Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският газ ще започне да поевтинява заради петрола

Частичното дублиране на трасетата на "Южен" и Турски поток" прави възможни и двата проекта, според експерти

5 коментара
Руският газ ще започне да поевтинява заради петрола

Договорните цени на "Газпром" ще започнат да спадат през второто или третото тримесечие на 2015 година, каза председателят на съвета на директорите на руския газов монополист Виктор Зубков, цитиран от ТАСС.

Той припомни, че в договорите за доставка на руския газ има формула, по която се определят цените и част от нея е цената на петрола, която се коригира на определено време. По думите на Зубков е трудно да се каже кога ще паднат цените, "защото всеки договор има своя крива", но някъде към второто - третото тримесечие това ще стане факт.

Засега "Газпром" не е преразгледал обема на инвестиционната си програма, но може да направи това през годината, каза още Зубков, който участва във вторник в Европейската газова конференция във Виена.

"Газпром" има достатъчно пари, за да изпълнява проекти без да привлича външно финансиране, подчерта вицепрезидентът на компанията Александър Медведев.

Той каза още, че Украйна продължава да не плаща в пълен обем сметките си за газ и сравни ситуацията така: "Когато си поръчате шницел в ресторант и ви го донесат е ясно, че трябва да платите целия шницел".

Към момента държавната "Нафтогаз Украйна" дължи на "Газпром" 2.44 милиарда долара, от които 2.19 милиарда долара са за доставеното синьо гориво, а останалата сума е от наложени санкции.

Решението руският газ да заобиколи Украйна по "Турция поток" бе взето от висшето политическо ръководство, каза още Зубков, отговаряйки на журналистически въпрос. Според него новият газопровод ще гарантира напълно същия обем природен газ, който сега се транспортира през Украйна".

Само преди ден от "Газпром" съобщиха, че плановете са до края на 2016 г. да потече първият газ по едната линия на "Турски поток". Според експерти, цитирани от руското издание "Комерсант", това намерение е осъществимо. Основният проблем е да се намерят средства в контекста на антируските санкции и спада в цените на петрола, пише вестникът.

Инвестициите за две подводни тръби в Черно море във връзка с прекратения проект "Южен поток" "вече до голяма степен са факт", но текущите геополитически условия създават риск за руския държавен гигант "Газпром", посочва Джонатан Стърн от Оксфордския институт за енергийни проучвания.

През близките 4-5 години руският концерн трябва да строи газопроводите "Силата на Сибир" на стойност 55 милиарда долара за доставки в Китай и "Турски поток" (вместо "Южен поток", чиято морска отсечка се предвиждаше да струва 9 милиарда евро, от които са инвестирани 4.6 милиарда). Компанията планира да изгради и газопровод "Алтай", чрез който също да захранва Китай, посочва изданието.

Според събеседници на "Комерсант" от бранша е крайно съмнително "Газпром" да осигури за тези проекти финансиране от Запада на приемливи условия. Затова Джонатан Стърн предполага, че засега "Газпром" ще прокара само две тръби от "Турски поток" с капацитет 30 милиарда кубика газ, с което да задоволи нуждите на Турция и на Югоизточна Европа.

Според източник на "Ведомости" в "Газпром", за бъдещото морско трасе ще се използват тръби на стойност около 1 милиард евро, произведени за "Южен поток" и вече докарани на място, което ще ускори строежа. Окончателната цена на първата тръба от "Турски поток" ще стане ясна след около година, прогнозира друг събеседник на вестника, близък до руския концерн.

Европейската комисия ще анализира плана на "Газпром" - икономическите му съставки и отговаря ли той на законите на ЕС, цитира "Ведомости" неназован представител на комисията.

Въпросът ще бъде обсъден в работна група на заседание в София на 9 февруари. С цел решаване на трансграничните въпроси комисията може да кани в бъдеще представители на други страни като Русия или Турция, но техни делегати не са канени на февруарската среща, уточнява представителят на ЕК.

"Газпром" избира за "Турски поток" маршрут в рамките на "Южен (поток)" вероятно с цел да си запази възможността за връщане към отхвърления проект, смята руският аналитик Валерий Нестеров.

До година-две ситуацията може да се промени - тогава към България ще бъдат насочени нови тръби, а Турция ще получи още един газопровод. Съответно Анкара ще може да получава газ от Русия, без той да преминава през транзитни страни, а сега ще даде на Газпром възможност да преговаря с Европа от по-твърди позиции, обяснява експертът.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #5
  2. so what_deactivated_1521205049
    #3

    Всеки, който има ХАБЕР от икономиката, а не се занимава с пропаганда, знаеше отдавна, че драстичният спад на цената на петрола, ще повлече надолу и газа! А пък Русия не е хванала Господ за шлифера и все по-малко ще зависим от нея.А за хала и говори и факта, че след Южен поток, са се отказали и от удължаването на Северен поток до Великобритания: втория проект, който трябваше заобикаляйки Украйна, да я обеси! http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-01-28/gazprom-shelves-plan-to-extend-nord-stream-amid-ukraine-crisis

  3. Майтапчия
    #2

    И за България ли ще поевтинява, ами нали си има таен договор да е най-скъп? Как така ще поевтинява?

  4. Bлaдo
    #1

    Отдавна трябваше! И не ще "поевтинява", ими директно ще се срине...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.