Руски компании постигнаха споразумения за усвояването на големи находища на въглеводороди в Иран. Това съобщи руският президент Владимир Путин след среща с иранския си колега Хасан Рохани, информира ТАСС. Виждам добър потенциал за разширяване на сътрудничеството в петролно-газовия сектор, посочи руският лидер.
Той допълни, че входа на преговорите са били обсъдени пътищата за разширяване на сътрудничеството между двете страни в машиностроенето и гражданската авиация. Москва и Техеран обсъдиха възможността за доставки в Иран на самолети Сухой Супер Джет -100 (Sukhoi SuperJet-100) и вертолети.
По думите на Путин първият блок на АЕЦ "Бушехр" в Иран е достигнал проектния си капацитет, а сега се съгласуват документите за строителството на втори и трети блок.
Руската държавна корпорация Росатом построи в Иран АЕЦ "Бушехр", пусната в експлоатация през август 2010 година. През ноември 2014 година беше подписан договор за изграждане на втори етап на централата по руска технология на стойност около 11 милиарда долара.
Руският газов гигант Газпром и Иранската национална петролна компания (ИНПК-NIOC) подписаха днес меморандум за сътрудничество в сферата на газа. Меморандумът бе подписан в Кремъл, където Хасан Рохани и Владимир Путин разговаряха. Русия и Иран ще продължат да си сътрудничат за намаляването на добива на петрол с цел да се стабилизират цените на черното злато на световния енергиен пазар, се посочва в съвместно изявление, подписано от двете страни днес.
"Русия и Иран ги свързват много години, ако не и столетия, сътрудничество. Ние поддържаме дипломатически отношения повече от 500 години", каза Путин в началото на срещата с иранския президент Хасан Рохани. "Иран е наш добър съсед и надежден, стабилен партньор", заяви руският президент.
Според него Москва и Техеран "работят доста ефективно на практика по всички направления. Така е и в международната дейност, и в решаването на големи и доста остри международни проблеми, работим в областта на икономиката", каза той.
Русия и Иран смятат за нелегитимно използването на едностранни санкции срещу държави, се казва в общо изявление на двамата президенти, предаде ТАСС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Русия създава нов съюз по пътя на газа и петрола, и това е нейният шанс да се справи с "монопола" на Турция и да компенсира трасето на ЕС, което ще минава през нейната територия.
Руските компании не могат да усвоят находищата в собствената им Матушка, и постоянно правят джойнт-венчъри с Ексон, Шел, ЕНИ и други западни компании за внос на технологии, капитал и опит. Иранците не са толкова прости че да се оставят да ги усвояват алкашите. В крайна сметка от историята знаем че така наречената ислямска революция в Иран започва като политическа кампания за изгонване на Бритиш Петролеум от страната. Но нека алкашите да се пробват в Иран. Току виж им провървяло.
Да усвояват, какво им пречи? Вероятно евентуалният добив на шистов газ в източна европа. Затова русофилските протести не трябва да допускат добив на шистов газ. Затова Тиквоций Банкянски Първи забрани шистовия газ в България.