Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският патриарх в санаториум, Москва одобрява акцията срещу разколниците в България

0 коментара

Руският патриарх Алексий II е получил сърдечна аритмия от преумора и отменя пътуванията из епархиите, за да се лекува и почива в санаториум, съобщи службата по комуникациите на Московската патриаршия на официалната си интернет страница.

Патриархът получил сърдечна аритмия и по настояване на лекарите трябва да се изследва и лекува. Операция не се налага, но Негово Светейшество ще се въздържа от наситена програма.

В съобщението се уточнява,че в момента състоянието на патриарха е стабилно и нормалният ритъм на сърцето му се възстановява и нито за ден не е прекратил ръководството на Руската църква. Той ръководи и подготовката на предсотящия Архиерейски събор.

Посочва се, че преумората на Руския патриарх се дължи на това, че през юни и юли патриархът е участвал в големи богослужебни и църковно-обществени натоварвания. В тези месеци е било честването на 75-годишния юбилей на самия патриарх, а също и на Деня на неговата интронизация. Отбелязва се и участието му в тържествата по случай връщането в Русия на Чудотворната Тихвинска икона на Богородица, съпътствано от богослужения в Москва, Санкт-Петербург и Тихвин.

В Петербург Алексий II се срещна и с българския президент Георги Първанов, който преди време получи награда за постигнатото единство в Българската православна църква, поздравления за приетия закон на вероизповеданията, въз основа на който бе легитимиран патриарх Максим, а сега прокуратурата гони от храмове и манастири привържениците на алтернативния синод.

В сайта pravoslavie.ru e публикуван материал, посветен на кризата в Българската православна църква и запечатването на над 200 църкви по разпореждане на прокуратурата.

Посочва се, че затварянето на храмовете е в съответствие със "закона за религиозните оргоанизации", приет от парламента на България на 21 декември 2003 г. Той признава статута на Българската православна църква и не призна "алтернативния" синод, се посочва още на официалната страница на Руската православна църква.

Законът закрепва особения статут на православната църква в страната, признавайки православието за традиционна религия на България, се посочва в статията. Отбелязва се, обаче, че всички църкви и религиозни обединения могат да действат на територията на страната след разрешение на съда.

Материалът посочва, че запечатаните църкви са били превзети през 90-те години от разколници, които при поддръжката на управляващата на 2001 г. партия са успели да преминат през регистрацията и да си присвоят името "Българска православна църква" и в последствие да сложат ръка върху църковна собственост. След идването си на власт, партията "Национално движение Симеон Втори" лансира законопроект, защитаващ интересите на каноничната Православна църква.

Припомня се, че разколът в БПЦ възникна през 1992 г. Тогава беше обявено, че патриарх Максим заема престола незаконно и група духовници си създаде "собствен" синод, се подчертава в публикацията. За негов лидер беше избран митрополит Пимен, след смъртта на който начело на разколниците застана епископ Иннокентий.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.