Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руските петролни компании твърдят, че и цена от 15 долара им е рентабилна

16 коментара
Руските петролни компании твърдят, че и цена от 15 долара им е рентабилна

Руският нефтен отрасъл твърди, че притежава достатъчно големи финансови резерви заради гъвкавата данъчна система и ниската себестойност на добива и сегашното падане на цените до ниво от 30 долара за барел не е критично. Добивът на петрол ще остане рентабилен за руските компании и при цена от 25 долара за барел, твърдят експерти, цитирани от ТАСС.

Представителят на "Газпром нефт" Александър Дюков посочва, че себестойността на добива в Русия от разработваните находища е между 3 и 5 долара за барел. Шефът на "Татнефт" Наил Маганов пък твърди, че за неговата компания дори и цена от 8 долара не е критична.

Данни за 2019 г. за трите най-големи руски нефтени компании сочат, че за "Роснефт" производствените разходи за добива е 3.1 долара за барел, на "Лукойл" – 3.59 долара, а на "Газпром нефът" – 3.78 долара. Тези суми обаче не включват транспортните и данъчните разходи.

Анализаторът на "Райфайзенбанк" Андрей Полищук изчислява, че на "Роснефт" ѝ струва под 15 долара за барел добива, транспортираните по петролопровод до Европа, административно-търговски и други разходи.

"Критичното ниво за разработваните находища е под 15 долара за барел", заявява той. При усвояване на нови ресурси в Далечния Изток разходите вече нарастват между 20 и 50 долара за барел и нагоре, допълва Полищук, според когото стойността на добива в САЩ, Канада, Бразилия е в пъти по-висока от тази в Русия.

Анализаторът от Фонда за национална енергийна сигурност Игор Юшков смята, че заедно с разходите за транспорт себестойността на добива от повечето находища в Западен Сибир е между 15 и 20 долара за барел.

Агенцията отбелязва, че Саудитска Арабия, която увеличи производството на петрол в отговор на нежеланието на Русия да се включи в решение на ОПИК за намаляване на пусканите на пазара количества, традиционно се смята за страната с най-ниските разходи на добива. Според проспекта за първичното предлагане на акциите на "Сауди Арамко" добивът на петрол ѝ струва около 2.8 долара за барел, но без да се вземат предвид транспортните разходи, посочва "Вашингтон пост".

Ако текущите цени на петрола се запазят в продължение на половина година, останалите участници на пазара ще претърпят доста по-големи щети отколкото руските компании, смята
Юшков.

Според него потърпевши от сегашното положение страдат предимно американските шистови проекти, но те няма да напуснат пазара и ще продължат да добиват достатъчно много нефт. Причината е, че за тях оперативните разходи са основните, а не капиталовите, което позволява лесното им спиране при нерентабилен добив и включване при ръст на цените. "В Русия това не става и компаниите по-скоро ще работят на загуба, отколкото да спрат производство", посочва Юшков.

Независимо от ниската себестойност и големите .натрупани държавни резерви, загубите на бюджета на фона на високите социални задължения, може да накарат Русия да възобнови диалога си с ОПЕК, смята Вячеслав Абрамов от "БКС Брокер".

"Сегашната цена малко устройва когото и да било в дългосрочна перспектива. затова ключови пазарни участници ще търсят изход от сложната ситуация, ще търсят компромис. Не смятам, че във видимия хоризонт ще остамен на сегашните цени", коментира той.

Полищук смята, че ако спадът на цените на петрола продължи или се задържи достатъчно дълго, това ще превърне много нови проекти в нерентабилни и ще се появи риск от спад на добива.

Според представителя на Руската академия на науките Андрей Колпаков пазарът може и сам да се балансира в продължение на година – две след състояние на ниски цени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olja501013
    #16
    Отговор на коментар #11

    В четвъртък на 19.03 цената е паднала за западна Европа до 18,7$

  2. simply blue
    #15
    Отговор на коментар #12

    В България има само един доставчик на горива и той се нарича ЛУКОЙЛ, и по едно съвпадение е рассийски. ЛУКОЙЛ решава на каква цена ще продава бензина, като българската държава се погрижила никой да не му пречи. Та понеже всички купуват от ЛУКОЙЛ на сходни цени (разлика може да има само от търговската отстъпка, която е малка), цените няма как да паднат, докато ЛУКОЙЛ не реши. Конкуренция няма. Внос на горива от друг доставчик - не може, законът е такъв. Та за какъв картел става въпрос? Имаме си един

  3. Лизи Гугуткова
    #14

    Ilian Vassilev Това са новини от "останалия" свят, защото ние не сме част от него - там суровия нефт пада и това е най-добро антикризисно следствие, защото повече ресурс остава у хората, и те могат да го ползват за оцеляване и предоляване на тежките последствия. Да обобщим - ако изминавате на година по 20 хиляди километра, това на ден прави около 60 км, а на месец 1800 км или за година плащате данък корупция в горивата 1000 лева!?! Някой не разбрал? Тази схема лично се покровителства от премиера Борисов. Пак някой да не е разбрал?

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  5. Емил Станоев
    #12

    Тази ценова война се отразява добре на цената на бензина -- чудно защо още цените тук в България са над 2 лв ?? - нали нямало картел ?! А иначе Сащ ги чака тежък удар от тези цени или по-точно много фалити , всъщност те вече са започнали ...

  6. Лизи Гугуткова
    #11

    Нефть (Brent) - Котировка в реальном времени 28,21 USD EUR/RUB - в реальном времени Предл. 85,0615 RUB

  7. neaped
    #10

    Это бред белой горячки!

  8. .text
    #9

    Значи всичко е точно - и на мен ми е рентабилна тази цена :)

  9. Лизи Гугуткова
    #8

    ТАСС: ЦЕНА НЕФТИ BRENT УПАЛА НИЖЕ $29 ЗА БАРРЕЛЬ ВПЕРВЫЕ С ЯНВАРЯ 2016 ГОДА - ДАННЫЕ ТОРГОВ

  10. Лизи Гугуткова
    #7

    КИРЛИВАТА БЕЗИНОСТАНЦИЯ НА ДЖУДЖЕТО ИМ Е СКЪПА: "Руският президент Владимир Путин коментира увеличението на цената на бензина, пише РИА Новости. „Ето 92-ият бензин през годината се увеличи с 10,44% Сега казвам това - цените на суровия петрол паднаха два пъти. Би било добре да останем на същото ниво “, каза Путин...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.