Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руски учен: Руският език трябва да стане част от образователната система в България

17 коментара
Руски учен: Руският език трябва да стане част от образователната система в България

В съветско време руският език в България беше задължителен, традициите са все още силни и той трябва да стане част от образователната система в страната.

Това заявява в интервю за "Российската газета" ректорът на института "Пушкин" в Москва Маргарита Русецкая по повод открития на 15 септември в Санаторно-оздравителния комплекс (СОК) Камчия център за русисти.

"Традициите за учене на руски език, както и преподаването му в България са много силни. В съветско време руският език в България беше задължителен, тук има добра методическа база и може да бъдат задоволени интересите на различни групи обучаващи се да усвояват и задълбочават знанията си по руски език", допълва Русецкая, цитирна от БГНЕС.

Тя споделя, че класическото разбиране за професионално обединение на преподавателите по руски език вече е в миналото.

"Младите преподаватели и изследователи, които осигуряват възпроизводството на кадри, са много мобилни, прагматични и целеустремени. Това означава, че има нужда от продукти и програми, където педагозите биха могли да учат, да обменят знания помежду си, като в същото време имат възможност за отдих и за грижи за здравето. Съвременният човек иска да решава едновременно по няколко задачи: да плува в чисто море, да диша чист въздух, да яде вкусна храна и да получи програма за професионалното си развитие", каза Русецкая.

Според нея нивото на преподаване на руски език в българските училища,където това се прави, не е на достатъчно високо ниво и той е просто един от чуждите езици, които се преподават в България.

По думите ѝ Москва трябва да осъзнае, че на територията на СОК Камчия има истинско съкровище, което през последните години е било заровено и което "трябва да бъде извадено от златния варненски пясък и да стане достъпно за всички московчани и за целия свят".

Първоначално комплексът беше създаден като територия на руския език и сега трябва да се превърне в център за повишаване на квалификацията, за научни проекти и образование на руски език за целия балкански регион. Той е удобен и от географска гледна точка, тъй като е по-лесно да се до Варна, отколкото до Москва или Санкт Петербург, смята Маргарита Русецкая.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #17

    Наглостта и намесата във вътрешните ни работи от руснаците са без гранични. Камчия трябва пак да стане българска територия като си я купим обратно. В противен случай по предложение на руския министър Лавров Камчия ще бъде използвана за мека сила от руснаците срещу всички балкански държави включително срещу държавата България и българите. Не бива да допускаме това да се случи в никакъв случай риска е твърде голям за нашата независимост, суверенитет и национална сигурност и асимилирането ни като европейска нация.

  2. BLM
    #16

    Още около Х век българският език започва да се разделя на два говора - такъв от периферията на държавата, който запазва падежите, има ограничено използване на предлозите и няма членуване. Такива са сръбският и езикът на Киевская Русь, който московитите приемат заедно с името Русия. Езикът в центъра на държавата се развива в Преславската и Охридската школа и един от най-прогресивно развиващи се езици - падежите почти изчезват заместени от предлозите, появява се членуването, като членовете са слети

  3. Raynichka Tsvetkova
    #15

    А аз си мисля че българският език трябва да стане част от руската образователна система. Няма руски език. Има по-стар вариант на български език, който говорят в Русия. Добавянето на два-три писмени знака не прави руския нещо различно от българския език.

  4. В и К
    #14
    Отговор на коментар #13

    В добавка за пребиваващите повече от месец путистанци трябва да има задължителен изпит по говорим и писмен български. Който не го издържи - чемодан, вокзал, масква!

  5. Иван Козов
    #13

    Когато българският език стане задължителен в Социалистическата Путинистка Сибирска Джамахирия, тогава и руският ще се преподава в България.

  6. Джелсомино
    #12

    В съветско време беше даже необходим, защото нямахме достъп до източници на английски и чрез руския получавахме техническата и научната информация за напредъка на света. Сега за да да сме в крак с всичко ново не ни трябва руски, а английски.

  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #11
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  9. Ген. Иван Колев
    #9

    Аз имам контрапредложение - в българската Камчия руски мужици да се обучават на български. При желание могат да направят българския задължителен за мужичетата в цяла Русия.

  10. Owal
    #8

    Нахалството винаги им е било присъщо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.