Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руските доставчици на оборудване за "Белене" изчисляват загубите си

10 коментара

Руските доставчици на оборудване за АЕЦ "Белене", от която България се отказа, започват да пресмятат загубите си, пише в сряда руският всекидневник "Комерсант".

Загубата на групата "Обединени машиностроителни заводи" (ОМЗ) може да надхвърли 2 млрд. рубли (около 50 млн. евро), сочат оценките на "Газпромбанк", цитирани в онлайн изданието, според което поръчки са направени и към други две предприятия - "Силови машини" произвежда турбини, а ЗиО - Подолск - парогенератори. Отделно на Carsib - консорциума между Areva и Siemens, са поръчани системите за управление и контрол.

"Засега София обещава да купи единствено единия реактор. Ако България не плати останалите поръчки, "Росатом" ще трябва да прехвърли оборудването към други атомни централи", пише "Комерсант".

В публикацията се пояснява, че руските машиностроителни предприятия работят по договор с дъщерната на "Росатом" "Атомстройекспорт" (АСЕ), която беше избрана от България за изпълнител на централата в Белене. В тези договори обаче има клаузи, които позволяват на АСЕ да ги прекрати при определени обстоятелства, информира руската банка, която държи контрола над заводите.

Източник от "Росатом" заявява пред "Комерсант", че компанията възнамерява да изпълни задълженията си пред България изцяло и да произведе поръчаното в пълен обем. Ако България не плати оборудването, ще разгледаме въпроса за използването му в други проекти, е казал източникът. 

Прехвърляне на оборудване от един проект на друг е предприемано от "Росатом" и преди, пише "Комерсант" – така например в Калининската АЕЦ бе монтирано оборудване, което България отказа през 1990 г. след спирането на първия проект за АЕЦ "Белене".

Корпусът на реакторите, които трябваше за произведе ОМЗ, се оценяват на по 30 млн. долара всеки, посочва източникът, близък до "Росатом". Единият е на практика готов, две трети платен и българското правителство смята да го купи и евентуално да го инсталира в Козлодуй, пише "Комерсант".

Съдбата на втория енергоблок, предвиждан за "Белене", е все още неясна. В "Белене" се използваше проект АЕЦ-92, докато за новите атомни централи "Росатом" планира или проекта АЕЦ-2006, или перспективния проект ВВЕР-ТОИ. По проекта АЕЦ-92 възнамеряваха да строят АЕЦ "Аккую" в Турция, но в крайна сметка за основа беше приет проекта АЕЦ-2006 г. Източникът на "Комерсант", близък до "Росатом", уточнява, че АЕЦ-92 може да бъде реализиран при строителството на трети енергоблок на АЕЦ "Куданкулам" в Индия.

АЕЦ-92 все още е много търсен по света, защото притежава референтност (т.е. съществуват работещи АЕЦ, построени по този проект), заяви директорът на независимото издание "АтомИнфо.ру" Александър Уваров, цитиран от "Комерсант".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    http://topdocumentaryfilms.com/the-battle-of-chernobyl/ Филм за Чернобил за русофилите на руски,за нормалните хора на английски.

  2. Анонимен
    #9

    Както се пънеше Борисов, "Аз няма да дам и 1 лев" за проекта Бургас-Александрополис, така на два пъти Дянков преведе общо около 8 млн вноска на България в проекта. Едни общо взето верни приказки на умника от Банкя за това, че става дума за нефт и интереси в Либия и ние нямаме работа там струваха на хазната 1.5 млн за да се отсрамват МВР и МО пред НАТО. Ех Борисов, ти си голямо бедствие за всички нас. По-добре да си бе седял в Банкя и да садиш картофи!

  3. Анонимен
    #8

    Слава Богу, че се оттървахме от чернобилката, която ни натрапваха руските агенти /БСП/и и рубло-комисионери. За жалост прокуратурата, която е в ръцете на второ поколение комунист, няма да потърси отговорност от своите партайгеносета.Българи пийте една студена вода на стойност милиард и осемстотин милиона, отишли в правилните ръце. Да не забравите да гласувате за БСП, която мисли за народа.

  4. Анонимен
    #7

    5, що не 100 000 000 000лв? Така звучи още по-страшно.. не кръгло е: 99 856 356 000. "Ядрената енергетика в съвременната й форма отива към фалит в световен мащаб." - надежди на газовото, въглещното и соларното лобита.

  5. Анонимен
    #6

    Вестник Комерсант не е последна инстанция. Престанете непрекъснато да го цитирате. Можехте да цитирате и Ню йорк Хералд Трибюн или Кориере де ла сера. На споменатите руски фирми България не е поръчвала оборудване. Ако те са се надявали и са го произвеждали, това си е за тяхна собствена сметка. А бе вие българския интерес ли защитавате или руския.

  6. Анонимен
    #5

    No.4: Каквито и да са загубите ще са много по-малко от 29 000 000 000 лв - сумата която трябваше за изплатим за 19 години! Ядрената енергетика в съвременната й форма отива към фалит в световен мащаб. Това, че много от т.нар. "инженери" са коне с капаци си е техен проблем - по-далеко от носа си не виждат!

  7. Анонимен
    #4

    И сега Боко ще разбере че е било по-добре да строи Белене. До колкото си спомням няма да има санкции за България защото сме се съгласили да платим всичко. Една АЕЦ не е само един реактор. Това всеки инженер ще ви го каже.

  8. Анонимен
    #3

    ... и като ги изчислят, да си ги заврат в ... чекмеджето с облигациите от държавния заем (НРБ - 1948) и с приватизационната книжка от Жан Виденов! ;-))

  9. Анонимен
    #2

    Руските мекерета - в партиите и във форума,сега да духат вместо мене супата!

  10. Анонимен
    #1

    кой и защо е поръчал оборудване за централа без договор за строителството й? При двете издания на тройната коалиция? При Кобурготски, Меглена Кунева /заемът от Париба/, Р. Овч. или Петър Димитров? Затова ли Борисов се ядосваше, че при въпросните две издания на тройната е приет закон за недосегаемост на техните министри?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.