Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руските приходи от енергоносители през януари с най-ниско равнище от лятото на 2020 г.

24 коментара
Руските приходи от енергоносители през януари с най-ниско равнище от лятото на 2020 г.

Месечните приходи от петрол и газ в бюджета на Русия през януари са се понижили до най-ниското равнище от август 2020 година заради влиянието на западните санкции върху руския износ. Това съобщи финансовото министерство на страната, цитирано от Ройтерс.

Месечните данъчни и митнически приходи от продажби на електроенергия са намалели с 46 на сто в рамките на година, отразявайки факта, че докато цената на референтния за Европа сорт Брент се е променила незначително, то средната месечна цена на руския сорт Уралс се е сринала с 42 на сто, посочва министерството.

Москва разчита на многомилиардните приходи от продажби на петрол и газ, за да финансира бюджетните си разходи и след спада им бе принудена да започне да разпродава някои международни резерви, за да покрие недостига.

Бюджетните приходи от електроенергия са намалели с 54 на сто спрямо регистрираните през декември постъпления от 931,5 милиарда рубли (13,2 милиарда долара), въпреки че са били повишени от еднократното плащане на данък от газовия монополист "Газпром".

Приходите за януари са били на ниво 425,5 милиарда рубли (6,05 милиарда долара).

Финансовото министерство съобщи днес, че почти ще утрои дневните продажби на чуждестранна валута до 8,9 милиарда рубли (130 милиона долара) на ден през идния месец, за да компенсира спада на приходите от газ и петрол.

Западът, който преди бе най-доходоносният енергиен пазар за Русия, отговори на инвазията на Москва в Украйна, прицелвайки се в приходите от енергия чрез безпрецедентен пакет санкции, които ще бъдат затегнати допълнително.

Брюксел се надява ограниченията да свият с 90 на сто износа на руски петрол за ЕС, а откакто Русия нахлу в Украйна страните членки на Общността намалиха дела на руския газ в импортния си микс от над 40 на сто до под 15 на сто.

Международните ограничения, включително тавана от 60 долара на барел, наложени от страните от Г-7, доведоха до това, че руският сорт Уралс, който преди се търгуваше на цена, близка до тази на Брента, сега се продава с голяма отстъпка.

Средната му цена през януари е била 49,49 долара на барел, обяви финансовото ведомство, което е спад с 42 на сто спрямо януари 2022 година.

Брентът се търгуваше днес за около 82 долара, а Уралс - за около 53,60 долара.

Руското правителство е спечелило 11,6 трилиона рубли (165 милиарда долара) от продажби на петрол и газ миналата година, обяви финансовото министерство.

Производствените цени в ЕС същевременно са нараснали с 1,2 на сто в ЕС и с 1,1 на сто в еврозоната през декември 2022 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #24
    Отговор на коментар #15

    тепърва и още! по!-жално! ще скимтиш, сучкЭ нацистка...

  2. Bлaдo
    #23
    Отговор на коментар #19

    и това им е много...! - нищо!!! няма да ядат! (нито ще мЕзят!) .... В най-добрия случай ще сърбат ... отвара от кожените каиши на калашниците... Толкова напреднаха в това да са зле!, че вече им е скъпо да си купуват и храна всеки ден...

  3. Бугараш
    #22

    Подобно на Нигерия, така и "Москва разчита на многомилиардните приходи от продажби на петрол и газ", понеже т.н. руска икономика се базира изцяло на природните ресурси. Русия подобно на Нигерия не произвежда никаква техника или технологии, а продава това, което намери заровено в земята!

  4. bez_ime
    #21
    Отговор на коментар #11

    Кремльовчик, къде са $3 млн., къде са $30 млрд.??? Нерде Ямбол, нерде Стамбул...

  5. bez_ime
    #20
    Отговор на коментар #15

    Запасите стоят, орките мрат от глад...

  6. bez_ime
    #19
    Отговор на коментар #9

    Кремьовчик, сега ще ядете борш от злато...

  7. bez_ime
    #18
    Отговор на коментар #4

    Кремльовчик, добре е да имаш поне елементарни познания по икономика, а ти си абсолютен профан...

  8. anton nikolov
    #17
    Отговор на коментар #15

    Те стоят, ама няма кой да ги купува. Могат да почнат да пият нефт, както ядоха оръжия през 80-те.

  9. anton nikolov
    #16
    Отговор на коментар #11

    В нормалните страни е така. Като правиш нарушения и далавери те спипват и те изправят на съд. С тези си действия Украйна доказа, че е нормална , европейска страна, за разлика от Раша, където военен е синоним на крадец и мародер. Да не говорим за другарите Шойгу и Герасимов и заместниците им, които са построили цели дворци, докато рашистките войници сами си купуват раници и обувки, а мобилизираните ги държат в свинарници и обори по фронта.

  10. Milanova Magda
    #15

    Не ги мислете и не се притеснявайте . Запасите и стоят. Ще оцелеят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.