Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската технология е проблем за китайски инвестиции в АЕЦ "Белене"

94 коментара
Руската технология е проблем за китайски инвестиции в АЕЦ "Белене"

От всички възможни предложени инвестиции в България, Китай е проявил най-голям интерес към атомната централа "Белене", но с настояване да строи по своя технология, а не по руска. Това обясни премиерът Бойко Борисов пред журналисти, след дългоочакваната среща с китайския си колега Вън Цзябао, която се състоя в централата на ООН в Ню Йорк.

Вън Цзябао бе придружен от 11 свои министри.

Борисов определи разговорите като изключително прагматични. Той благодари на България за помощта, която оказва на страната му в отношенията с Европейския съюз и напомни, че България е била сред първите страни, признали Китайската народна република.

Предстои скорошно посещение у нас на китайските министри на икономиката и финансите, за да се обсъдят конкретни китайски инвестиции в български пристанища, летища, контейнерни терминали, като Китай би могъл да ползва българските пристанища като вход към Европа, каза премиерът Борисов.

"Те веднага говорят за ядрена централа. Знаете, че те работеха по френски лицензи. След това си ги откупиха и в момента строят ядрени централи навсякъде по света и сега поставят техния си проблем - що не построите с наша технология централата”, разказа Бойко Борисов.

Според него интересът на двете страни ще се пресече "най-вече за контейнерните терминали, мисля, че пристанищата ни са много добри,летищата".

Борисов е отправил и оферта за постоянно експо на Китай за Европа в България.

На срещата е обсъдена и размяна на визити на двамата министър-председатели.

Китайският премиер е разказал как си спомня, че през 1988 г. е плувал в Черно море. Затова и е поканен да посети България точно във Варна.

Той осъзнавал стратегическото значение на България, с нейните пристанища, инфраструктурни проекти, технологични паркове, култура и туризъм, каза Борисов.

За потенциален китайски инвеститорски интерес към концесиониране на български летища съобщи още през юни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след визитата си в Шанхай. Идеята била българско летище да поеме част от износа на Китай в Европа по примера на Унгария, която обслужва 1/3 от вноса на китайски стоки по въздух в ЕС.

Тогава обаче Трайков заяви, че китайците не проявяват интерес към пристанищата ни, тъй като техните размери и разположение не ги устройвали.

Икономическият министър съобщи в началото на септември и за китайски интерес към строеж на седми и осми блок в АЕЦ “Козлодуй“. Сега от думите на Борисов става ясно, че такъв има и към АЕЦ “Белене“, която от близо година е в застой заради липсата на средства.

В момента се търси консултант за преструктурирането на проекта и определянето на дял, който да се предложи на бъдещи стратегически инвеститори, и такъв, който да остане за държавата.

Досега интерес за включване в АЕЦ “Белене“ е проявила Сърбия, а наскоро руски медии писаха, че тя ще участва съвместно с китайски инвеститор.

По думите на премиера Борисов проблемът с инвестирането в АЕЦ е в това, че договори са сключени и технологиите са избрани преди неговото управление.

Модел за приятелство между държави с различен обществен строй

Според съобщението на китайската държавна агенция Синхуа, премиерът Вън е заявил, че Китай е готов да работи с България за постигане на балансиран и стабилен ръст на двустранната търговия, разширяване на инвестициите и засилване на обмяната в различни области като култура, образование и туризъм. В съобщението не се споменава за инвестиции в конкретни области.

От своя страна Борисов каза, че връзките между двете страни са модел за приятелски отношения между държави с различен обществен строй, добавя агенцията.

С Обама "бяхме абсолютно еднакви"

Бойко Борисов освен това сподели интересна случка, когато на официалния обяд за откриването на сесията на ООН премиерът се поздравил с Барак Обама.

"Бяхме абсолютно еднакви, малко смешно беше - черен костюм, връзка и бяла риза и, като застанахме, и се посмяхме малко. Радостното е, че той много добре познава България. Счита, че сме надежден стратегически партньор, няма проблеми - беше просто един приятелски разговор”, разказа Борисов.

За вечерния прием с Обама вратовръзките бяха сменени.

Външният министър Николай Младенов, който също е в Ню Йорк, каза, че България вече говори със собствен глас и при обсъждането на ситуацията в Западните Балкани именно той е информирал от името на ЕС.

В разговорите си с колеги от цял свят Николай Младенов търси подкрепа в Общото събрание "за български кандидатури, като например кандидата ни за международния съд в Хага г-жа Цвета Каменова и за други теми, които са ни важни в момента”.

В четвъртък външният министър е осигурил гласа на външния министър на тихоокеанския остров Науру.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

94 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. шрек
    #96

    Искаше ми се разговора да продължи в друга посока, но виждам, че Вие сте твърдо убеден, че трябва да продължим да вървим в посока, която не води на никъде. Преди да продължим искам да отбележа, че водя този разговор с Вас не от любов към Русия и руските технологии, а от убеждението, че една работеща сфера, като енергетиката се докарва до състояние на разруха. Различия в това, което казвам няма! Не си мислете, че света се върти около нас:1. Руснаците в лицето на ТВЕЛ осигурява гориво за АЕЦ в Чехия, Словакия, България, Унгария, Украйна, Армения, Литва, Финландия, Китай, Индия и Иран. Както виждате Русия не очаква само братска българска прегръдка.

  2. шрек
    #95

    2. В коментара ми няма твърдение, че ако Русия построи АЕЦ ще разреши на Уестнигхаус да я зарежда с гориво или обратно. Нормално е Русия да използва горивото от ТВЕЛ и Уестнигхаус да използва своето. Но има една малка подробност, която не зная дали Ви е известна, Уестнигхаус произвеждаше гориво за „Темелин” и за Ловииза и ги снабдяваше до 2010год. Така, че не виждам причини при икономически изгоди за преговарящите да се стигне до договорености. Икономиката движи света, а не политиката! 3. Китай

  3. шрек
    #94

    4. Колкото до сеизмичните зони, тези проблеми отдавна мисля са решени, но ще ми е необходимо време да се поровя за да не говорим на ангро.С цялото ми уважение към ВАС, спрете с тези на никому ненужни задачи, света не е това което беше през 2000 год. ПРОМЕНЯ СЕ и ако ние не се качим на вълната, ще останем в миналото…

  4. шрек
    #93

    Благодаря!

  5. шрек
    #92

    Мечето е само едно! Зная, че са дълги коментарите ми.

  6. Мия
    #91

    Защо ли всичко ми е толоква познато?

  7. амброаз
    #90

    Урааа,нашите братя идват, с тях имаме наи-дълга обща история.Заради нас са вдигнали Великата стена.

  8. инвеститор
    #89

    За да се материализира потенциалният инвеститорски интерес в модерни летища и пристаница трябва много мислене и работа. Нито Трайчо, нито ББ са показали, че ги могат.

  9. Sancho Panchev
    #88

    Kakto se kazva: Miastoto ti e storeno ala ti e vreme minalo- ili prostichko Sled dajd kachulka, da ne sa balamosvami drugarite!

  10. ACAB
    #87

    Свобода за Тибет!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.