Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският президент в спор с ЕС за инвестициите

35 коментара
Руският президент в спор с ЕС за инвестициите

Руският президент Владимир Путин влезе в конфликт с лидерите на ЕС за плановете на ЕС да ограничи чуждите инвестиции в енергийните си компании, както и по въпроса за присъединяването на Русия към Световната търговска организация, предаде Ройтерс.

Източник от ЕС определи като “тежки, откровени”, проведените в петък разговори в рамките на срещата на върха ЕС – Русия, която се проведе в Португалия. Източникът допълни, че участниците в срещата “все пак са правили опити да се изслушват един друг”.

Това е последната среща, в която Владимир Путин участва като президент на Русия преди да се оттегли от поста догодина.

Брюксел раздразни Москва, като включи протекционистка клауза – макар и специално насочена към руския монополист “Газпром” – в наскоро обявените планове за либерализация на енергийния сектор.

Планът съдържа клауза, която задължава чуждите фирми да разделят своите производствени и преносни дейности, преди да могат да кандидатстват за придобиване на съществен дял от европейски енергийни компании. 

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу отрече проектозаконът да е дискриминационно насочен срещу Москва и каза, че руските компании трябва да играят по същите правила, по които и всички останали.

Путин отново изтъкна, че европейските инвестиции в неговата страна далеч надхвърлят тези на Русия в Европа. “Когато чуя от някои европейски столици, че “руснаците идват с техните ужасни пари да изкупят всичко”, ми става смешно”, заяви Путин пред европейските представители.

“Общият размер на европейските инвестиции в Русия е 30 милиарда евро. Не зная дали това е много или не, но руските инвестиции в ЕС са десет пъти по-малко, само 3 милиарда евро”, каза той.

Португалският премиер, чиято страна е ротационен председател на ЕС, призова за изглаждане на отношенията между ЕС и най-големия му газов доставчик.

“Политиците трябва да отговорят на настоящите проблеми и напрежението в света. Нищо няма да допринесе за световния мир повече, отколкото добри, стабилни и дългосрочни отношения между ЕС и Русия”, заяви той.

Русия е третият по големина търговски партньор на 27-членния Европейски съюз след САЩ и Китай.

“Има два тренда: икономическите връзки вървят нагоре, докато политическите –надолу”, коментира пред репортери Анатоли Чубайс, ръководител на руската компания РАО “Единни енергийни системи”. В рамките на срещата ЕС – Русия се проведоха разговори на Путин и европейските лидери с водещи руски бизнесмени.

За разлика от Путин, оценката на Чубайс е, че руските инвестиции в ЕС са сравними или близки до европейските в Русия.

Избухналият преди месеци спор заради руската забрана върху вноса на полско месо блокира старта на преговорите за ново споразумение за партньорство между ЕС и Русия, а сегашното изтича през декември т.г.

"Надяваме се не само скоро да започнем преговорите за нов партньорски договор, но в близко бъдеще да имаме и проектодоговор", заяви Путин в началото на съвещанието с европейски ръководители в Мафра.

Той не уточни ролята, която може да играе новото полско правителство на проевропейския либерал Доналд Туск, заявил желание за подобряване на отношенията с Москва.

Еврокомисарят по външните отношения Бенита Фереро-Валднер изказа надежда, че преговорите могат да започнат още на следващата среща на високо равнище между ЕС и Русия през май 2008 г.

Позициите на двете страни се разминават и по въпроса за бъдещия статут на Косово, както и дали да се наложат санкции на Иран заради ядрената му програма.

В същото време самият ЕС осъзнава, че трябва да приеме по-реалистичен подход към Русия, особено след като предишната вълна от про-руски настроени европейски лидери като тези на Германия, Франция и Италия вече напуснаха политическата сцена, коментира близкото до ЕК електронно издание EUobserver.

