Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руско-турският съюз срещу американската коалиция на втечнения газ в битка за Южна Европа

Гърция може да се окаже ключова за разбиването на руския монопол в региона

17 коментара
Руско-турският съюз срещу американската коалиция на втечнения газ в битка за Южна Европа

На тържествена церемония в Истанбул бе даден старт на руския газопровод "Турски поток", който ще стане третият газопровод, свързващ Русия с Европа. Капацитетът му е 31.5 куб.м. и ще доставя руски газ за Южна Европа, докато Турция се стреми да получи статус на енергиен транзитен хъб за Европа.

Руско-турският енергиен съюз обаче е в конкуренция с друг геостратегически съюз, който залага на бързо развиващата се индустрия за втечнен газ (LNG), между САЩ, Израел, Египет, Кипър и Гърция.

Целта и на двата мегапроекта е да продават природен газ на европейския пазар, който от своя страна си постави амбициозен план за постепенно извеждане на въглищата и преминаване към възобонвяеми енергийни източници, включително чрез внос на все по-големи количества газ през следващото десетилетие.

През последните две години в целия регион тече луда надпревара, която ще определи кой ще победи другите и ще стане основен доставчик на Европа, коментира Йоанис Десиприс, директор на водещата независима гръцка група за производство и търговия с газ Mytilineos Group.

Според всички прогнози, поне до 2040 г., когато може би ще са налице други технологии, енергийният преход към тези тях ще зависи от природния газ, коментира той пред телевизия Ал Джазира.

За момента Турция и Русия имат предимство пред LNG конкуренцията, тъй като в сряда президентите на двете страни Реджеп Ердоган и Владимир Путин откриха първия етап на "Турски поток". Той се състои от 930 км подводна тръба, преминаваща по дъното на Черно море и достигаща турския бряг до Къйъкьой край Истанбул. Тя ще доставя 15.75 млрд куб.м. руски газ годишно за вътрешно потребление в Турция.

Вторият участък от "Турски поток" е в процес на изграждане. Той е предназначен да пренася газ за Югоизточна Европа през България, Сърбия и Унгария, допълнително циментирайки енергийната зависимост на региона от руски газ.

"Турски поток" и северният му еквивалент "Северен поток 2" променят играта за Москва, тъй като ѝ позволяват да заобиколи Украйна като трасе за газовия внос в Европа.

Вашингтон се съпротивлява и на двата нови руски газопровода.

Русия вече държи около 40 процента от газовия пазар на Европейския съюз, по данни на Евростат. "Турски поток" и "Северен поток 2" ще засилят и може би ще разширят този дял.

Американските производители на втечнен газ обаче оказват все по-силна конкуренция. С тази цел Вашингтон повиши залога миналия месец

Независимо че "Газпром" и държавната украинска компания "Нафтогаз" постигнаха през декември нова газова сделка, гарантираща преноса на руски газ през Украйна, американският президент Доналд Тръмп подписа предложения от Конгреса закон, с който налага санкции на компании, участващи в двата руски газопровода.

Мерките обаче изглежда са твърде закъснели. Само 322 км остават до пълното завършване на "Северен поток 2" (с обща дължина 2 575 км), а първият участък на "Турски поток" вече е готов и започва работа.

В крайна сметка пазарната доминация ще зависи повече от цената, отколкото от геополитиката и според някои прогнози Русия ще се опита да подвържа по-ниски цени.

И ако Русия държи сериозен дял на европейския газов пазар, то на Балканите тя е близо до монопол, с изключение на Гърция.

Гърция може да има ключова роля за разбиване на руския газов контрол в региона.

Гръцкият газов оператор ДЕФСА току що приключи разширението на терминала си за втечнен газ, който е единствен в Югоизточна Европа. В момента се изграждат компресорни станции, които ще позволят преноса на газ в България по бившия Трансбалкански газопровод, граден по съветско време за транзита на руски газ на юг.

Така Гърция ще може да изнася американски втечнен газ за Балканите. Започвайки с малки продажби тази година, плановете са износът за нарасне значително след завършването на строящия се в момента интерконктор между Гърция и България (IGB), който трябва да заработи догодина.

Подкрепяният от ЕС проект IGB практически се конкурира с втория участък на "Турски поток", коментира Йоанис Десиприс.

Друг проект е Трансадриатическият газопровод, който се очаква тази година да започне да транзитира газ от Азербайджан до Италия през Турция и Гърция. Част от този газ ще захранва и Балканите чрез интерконектора Гърция-България.

Транзитът на газ от Турция към Гърция обаче крие потенциални рискове.

Ако Турция иска, тя може да спре доставките, коментира Костис Стамболис, директор на Института по енергетика за Югоизточна Европа. "Това не е само теоретично. То се случва. Когато времето в Турция е лошо...те спират доставките към Гърция".

Този сценарий прави втечнения газ още по- привлекателен, тъй като гарантира на Гърция независимост от Русия като източник на газ и от Турция – като транзитна страна.

В същото време три частни консорциума обмислят изграждането на съоръжения за съхранение на втечнен газ, който да захранва Балканите. Два от консорциумите ще вземат окончателните си инвестиционни решения тази година.

Ускореното преминаване на Гърция към по-чиста енергия е катализатор на LNG инвестициите, смята Десиприс.

Гърция планира да се откаже изцяло от въглищата през 2028 г. - 10 години по-рано от Германия - и да замени загубените генериращи мощности с газ и възобновяеми източници.

Гърция доказа на практика как втечненият газ може да завладее пазарен дял. Само за две години страната премина от почти пълна зависимост от руски газ към енергиен микс, в който 40 на сто заема LNG.

