Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руснаците продължават АЕЦ “Белене“, чакайки условията за инвеститор

65 коментара
Руснаците продължават АЕЦ “Белене“, чакайки условията за инвеститор

Независимо от оттеглянето на германската RWE от проекта за изграждането на АЕЦ “Белене“, руските компании ще продължат работата си по строежа, чакайки условията на конкурса за избор на инвеститор, за да се включат в него.

От компанията изпълнител “Атомстройекспорт“ (АСЕ) разпространиха съобщение в четвъртък, че ще продължат да изпълняват договорения с НЕК график и засега не смятат да повдигат въпрос за неустойки, тъй като очакват проектът да продължи с нови инвеститори.

Площадката е готова, строителството ще започне, когато България осигури финансирането, посочват от АСЕ, която само ден преди официалния отказ на RWE от ядрения проект сключи договор със “Силови машини“ за доставка на енергоблоковете за АЕЦ “Белене“. Още на по-ранен етап от компанията изпълнител бяха заявили, че са готови да поемат и плащанията по поръчаното оборудване, което в последствие, ако не се плати от българската страна, да остане тяхна собственост.

От АСЕ съобщиха още, че настъпилите промени във финансовото структуриране на проекта  не са довели до преразглеждане на ангажиментите на компанията по договора. Дори в България са пристигнали техни представители и ексепрти от подизпълнителите "Атоменергопроект", “Хидропрес“, Курчатовския институт и др. за разговори по следващите етапи на работа.

От “Росатом“, която притежава “Атоменергопром“, в чийто състав пък е АСЕ, потвърдиха отново интереса си за придобиване на дял в АЕЦ “Белене“, по информация на “Ведомости“. Генералният директор на “Росатом“ Сергей Кириенко заяви, че компанията ще изчака условията на новия конкурс за инвеститори на централата.

Очакванията на българската държавата се такава процедура да може да се обяви след около половин година, а самият избор на нови акционери в проекта да продължи година.

Източници на “Ведомости“ твърдят, че са прекратени започнатите в началото на годината от предишното българско правителство разговори за отпускането на руски заем в размер на 3.8 млрд. евро, колкото ще струва договорът с АСЕ. Сумата бе заложена в продължение на две години в руския бюджет, но българската страна отказваше да се възползва от предложението, опитвайки се да осигури проектно финансиране.

След като търсенето на заеми удари на камък заради финансовата криза се отиде към вариант договаряне на руско финансиране през експортни банки, но руснаците настояваха за държавни гаранции в пълния обем на евентуалните кредити за 3.8 млрд. евро.

Новото правителство обаче отказа такива гаранции и разговорите за руско кредитиране са били прекратени. Надеждите на българската страна са пък, че до новото структуриране на ядрения проект след година и половина, ще се стабилизират финансовите пазари и по-лесно ще се привлекат инвеститори и ще се осигури кредитиране на проекта.

След като RWE се отказа от придобиването на 49 на сто дял в АЕЦ "Белене", сега на държавата ще ѝ се наложи да търси един или повече кандидати вероятно за около 80 на сто. Засега становището на министирте на икономиката и енергетиката и на финансите са, че на държавата са ѝ достатъчни 20-22 на сто от проекта и че за защита на националните интереси не е необходимо непременно мажоритарно участие.

Бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров (БСП) обаче коментира пред бТВ, че в никакъв случай не бива да се допуска включването на руски компании и като собственици на бъдещата ядрена централа, тъй като това ще означава пълна енергийна зависимост от Москва. Той допълни, че желанието на Русия да придобие дял в АЕЦ "Белене" е било заявено отдавна, но предишното управление на страната не допуснало това.

"Не позволихме Русия да влезе в този проект не заради друго, а по простата причина - Русия държи нефта, Русия държи газа,  Русия сега, като вземе и производството на електричество, ако го вземе, то разбирате, че всички видове енергия в България ще зависят само от Русия", каза Димитров.

Ден по-рано ръководството на БСП поиска оставката на министър Трайчо Трайков заради оттеглянето на RWE, което бе определено от самия Трайков в четвъртък като "несръчен опит на бившите управляващи да се обясни провалът им по отношение на проекта", след като нищо не са на правили по изпълнение на ангажиментите по предварителното акционерно споразумение с германците.

"Оттеглянето на RWE  прави нещата по-трудни", коментира още Трайков от Австралия, където е на посещение като част от делегацията на президента Георги Първанов, цитиран от БТА. Размерът на пакета от акции, който ще бъде предложен в бъдещия конкурс за избор на нови инвеститори, ще бъде съобразен с икономическите и полотическите интереси с оглед на националната сигурност, допълни министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Петър
    #70

    насам!

  2. ghost
    #69

    от "топлата, братска" прегръдка! Както и да въртим, както и да изчакваме, руснаците са застанали на входа и изхода на Белене и са готови на всякакви условия и конкурси, убедени, че няма да има друг кандидат, а пък и да има-какво от това, нали пак техните фирми ще са там като под и над изпълнители. Задушаващата прегръдка на Кремъл ще става все по-силна, особено на фона на създаващата се в опасна близост руска военна база от голям калибър, която междувпрочем ще се строи на исконна българска земя-не къде да е, а в околностите на Ниш, под прикритието на център за бързо реагиране срещу бедствия, катастрофи и аварии.

  3. Big Papa
    #67

    има най-голяма изгода от АЕЦ-Белене.Ако тази централа наистина щеше да е рентабилна инвеститорите щяха да си счупят краката да дойдат тук.Но май нещо е куца работата щом и германците се отказват.

  4. грую
    #66

    Щом ще си е руски да си го направят на москва река, а ако ни трябва от тях ток ще ни го пуснат по кабел. Къш напаст болшевишка! Като освободите волжските българи, тогава ще говорим.

  5. полоний-210
    #65

    .

  6. VB
    #64

    Znaci prodaljavame da buhame razhodi bez nishto da e qsno..??? :((

  7. ghost
    #63

    А ти, другарЬО, почни да пишеш на кирилица и после прави граматически забележки! Що се отнася до американските бази - те не са "по-близо", а са си на българска територия, ще се разширяват и уголемяват и Слава Богу, че ги има!

  8. ceci_
    #62

    Русия била държала нефта и газа... какво точно пречи на България да пазарува нефт от арабите например и да внася сгъстен газ от Алжир, толкова е просто, няма никаква зависимост. Истината е проста България внася от Русия защото и е по-изгодно.

  9. mimi
    #61

    Ако не се спре руския натиск и това правителство няма да се справи. Така че щем не щем да си кажем на братушките, че не им искаме централата, защтото нямаме нужда от нея.

  10. !!!
    #59

    чувстват се в страната си ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.