Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руски вестник: Българският хъб има висящи проблеми, но и шанс

8 коментара
Проектът за хъба бе представен пред чужди инвеститори на 5 септември, сн. БГНЕС

Проблемите пред планирания от българското правителство газов хъб "Балкан" край Варна, използването на проекта като коз срещу опозиционното предизборно говорене, че правителството на ГЕРБ е провалило руските енергийни проекти и идеите му в областта са голи, но и съществуващия все пак шанс пред газовия център, коментира руското издание "Новая газета" в статия "Балкански кръстопът", посветена на проблемите на част от балканските държави.

Изданието посочва, че в началото на новия политически сезон в България, украсен от немалки страсти заради президентските избори през ноември, управляващите са критикувани, че отношенията с Русия не са достатъчно добри и че страната се е отказала от проектите за АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и петролопровода "Бургас-Александруполис". Затова и проектът за газовия хъб се поднася като коз срещу тези обвинения, пише вестникът.

В статията се припомня, че идеята за построяването на най-големия в Югоизточна Европа газоразпределителен център с вертикални (България-Гърция-Румъния) и хоризонтални (България-Сърбия-Унгария) газопроводи, които биха станали южен вариант за снабдяване на целия Евросъюз, възникна в началото на 2015 г. - веднага след преориентацията на Русия от "Южен" към "Турски поток". Еврокомисията се отнесе благосклонно към българското предложение, съседните страни също не възразиха, продължава изданието.

"Оставаше да се решат два проблема – да се намерят инвеститори и откъде да се вземе газ, ако руските енергоносители напълно поемат към Турция. Азерските, теркменските и иранските алтернативни източници за доставка на газ все още са в процес на разработка, както и доставките на втечнен природен газ с танкери до гръцкото пристанище Александруполис", пише "Новая газета".

"Разривът на руско-турските отношения върна на българите надеждата за възобновяване на "Южен поток". Нещо повече, хъбът "Балкан" сваляше пред "Газпром" основното препятствие - третия енергиен пакет, и съоръжението получи благословията на брюкселските чиновници. Но Москва бързо се помири с Анкара, която веднага предложи да се върне "Турски поток", допълва вестникът.

Според него обаче, София все още запазва шанса си да получи руски газ. "Турците не са заинтересовани от четири тръби на "Турски поток", а разчитат на две – една за вътрешното им потребление, а втората – за транзит до Европа. Това е двойно по-малко от това, което "Газпром" смяташе да транспортира през "Южен поток" – ориентировъчно 29 срещу 63 млрд. куб. м годишно", пише изданието.

То разказва как в българските медии преди международната конференция за потенциалните инвеститори в газовия хъб в началото на септември се е появила карта-схема, на която руски газопровод по дъното на Черно море се разделя към българското и турското крайбрежие. "Газпром" обаче се постара да не забележи този намек и не прати свои представители на мероприятието, проведено под патронажа на премиера Бойко Борисов, отбелязва "Новая газета" и допълва: "На Борисов не помогна и личното му телефонно позвъняване на Путин месец преди конференцията."

"Въпросът за доставчиците на газ за хъба е увиснал във въздуха, също както и проблемът с инвестициите. Бизнес проектът за хъба "Балкан" се оценява на около 2 млрд. евро. Такава сума България не може да извади. Независимо от одобрението на ЕК - в конференцията участваха комисарят по въпросите на енергетиката и климата Мигел Каньете и европейски инвеститори, без представяне на техническите детайли и най-вече срокът за изплащане на проекта засега няма желаещи да вложат пари в строежа на газоразпределителния център

Въпреки това Борисов и ресорните министри на неговото правителство не се отказват и публично уверяват, че проектът "Балкан" ще бъде реализиран, завършва изданието частта от статията, посветена на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    МОСКВА, 14 септември - РИА Новости / Prime. Има сериозни предпоставки за твърдо приземяване на китайската икономика, което в съчетание с други проблеми в световната икономика може да реализира сценарий-стрес с цените на петрола от $ 30 за барел през следващите няколко години, заяви заместник-ръководителят на Министерството на финанситеэ Орешкин . https://ria.ru/economy/20160914/1476889515.html

  2. Bлaдo
    #7

    гладните руснаци се опитват да мислят трезво - без да включват "величието" в разсъждениета си - нескопосано..., но опитват. Усетили са се, че ако просто пооправят отношениета си с Украйна, газта им ще си стига до Европа, без да се налага да фалират окончателно, строейки южни..., турски... или други загробващи потоци... Усетили са се също, че все пак няма да могат да заобиколят евентуалния български хъб. И заради всичкото това вчера имаше две съвпадащи новини: - първо, руските диверсанти в Източна Украйна едностранно!! ;-) обявиха примирие... и - второ, изведнъж прогледнаха, че ... българският газов хъб имал шанс... ... ами браво! и честито откриване на топлата вода, тавариши "братушки" :-))

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    В Минфине назвали цену нефти для сбалансированного бюджета 14.09.2016 БЮДЖЕТ РФ СЕЙЧАС МОЖЕТ БЫТЬ СБАЛАНСИРОВАН ПРИ ЦЕНЕ НЕФТИ $80 ЗА БАРРЕЛЬ — ЗАМГЛАВЫ МИНФИНА ОРЕШКИН През периода Януари-Август средната цена на нефт "уралск е по -малка от $40 .

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Експертите от Роснедра са направили много добър и честен анализ , такъв нашите експерти нямат!Трябва да се планира в дългосрочно в бъдещето! Стратегия развития минерально-сырьевой базы Российской Федерации до 2030 годаhttp://www.rosnedra.gov.ru/article/8743.html $Спадът в търсенето на руски газ в Европейския съюз ще се задържи в продължение на десетилетия, от политическите трудности и потоците на втечнен природен газ. Тази теза, е заложена в "Стратегията" публикувана в понеделник в сайта Rosnedra.

  5. Achird
    #4

    Ние българите сме достатъчно богати за да плащаме по-скъпа газ. На нас не ни трябват разните му там 'потоци'!

  6. анита хегерланд
    #3

    Фактите: газоразпределителният център е ефективен, когато събира огромно количество газ, което да преразпределя. Русия няма да строи "Южен поток", заради условията на ЕС, като се очаква да спре доставките и от Украйна /2019 г./. Ние не знаем какви намерения има тя. От Словакия какви количества газ можем да очакваме? От Турция също няма достатъчно газ. В Гърция политическата ситуация и икономическото положение са нестабилни. Какво чакаме сега?! Трябва да се проведе среща на всички заинтересовани страни, заедно с Русия и ЕК, и да се обсъдят и анализират фактите, за да се стигне до инвестиции.

  7. Венелин Велев
    #2

    Какво сложно толкова има? Една тръба за България, една за Гърция и една за Истанбул. Турците да се наредят на опашката и да почакат нашия "хип-хоп". Много се напъват да изпълняват стратегията си и да продават през 20 год. 20 милиарда куба на ЕС, ама ББ ще ги спъне.Обеща вето, а той каквото каже, го прави.

  8. ARROGANT
    #1

    "Оставаше да се решат два проблема – да се намерят инвеститори и откъде да се вземе газ, ако руските енергоносители напълно поемат към Турция. Само "два проблема – да се намерят инвеститори и откъде да се вземе газ". Ами то друго има, ли? Ей ся нашите ХЪБЧОВЦИ ще ги решат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.