
Съвременна Русия не е Съветският съюз, където за взрива в атомната централа в Чернобил за пръв път бе съобщено след три дни, а Ашхабадското земетресение през 1948 г. и Куреневското наводнение в Киев през 1961 г. въобще останаха държавната тайна.
Но часове наред след катастрофалното наводнение в Краснодарския край на 6 срещу, 7 юли, което отне живота на над 170 човека, водещи федерални телевизии гледаха да не акцентират на неприятната тема, коментира БСС.
В събота, 7 юли, телевизионните канали "Русия 1", "Первый" и НТВ съобщаваха за трагедията в редовните си новинарски емисии, без да излизат с извънредни новини и репортажи от мястото на наводненията и без да променят програмата си.
Излъчването на кинокомедии и развлекателни шоу програми предизвика буря от възмущение в социалните мрежи.
Вечерната програма "Вести в събота" на "Русия 1" отдели на събитията в Кубан 12 минути – почти толкова, колкото на обсъжданията на плана за реконструкция на Москва и законопроекта за организациите с нестопанска цел.
Бившият водещ на НТВ Антон Красовский написа във Facebook – страницата си, че липсата на извънредни новини и отразяване на катастрофата от мястото на наводненията на 7 юли е "престъпление".
Главният персонаж
Първите специални издания на "Русия 1" и "Первый" започнаха в 23.20 ч. и бяха посветени не на самото наводнение или хода на спасителните работи, а на пристигането на президента Владимир Путин в зоната на бедствието.
Зрителите видяха президента да облита с вертолет наводнените райони, да разговаря с местни началници и да раздава указания за помощта към пострадалите.
Репортажите с Путин не бяха излъчвани в реално време, а с предварително монтирани записи.
В следващите дни кадрите с Путин и съобщенията за неговите действия и посещения доминираха медийните материали за катастрофата.
Контролираните от държавата телевизии явно се стараеха не толкова да предоставят изчерпателна информация на обществото, още по-малко да поставят пред властта остри въпроси, колкото да създадат позитивен образ на държавния глава като на човек, който следи всичко, грижи си за гражданите и действа енергично.
Уроците от Курск
В кризисните дни със заложниците в "Норд-Ост" и Беслан, Путин практически отсъстваше от телевизионния ефир и се върна в обичайната си роля на главен нюзмейкър едва когато драмата отмина.
Истински пиар-провал за начинаещия тогава президент стана и отсъствието му от мястото на трагедията с потъналата подводница "Курск" през 2000 г. и думите му "тя потъна", казани в отговор на въпрос на американския телевизионен водещ Лари Кинг, какво все пак се е случило с подводницата.
Олимпийското спокойствие и неуместната в дадения случай усмивка, с която тези думи бяха произнесени, бяха оценени от много хора като равнодушие.
Тогава Путин се върна в Москва от Сочи, където си прекарваше отпуска, цели 144 часа след трагедията.
Очевидно че президентът и неговите съветници са си направили изводи от тази отдавнашна история, но публиката не е забравила.
"Какво се случи в Кримск? - Те потънаха!", - написа саркастично един руснак в Twitter.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент