Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руснаците готови да работят с чешката си компания по изграждането на АЕЦ “Белене”

43 коментара
Руснаците готови да работят с чешката си компания по изграждането на АЕЦ “Белене”

Ако българското правителство избере да достоява АЕЦ “Белене”, съществува вариант руската компания “Атомстройекспорт” да си сътрудничи с “Шкода Алианс”. Това заяви пред български журналисти в Москва Владимир Паригин, директор на дирекция изграждане на АЕЦ зад граница на “Атомстройекспорт”.

Руската компания заедно с чешката “Шкода Алианс” участват в търга за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на два блока от по 1000 мегавата в Белене. И двете компании са контролирани от руския държавен монополист “Газпром” чрез дружеството му “Газпромбанк”.

Победителят ще е ясен през юни.

До 14 април “Атомстройекспорт” трябва да предаде в Национална електрическа компания (НЕК) отговорите на 1000 доуточняващи въпроса по офертата си, които е задала българската страна. Те са във връзка с техническата част на офертата и каква е представата на “Атомстройекспорт” за стратегически инвеститор в бъдещата ядрена компания, която ще е оператор на централата.

Все още се чака решението на българската страна за структурата на капитала на тази компания, но най-вероятно държавата ще е мажоритарен собственик.

От “Атомстройекспорт” чакат да се водят разговори за това и в рамките на следващите два месеца, когато ще са същинските преговори на НЕК с кандидат-изпълнителите по техните оферти. Финансовите им параметри не се обявяват, защото част от тях ще се променят в хода на преговорите.

“Газпромбанк” – банката на газовия гигант “Газпром”, обаче вече е готова да финансира руското участие в строежа на АЕЦ “Белене” при изключително добри условия, които ще се отразят благотворно върху крайната цена на проекта, съответно на себестойността на произвежданата от централата електроенергия, обясни още Паригин. Руската федерация пък е готова да даде държавни гаранции за българския проект, припомни той.

В отговор на въпрос дали сключеният преди време дългосрочен договор за доставка на свежо ядрено гориво за V и VІ блок на АЕЦ “Козлодуй” с компания ТВЕЛ може да се разглежда и като обвързване на нашата страна с руските оферти за “Белене”, Василий Константинов, зам.-директор на ТВЕЛ, отговори отрицателно.

Дългосрочният контракт има предимството на гъвкавата ценова политика, която позволявала на България да ползва качествено гориво на преференциална стойност, добави той и обясни още, че с 10-15% е нараснала енергийната ефективност на свежото ядрено гориво за България. Тя може да се повиши с още 5-7%, което намалява разходите и цената на тока.

ТВЕЛ е поел и ангажимента да приема в Новосибирск отработени количества ядрено гориво, което като свето е било доставка на компанията.

При поскъпване на свежото ядрено гориво на световния пазар обаче има промяна на цените, допълни Константинов. И тенденцията е точно такава поради ограничените уранови запаси, които са за 70-80 години. Затова и в момента се работи по международен проект за обогатяване на отработено вече гориво, така че да се вкарва суровината отново в производство на електроенергия.    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васко
    #45

    а дали ще качат цената, ако печалбите на ел. преносните и ел.разпределителните дружества падне, поради по-високата изкупна цена на ел. енергията от електроцентралите?

  2. тъпак
    #44

    Както гледам вървим назад към СССРи Варшавския договор.Президент - руски человекПремиер - руски человекМинистър - руски человек........Съдията - руски человекПрокурора - руски человек.........Началник на ГЩ - руски человек.......Падар - руски человекТИЯ натам ни водят мамка му!!Да си ходим вече, а..???

  3. ДЕСЕН
    #43

    Сега на запад се проектират вече четвърта генерация АЕЦ - много по- безопасни и икономични. Руснаците нямат нужната технология за това.В никакъв случай не трябва да се дава строежа на руснаците. То може да е по-евтино решение сега но в периспектива ще ни струва по-скъпо а и виждате че руската техника е остаряла и трябва да се изоставя преждевременно. Освен това фактора сигурност не трябва да се пренебрегва.Като се има предвид че освен това ще станем 100% зависими енергийно от "империята на злото",

  4. Хитър Петър
    #42

    ПАТАМЕ ЛИ СЕ НИЕ БЪЛГАРИТЕ ЗАЩО ТОЧНО РУСКИТЕ ФИРМИ ИМАТ НАЙ-ГОЛЯМО ЖЕЛАНИЕ ДА НИ ИЗГРАДЯТ АЕЦ " БЕЛЕНЕ " !?ДАНО ОТГОВОРНИТЕ НИ УПРАВНИЦИ ГО ПРОЗРЯТ!

  5. Васко
    #40

    или "и държавата", ако фирмите производители и/или износители са частни.

  6. ХА ХА ХА
    #39

    1 въпрос-хипотеза : Ако /чисто теоретично/ , задълженията към дружествата , доставчици на еленергия , бъдат възстановени , примерно , до края на месеца , мислиш ли , че от 1 май ще ми намалят тока ?Па макар и с 5-6 %

  7. The Wise Man
    #38

    ДА ОПРЕДЕЛЯ САМОСТОЯТЕЛНО КАКЪВ ВИД ЦЕНТРАЛИ ЩЕ ИЗПОЛЗВА ЗА ДОБИВАНЕ НА ЕЛ.ЕНЕРГИЯ! БЪЛГАРИЯ ИМА ПРЕДИМСТВОТО В ЗАВИСИМОСТ ОТ ПРИРОДНИТЕ ДАДЕНОСТИ ДА ИЗБЕРЕ НАЙ-ПРИОРИТЕТНИЯ , НО АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ Е С НАЙ-ВИСОКА СЕБЕСТОЙНОСТ И Е СРЕД ЕКОЛОГИЧНИТЕ ..., ВЪПРОСА ПРИ НАС Е НА КОЯ ФИРМА ДА ПОВЕРИМ ИЗГРАЖДАНЕТО НА АЕЦ " БЕЛЕНЕ " ! ВСЕКИ ИМА ПРАВО НА МНЕНИЕ , НО ПРИ ИЗБОРА ТРЯБВА ДА СЕ ИМАТ В ПРЕДВИД ВСИЧКИ ОБСТОЯТЕЛСТВА! ЛУКОЙЛ ДЪРЖИ ТЕЧНИТЕ ГОРИВА У НАС , АКО И РУСКА ФИРМА ( ИЛИ НЕИН ФИЛИАЛ ) НИ ДЪРЖИ

  8. ХА ХА ХА
    #37

    естествено

  9. Беленчанин
    #36

    Структурата на нашата енергетика е неправилна. Ако спрат един или два блокаколко неядрени мощности трябва да имаме в резерв? Тези хилядници не са за нашите условия. Освен това във връзка с цената е необходима конкуренция на производител. За целта трябва да се премахне тромавата гигантска структура на НЕК и да се приватизира електропроизводството. Така ще се даде шанс и на малки производители. В света има производство на малки водни генератори които не изискват големи водоеми и язовири, но у нас пак се загърбват пак със същата цел - спасяването на бранша.

  10. Васко
    #35

    в цената на ел.енергията от АЕЦ Козлодуй.Единственото, че не напълно покрива тези разходи, поради закриването преди края на експлотациония период.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.