Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският проект е антиевропейски по същина и визия за света и обществото

103 коментара
Росен Плевнелиев

"Руският проект е антиевропейски по същината си, по ценностите си, по визията си за света и обществото". Това казва в интервю за френското издание "L'Express" президентът Росен Плевнелиев, представен като десен и неизлъчен от управляващите, запитан защо, според него европейците трябва да са по-твърди към Москва.

Чувства ли се България заплашена от украинската криза, пита авторът на интервюто Александър Леви, който сътрудничи от години по българските теми във френския печат.

Да, отговаря президентът. И щяхме да сме още повече заплашени, ако не се бяхме присъединили към Атлантическия пакт (НАТО) през 2004 г. и към Европейския съюз през 2007 г. "Н е мога да се отблагодаря на всички, които работиха за този цивилизационен избор и който дава основата на нашата сигурност", продължава Плевнелиев.

"Истината е, че не си правя никакви илюзии по отношение на днешна Русия", казва още той.

И обяснява какво има предвид.

"Кремъл смени метода: свидетели сме на нова политика, по-националистическа и агресивна към страните, които в съветско време се наричаха "близката на СССР чужбина". Става дума за стратегия на преднамерена дестабилизация - най-напред е Крим, сетне, според същия сценарий - Югоизтокът на Украйна. "Кой е наред? Молдова? Балканите?", пита президентът.

"Знаете ли, че от началото на украинската криза няма нощ, в която български изтребители да не са излитали, за да прихващат руски самолети, изпълняващи враждебни полети над Черно море?, обръща се към журналиста президентът и напомня, че за за два месеца българските изтребители, които действат в рамките на програмата на НАТО за въздушна отбрана, са изпълнили толкова спешни полети, колкото през последните 20 години.

"Това ли е новата нормалност? Това ли е Европа, който толкова много искахме", пита Плевнелиев.

На въпрос за русофилството в България и за резервите на българската политическа класа към налагането на санкции срещу Москва президентът признава, че действително България си остава русофилска страна.

"Вярно е, България е русофилска. Но ние сме най-вече проевропейска държава. Защото руският проект е антиевропейски по своята същност, по своите ценности, по своята визия за света и обществото", отбелязва Плевнелиев и припомня, че "проектът за Евразийски съюз, съкровен за Путин, е представян като голям проект, простиращ се от Лисабон до Владивосток", изключващ и отричащ Европейския съюз".

"Ето защо се учудвам на реакцията на мнозина български политици, които заявяват, че не трябва никога да се противопоставяме на Русия", отбелязва по-нататък президентът Плевнелиев. "Забравили ли са, че сме членове на ЕС? Че принадлежим на едно семейство и сме длъжни да браним ценностите на това семейство, между които са толерантността и правовия ред. Колкото до газа, той трябва да е стока, а не оръжие", казва още президентът.

Обобщавайки, той отбелязва, че в България, както в Европа, днес има два начина за правене на политика с Русия - единият е движен от интересите, другият - от ценности. "Но за какъв интерес може да се говори, когато едната страна спазва правото, а другата - не", задава въпрос той.

"Европа е пример за целия свят с хуманизма и демократичното си развитие, включително и в източната част на континента", отбелязва той в контекста на въпроса достатъчно ли е твърда тя към Кремъл и отговаря, че става дума за самото оцеляване на ЕС.

"Ако отстъпим днес, нашият съюз не само ще бъде дестабилизиран, но и делегитимиранкато демократичен модел в очите на всички, които мечтаят някой ден да се присъединят към него - имам предвид преди всичко нашите съседи на Балканите", подчертава Росен Плевнелиев.

Той предупреждава за опасността от оформяне на периферна зона в Югоизточна Европа, което, според него, би било връщане в ХІХ век, точно което иска Кремъл.

"Да не забравяме, че всички войни в Европа са започвали заради сблъсък на интереси на великите сили в тази прословута периферия", посочва българският президент. "Трябва да покажем, че ние, европейците, сме научили уроците на миналото", добавя той. И завършва:.

"Не трябва великите сили да решават бъдещето на Украйна, а самите украинци. Чрез свободни и честни избори и защо не - чрез референдум за териториалната цялост на страната".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

103 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 02:05 на 21 октомври 2014 от автора.
    #103
  2. demokrat
    #101
  3. Филка Русофилка
    #99
  4. Филка Русофилка
    #98
  5. Филка Русофилка
    #97
  6. Филка Русофилка
    #96

    Защо казваме, че граф С. С. Татищев е голям познавач и първокласен източник? Защото е бил сътрудник за секретни мисии на руските министри на вътрешните работи граф Н.П.Игнатиев и граф Д.А.Толстой. Разбира се, Татищев дефинира по такъв блестящ начин Българската Национална Идея, едва след като е излязъл в пенсия и пише мемоарите си. Преди това той предлага 30 млн.рубли на Стамболов да свали княз Фердинанд с държавен преврат. Но Стамболов е патриот, той гони русофилските превратаджии и ги беси.

  7. Филка Русофилка
    #95
  8. Филка Русофилка
    #94

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.