Междувременно Москва позиционира шахматните фигури, за да се противопостави на растящото влияние на природния газ.

През юли м.г. Русия обяви, че вторият участък на "Турски поток" няма да премине през Гърция, какъвто бе първоначалният план, а през България и Сърбия, за да достигне Унгария.

Независимо от всички приказки за това как пазарът определя енергийните решения, този ход на Русия показа обвързването между енергията и геополитиката.

"Ние направихме голям голям завой към САЩ и Русия ни няма доверие", коментира висш гръцки представител от енергийните среди. "Те ни смятат за американска (територия) и не биха инвестирали през страната ни", допълва той.

Гърция може да има ключова роля и като проводник на единствените значими нови газови залежи в близост до Европа – тези в Източното Средиземноморие.

Израел, Кипър и Гърция участват в Източносредиземноморския газопровод (East Med) – проект за газопровод от 2000 км, основно подводен, който да започва от израелските морски газови находища в Левантийския басейн и да транзитира газ до Кипър, Крит и Гърция. Целта на този проект е да достави на Европа алтернатива на руския газ.

Проектът е силно подкрепян от ЕС и САЩ, но засега среща спънки от страна на Турция, която на два пъти прекъсна работата на плавателни съдове, извършващи проучвания в кипърски териториални води, като в същото време изпрати свои плавателни съдове да проучват за газ в кипърски териториални води.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:30 на 9 януари 2020 от автора.
    #17
  2. инж. Ганев
    #16

    Обичам за цената на втечнения газ да ме разпитват хибридни коментатори, които нямат представа каква ще е цената на тръбния (руски) газ утре ... :-)))

  3. Лизи Гугуткова
    #15

    Продължение:„През 2019 г. Турция намали наполовина покупките на руски газ, увеличава вноса на втечнен природен газ и получава нов газ от Азербайджан и Иран. А руският газ се оказа придатък. Като монополен потребител Турция диктува условията си както за цената на газа, така и за по-нататъшното си изпомпване към Европа “, обяснява Крутихин.

    Ситуацията се влошава от рязък спад на цените на газа в Европа, посочват анализаторите на Promsvyazbank. Когато се изграждаше Южният газов коридор, той беше почти

  4. Лизи Гугуткова
    #14

    Това никога няма да се отплати“: Путин пусна „Турски поток“«Не окупится никогда»: Путин запустил «Турецкий поток»

    ...
    Според Министерството на енергетиката турският поток струва 7 милиарда долара. Но това е само цената на полагането на тръбата по Черноморието,
    партньорът на RusEnergy Михаил Крътихин изтъква: „И за да доставя газ за Черно море, в Русия е построен напълно нов коридор от полуостров Ямал. За това бяха похарчени няколко десетки милиарди евро и това са отписаните пари, защото няма смисъл

  5. Сократ
    #13
    Отговор на коментар #9

    Да, хубаво е да се чете, но Уикипедия не е най-добрият източник за точно тази информация. Ето малко факти:Уранът е доста разпространен метал, съдържащ се в скалите и в морската вода. Запасите на уран (както и запасите на нефт) се оценяват на база добивна цена. Икономически достъпен уран има най-много в Австралия. В исторически план най-много уран (около половината от всичкия използван досега) е добит (сумарно) в Канада, Казахстан и САЩ. В Русия досега са изкопани около 5-6% от използвания в световен

  6. Естествено
    #12
    Отговор на коментар #9

    Уточнение. В САЩ се намират ЕДИНСТВЕНИТЕ два реактора, използващи плутоний. Те са създадени във връзка с договора за намаляване на ядрените оръжия, тъй като в съвременните ядрени оръжия се използва основно плутоний. По тази причина РФ просто е нямала алтернатива освен да продава плутония от утилизираните си ядрени оръжия на САЩ. Тъй като договора вече не се изпълнява, за тези реактори вероятно има глад за гориво. Но те са само ДВА. В световен мащаб. ☺

  7. Bлaдo
    #11

    аз пък чакам да погледам руско-турската Освободителна! (за България) газова война... И съм оптимист за изхода от тая война ;-)))

  8. pozo
    #10

    Руснаците са на път да разработят технология за доизгаряне на U238, който е дериват от изгарянето на U235, но производителността към момента едва надхвърля единица (т.е. получената енергия е много малко над вложената в процеса). Ако тази технология не бъде подобрена, ядрената енергетика ще загине в следващите 20-30г.

  9. pozo
    #9

    Находища на уран има на няколко места в света. Изотопа U235, който се използва в ядрената енергетика е около 0.5% от изкопаемия уран и обогатителните предприятия в Русия, които обогатяват и произвеждат гориво за ядрени реактори имат около 90% дял в световното производство - Wikipedia. По смисъла на договор за унищожаване на ядрените оръжия подписан от Рейгън/Горбачов, ядреното гориво от ракетите се преработва в гориво за реактори и се продава на САЩ. Този договор е изтекъл преди 3г. В момента има жесток недостиг на ядрено гориво за работещите реактори в световен мащаб, а алтернатива няма уран235 е на свършване. Прочетете и след това пишете.

  10. Естествено
    #8
    Отговор на коментар #7

    Още ли не си разбрал, че "американските" марици не са американски? ☺ А това, че централи в САЩ работят с руско ядрено гориво, от кое сайтче в домейн .ru го прочете? ☺ Не бива да вярваш на всичко. Особено идващо от домейн .ru. ☺ Истината е, че през Гърция ще дойде азерски газ. Но ние ще си го купуваме през "Турски поток". С руска надценка. До тук от русофили цъфнахме и вързахме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.