е в стагнация. Няма статистическа аномалия: средният годишен растеж през периода 2008-2017 година в Русия е бил само 1,2%. Миналата година брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия се е увеличил с 1,5% в сравнение с 2,5% в еврозоната и 2,3% в САЩ - двете развити икономически сили, които би трябвало да растат с темп по-нисък с 2 до 3 процентни пункта в сравнение с развиваща се икономика като Русия. А прогнозите и на руското икономическо министерство, и на Световна банка, и на Международния валутен фонд са, че слабото представяне на руската ще продължи.

Ускоряването на темпа на нарастване на руската икономика ще стане възможно само с дълбоки структурни реформи, защото икономиката стагнира при пълна натовареност. При безработица от 5,5 % за пета поредна година - равнище, на което почти всяка развита страна би завидяла - има малко безработни, които да бъдат върнати на трудовия пазар. Производствените мощности в промишлеността сега са натоварени почти на същото равнище, на което бяха през предишните два пика (2007-2008 и 2013). Това означава, че няма възможности да се разчита на растеж, използващ ненатоварени мощности.
Именно затова централната банка, давайки си сметка, че активната парична политика не може да помогне при тези условия, успя да свали инфлацията до 2,5% с годишно натрупване, а това е най-ниското ѝ равнище през 25-те години на руски капитализъм. Ако цените на петрола не започнат трайно да се повишават, а това е малко вероятна перспектива, единственият източник за растеж в Русия е производителността. А това ще изисква значителни реформи.

Една от тях би могла да бъде да се увеличи достъпът на чуждестранните инвеститори. През последните 10 години чужденците бяха лишени от възможността да правят капиталовложения в над 40 отрасъла, определяни от правителството като "изключително важни за сигурността". Тази забрана облагодетелства националната промишленост, но значително намали достъпа на Русия до финансовите пазари, и нещо още по-важно, до нови технологии, които следват финансовите потоци.

Финансовите санкции, последвали насилственото "повторно присъединяване на Крим" към Русия през 2014 година, засилиха още повече изолацията на Русия. Същото важи и за стъпките, предприети като ответна реакция от Русия: мащабни търговски ограничения, включително и категорична забрана на вноса на хранителни продукти от ЕС и САЩ. Отмяната на тези ограничения ще даде незабавен тласък на икономиката, но и ще увеличи в дългосрочна перспектива БВП.

Друга много необходима реформа е приватизацията. През 90-те години бяха раздържавени много руски активи. Само че през 18-те години на управление на Владимир Путин процесът до голяма степен бе преобърнат и днес контролираните от държавата компании представляват близо три-четвърти от БВП на Русия.

Макар национализацията да бе почти толкова мащабна като предхождалата я приватизация, тя не бе последователна, нито бе публично заявена като официална политика. Някои предприятия бяха национализирани, за да бъдат създадени "национални

ампиони", които да са конкурентоспособни на глобалните пазари. Други пък бяха върнати в лоното на държавата при налагането на политически контрол върху предполагаеми поддръжници на опозиция.
Част от промишлените активи попаднаха под контрола на държавата като последица от глобалната икономическа криза от 2008 година. А откакто Елвира Набиулина пое управлението на Руската централна банка през 2013 година, повечето големи частни банки бяха национализирани като част от усилията за изчистване на банковата система.

Независимо какви са аргументите на правителството за национализацията, факт е, че в компаниите, контролирани от държавата, се шири неефективност и те работят по схеми, които поощряват корупцията. Ако Русия цели да построи истински динамична икономика, подкрепяна от промишлени компании, които са конкурентоспособни в глобален мащаб, тя трябва да изгради по-силен частен сектор.

Икономическата реформа започва с политическа промяна. В една зряла демокрация такава промяна често идва след икономическа криза, когато гражданите гласуват за ново ръководство, което е поело ангажимент да направи реформи. В страна без силни демократични институции такава промяна може да настъпи под формата на революция или да стане мирна, макар понякога и недемократична, смяна на властта.

За Русия обаче политическата промяна изглежда не се очертава на хоризонта. През март 2018 година на президентските избори Путин, който се ползва с пълната подкрепа на руския елит, както и с пълен контрол върху медиите и държавния апарат, ще спечели срещу привидните си опоненти. Алексей Навали, популярен опозиционен лидер, защитава антикорупционна платформа, която да даде отговори на предизвикателствата пред руската икономика и включва някои пазарно ориентирани реформи.

Той обаче е възпрепятстван да участва в изборите.

Така че почти със сигурност Путин ще спечели четвърти мандат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #19
  2. анита хегерланд
    #18

    Реформите могат да бъдат измислени, наложени, "прокарани" само ако са политически приемливи. Т.е. те трябва да бъдат подкрепени. Без такъв анализ, всички призиви за пазарно ориентирани реформи остават абсолютно несъстоятелни.

  3. Bлaдo
    #17

    това, което води до гладомор и купони за хляб, не може дори да се нарече "икономика"... Пък и "стагнация" е много меко казано...

  4. Преслав
    #16

    На глупостите на Мони беше отговорено, че целия военен износ на Русия последното десетилетие не надхвърля 15 млд. $ годишно. Отново се видя, че просто е лъжец и манипулатор който заслужава единствено присмех. Всичко това беше засипано с тролски спам. Това е ежедневието тук, после що само 1% ... и той ви е много.

  5. edin.drug
    #15

    Лошото е, че тази стагнация в комбинация със зомбиращите медии води до масово съзнание за "обсадена крепост", а ние знаем как дейставт русанците в такава ситуация. Стигат до канибализъм. И пак ще пострадат невинните и слабите.

  6. Bлaдo
    #14

    в руската "икономика" нищо не е помръднало от времената на "мы не пашем, не сеем, не строим - мы гордимся общественным строем"

  7. Коментарът е изтрит в 00:43 на 10 февруари 2018 от автора.
    #13
  8. olja501013
    #12
  9. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #11
  10. ivancho ivanov
    #10

    За мужика няма значение икономиката на страната, важно е да има водка и дърва наблизо до землянката, "Началство больше деньги получает и газету прочитает" - това е основната сила на Русия, елементарни изисквания и изолация на човека! Така е били през вековете, така е и днес! Външната политика е била и е"натиск навън във всички посоки", въпреки факта, че са териториално най-голями, което счупи, заедно със цар Зима, мераците на Наполеон и Хитлер ! Подхода към подобна страна трябва да бъде изолация(иконономическа, културна всякаква) докато мужика се събуди, което иска време и то много време!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.