Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руската забрана за внос на турски домати стимулира местните производители

14 коментара
Руската забрана за внос на турски домати стимулира местните производители

Забраната за внос на турски домати, която Москва наложи по геополитически причини, стимулира Русия да започне да задоволява търсенето със собствено производство и даде тласък на компании, които инвестират в технологии за увеличаване за целогодишната реколта, предаде Ройтерс.

Русия увеличава производството си на месо, сирена и зеленчуци откакто през 2014 г. забрани вноса на повечето западни храни като ответна мярка на санкциите, които трябваше да накажат Русия за подкрепата на сепаратистите в Източна Украйна и анексията на Крим.

След като Турция свали руски изстребител близо до сирийската граница през ноември 2015 година, Москва разшири забраната, включвайки и турските домати, за които Русия бе най-големият външен пазар.

Връзките между Анкара и Москва оттогава като цяло се нормализираха, но забраната остава в сила и може би няма да бъде вдигната още три до пет години, според представители на властите.

Тогава обаче може да се окаже, че за турските износители е твърде късно, ако руските усилия за увеличаване на местното производство се окажат успешни.

Проекти за парници, ползващи държавна подкрепа, имат ключово място в плановете на Русия да покрива сама търсенето за 144-милионното си население.

Макар страната да внася само 500 000 тона от 3,4-те милиона тона домати, които се консумират годишно, прочутите сурови руски зими ограничават възможността ѝ да покрие изцяло нуждите на потребителите, според компанията за консултации в селскостопанския сектор ИКАР.

В момента около 620 000 тона от доматената продукция идва от парници. Останалите зелелнчуци растат на открито, където могат да се произвеждат само от юни до септември и по-голямата част от тези количества идват от частни парцели, като се използват от семействата или се продават на местни фермерски пазари.

Парниците, които вече отглеждат домати, могат да започнат да изплащат вложените в тях средства след 8-9 години благодарение на държавната подкрепа, която включва частична компенсация на инвестициите и изгодни кредитни лихви, посочва Сергей Корольов, ръководител на Националния съюз на производителите на плодове и зеленчуци.

Макар в парниковото производство да доминират десетки малки фирми, в сектора се намесиха и няколко големи играчи.

Руският конгломерат Система купи най-големият комплекс парници в страната през декември 2015 година, когато бе наложена забраната върху вноса от Турция. Комплексът "Южний" се простира на площ 144 хектара и произвежда над 45 000 тона домати и краставици годишно.

Поевтиняването на рублата спрямо долара от средата на 2014 г. допринесе внасяните домати да са по-слабо конкурентни от местните.

Сред другите големи производители е и втората по големина верига супермаркети Магнит с комплекс на 84 хектара.

Вицепремиерът Аркадий Дворкович, който отговаря за селското стопанство, заяви, че правителството изцяло подкрепя тези усилия.

Вносът обаче ще продължи да бъде важен в краткосрочна перспектива, предвид че толкова голяма част от производството идва от частни парцели, допълни той.

За Турция този план не е изгоден. През 2015 година 70 процента от износа на турски домати бе насочен към Русия, което е донесло на турските производители 259 млн. долара, според официални статистически данни.

След налагането на забраната, по-голямата част от недостига бе покрит от Мароко, Азербайджан и Беларус.

Анкара предложи през май Москва да вдигне забраната извън основния сезон за прибиране на реколтата.

Според Дворкович предложението може и да проработи, но само за местно производство на доматено пюре или сок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #14
  2. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #13
  3. Pilgrim
    #12

    Ха сега де - нецензурни ДУМИ,защото писах че турските домати у нас са безмитни ,корави и с вкус на пластмаса и стават само за замярване от извънпарламентарната опозиция.Иначе самозадоволяването е по-перспективно икономически и стратегически, нямам предвид другото самозадоволяване, но някои тук предпочитат него в коментарите си.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  5. Лизи Гугуткова
    #10

    Шокиращи новини от кочината!!! В два вида колбаси производство на Рускa месопреработвателите компания "мортадель са открити човешка ДНК. Тази новина вече 24 часа се върти из руските медии, дори и в телевизия звезда на Министерство на отбраната на РФ.

  6. Коментарът е изтрит в 12:37 на 5 август 2017 от автора.
    #9
  7. trezwomislesht
    #8
    Отговор на коментар #5

    Дядо Петре, Клинтън, Блеър и Буш с какви домати посрещна? Сложи си ги гнилите и запъртъците на софрата и си ги хапни за тяхно здраве.

  8. trezwomislesht
    #7

    И у нас трябва да се случи подобна забрана за да живне родното производство. Ама както е тръгнало не останаха български сортове, само холандски такива, модифицирани с рибни хромозоми за по добра студоустойчивост. Отвън червени - отвътре зелени фъндъци.

  9. анита хегерланд
    #6

    Да им покажем как отглеждаме доматите?!

  10. Дядо ми Петър
    #5

    Все ще се намерят домати (гнили) и запъртъци да "посрещнем" агресора и окупатора ЛилиПутин, ако реши да посети България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.