 На фона на всички проблеми британският “Дейли телеграф” пита в редакционна статия  “Нужни ли са на Европа такива приятели?”. Мнозина в Европа са обезпокоени от презрението към демокрацията и правата на човека в Русия, както и от факта, че критиците на путинския режим по правило умират млади. Вестникът взима повод от публикувана в петък статия на вдовицата на Александър Литвиненко, който преди 11 месеца почина в Лондон в резултат на отравяне. Вдовицата на Литвитенско пита защо европейските лидери търпят на своите срещи на върха човека, който е начело на тази система. И тя е права, пише “Дейли телеграф”, като припомня, че британският премиер Гордън Браун се отказа от също толкова съмнителна среща – с президента на Зимбабве Робърт Мугабе.  Отговорът е прост – търпят заради енергоносителите. При днешното положение на нещата Европа ще попада във все по-голяма зависимост от руски нефт и газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. инфо
    #36

    "В същото време самият ЕС осъзнава, че трябва да приеме по-реалистичен подход към Русия, особено след като предишната вълна от про-руски настроени европейски лидери като тези на Германия, Франция и Италия вече напуснаха политическата сцена... На фона на всички проблеми британският “Дейли телеграф” пита в редакционна статия “Нужни ли са на Европа такива приятели?”. Мнозина в Европа са обезпокоени от презрението към демокрацията и правата на човека в Русия, както и от факта, че критиците на путинския режим по правило умират млади..."

  2. правилно
    #35

    "Планът съдържа клауза, която задължава чуждите фирми да разделят своите производствени и преносни дейности, преди да могат да кандидатстват за придобиване на съществен дял от европейски енергийни компании."правилно

  3. СССРейчо
    #34

    и възроди студената война, омразата и отне свободата на словото.....

  4. reakzioner
    #33

    Detskite lafove, v detskata gradina!

  5. За кретени като
    #32

    теб това е най-правилната политика на Русия!

  6. CITIZEN of the world
    #31

    Снощи гледах едно политическо предаване по руския канал 1 под формата на дискусионен клуб пред публика.Темата беше "Отношенията на Русия с ЕС". Изказани бяха всякакви тези - и проевропейски и откровено националистични и антиевропейски.Интересен беше финала с проведеното глесуване сред зрителите на въпроса "Какво е ЕС за Русия - партньор или заплаха?" Резултата бе 69%-партньор, 31%-заплаха.Е това не разбрах, защо 1/3 от руснаците смятат Европа за заплаха. Явно още не са надживяли имперското мислене- "нашето си е най-добро, а всичко чуждо е враждебно"Лошото е , че путиновата политика напоследък се стреми да възстанови този имперски манталитет

  7. ето
    #30

    - де се стои по далече от тази страна; - никакво доверие (със сигурност "доверие" значи "слабост" за руснаците); - умело използване на тоягата и моркова, прилагане на подходи от психиатрията и помощните училища; - никакви икономически взаимоотношения в стратегически отрасли;

  8. turret
    #29

    Yak manafski KUR za rashanite!!!!!!

  9. путинизма
    #28

    Ужасяващо е как Путин действа по сталински - има човек, има проблем, няма човек, няма проблем. Цялата идеология на т.нар. социалистическо общество се гради на принципа ЧОВЕКЪТ САМ ПО СЕБЕ СИ Е НИЩО. ВСЕКИ, КОЙТО НЕ Е С НАС, Е ПРОТИВ НАС, БИЙ ВРАГА, ВРАГЪТ Е НАВСЯКЪДЕ и т.н. ВРАЖДЕБНОСТ. Който мисли, че комунистите не се джанкат помежду си, много се лъже. Те вечно са на нож. Лъжата, кражбата, надхитрянето, колкото и да е тъпо, интригите много се лансират при тях. Щом се сформира нова партия, веднага

  10. Чича ви Буш
    #27

    Браво, момчето ми - стой далеч от Русия! Я ела в Ирак... давам безплатни: униформа, бойно облекло, оръжие и боеприпаси, храна, легло и....безплатно погребение! Вервай ми! Имам и още по-добра оферта - Афганистан.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.