Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руското ембарго ощетило с 12 млн. лв. хранителната ни индустрия

Това сринало цените, но родните фирми ще получат право на преференциални доставки за забавачките

7 коментара
Десислава Танева Сн.БГНЕС

Българската хранителна индустрия е претърпяла щети за около 12 млн. лв. заради въведената от Русия забрана за внос на хранителни продукти като отговор на редицата санкции, наложени ѝ от Европа заради анексирания от Украйна полуостров Крим. Освен от директната загуба на пазари, българските фирми страдат и от спад в цените им заради затрудненията за реализиране на продукцията им.

Поради тази причина държавата ще им предложи непряка помощ като облекчи директния им достъп до пазара и нареди зареждането на училища и детски храни да става само с продукти на регионални фирми. Това стана ясно от думите на земеделския министър Десислава Танева по време на дискусия за подкрепа на родното производство на храни "Вкуси България", състояла се в понеделник.

Колко ще достигнат загубите за българските производители на хранителни стоки ще зависи от продължителността на ембаргото и от това доколко ЕС като общ пазар не намери трети страни като пазари и спре натиска на цените на долу, заяви агроминистърът.

Танева даде за пример как, заради невъзможността за износ в Русия на млечни продукти, цената на млякото пада 12 поредни месеца и по данни на официалната статистика през януари 2015 г. то е струвало с 15 на сто по-малко спрямо година по-рано.

Въпреки тежката ситуация пред българските фирми за храни, в половината от страните от ЕС положението в бранша е още по-драстично. "Този излишък, при това при ниски цени трябва да се реализира някъде. Когато пазарът не е готов, това трябва да остане на същия и така срива цените. Трябва да наблегнем на качеството, на съдържанието на млечните продукти, на стандартите, на етикетирането – кое може да се нарече сирене или кашкавал“, коментира Десислава Танева.

"В диалог с бранша работим по различни законодателни инициативи, предвид невъзможността за директна финансова подкрепа" обясни тя и допълни, че с Брюксел ще се съгласуват три наредби, свързани с осигуряването на производителите на български храни директен достъп до пазара при по-облекчени условия, както и зареждането на училищата с храни.

"Храните ще бъдат доставени от производители от съответния регион, а ако няма такъв - от съседен. Това би довело до това, че децата и подрастващите ще консумират качествен български продукт, който гарантира да е свеж. Така се осигурява и подкрепа за българския производител", смята Танева. Тя очаква до два месеца тези промени да бъдат одобрени от Европейската комисия, за да могат да се приложат на българския пазар.

Използвали сме максималните възможности за подкрепа на интензивните сектори на производство в България - животновъдство, трайни насаждения и зеленчукопроизводство, каза още министърът на земеделието и храните. Тя очаква да има увеличаване на традиционните производства през новия програмен период, които носят и заетост, особено в селските райони.

В България има от 2.5 до 5 пъти по-малко животни, зеленчуци и трайни насаждения от времето преди раздържавяването, даде статистика Танева. По думите ѝ избраният метод на преструктуриране на земеделските стопанства е довел до разпокъсаност на земята. В резултат на това в момента България е с най-малкия среден размер на земеделски имот - 6 декара, и с най-много собственици на ниви - 10 млн. лица, половината от които са в чужбина.

Възстановяването на родното производство не може да стане за една година, но е важно започнатото да се продължи, независимо от политическата конфигурация в Министерството на земеделието и храните, смята Танева.

Тя обеща още да се изработи нов Закон за храните, който да гарантира хранителната сигурност и да се създадат условия на българския производител да е конкурентоспособен и да е равнопоставен на пазара с останалите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Blackadder
    #7

    12 млн. лв. са смешни пари за цяла индустрия! И преди ембаргото Русия беше сложила непосилни данъци за наши стоки, така че почти нищо не се изнасяше и тогава. Но сега русофилите опищяха орталъка!

  2. Nikola Nikolov
    #6

    Сигурен съм в едно - не 12 милиона - 120 милиона са малко да се дадат, само и само да се отървем от близост с рушняците на путлер !

  3. Един Чичо
    #5

    Г-н генерал, не срамете мундира с такива обиди в публичения ефир. Тук не е казарма, а още повече икономиката не е армия, та да местите двизиите(бригадите)ротите и т.н с разни моливи по картите. 25 години не й ли стигнаха на хран.индустрията да намери други пазари? Кой им пречеше? Нима не Ви е ясно какво казва г-жа Министърката:"В България има от 2.5 до 5 пъти по-малко животни, зеленчуци и трайни насаждения от времето преди раздържавяването, даде статистика Танева. По думите й избраният метод на преструктуриране

  4. Александър Борисов
    #4

    Ние,българите, гладувахме само след 1944 г.,за да хрантутиме Партията и нейните синове,дъщери и милиция.И пак, изпращахме храни за СССР.Камиони с български картофи спираха по московските кюшета,хвърляха чувалите,и построилите комунизма благоденстващи се хвърляха на едни опашки,каквито в България не съм виждал.И винаги три четвърти от тях си отиваха с празни ръце. Като ще правят фасони,това е за тяхна сметка. Русия НИКОГА НЕ НИ Е ХРАНИЛА! Само ни е скубала! Купувачи за нашите стоки винаги ще се намерят.

  5. severin
    #3

    "По думите й избраният метод на преструктуриране на земеделските стопанства е довел до разпокъсаност на земята.$ "Избраният метод", мила ми другаркЕ министър се нарича връщане на земята в реални граници и чрез него българските собственици на земя си върнаха онова, което бе окрадено насилствено от бащите и дедите им. Няма какво да ми оплакваш комунистическото минало и текезесетата, а какво ще правят собствениците на земя с нея си е тяхна работа.

  6. Ген. Иван Колев
    #2

    (1): Не, глупако, хранителната ни индустрия ще търси други пазари. Има ги. И ще ги намери. Не само в русията ядат. Там всъщност повече пият отколкото ядат. Да не би хранителната индустрия на Италия, Германия, Швеция или дори на Буркина Фасо да е загинала като рашките не им щат продукцията? Не, глупако, нищо страшно не се е случило. Напротив. Така че, факт е, че нещата ще се оправят, а президентът и външният министър си вършат работата перфектно. Ха сега, огледай се за друга опорна точка.

  7. факт
    #1

    Плевнелиев и американският агент, инсталиран за външен министър, да платят загубите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.