Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руснаците във Великобритания взаимно се подозират в шпионаж

6 коментара

Руснаците във Великобритания се опасяват, че поне половината от техните сънародници, живеещи там, са информатори на Кремъл. Подозренията и параноята бяха допълнително подхранени от масовото експулсиране на руски дипломати от 26 страни в отговор на отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал. Това пише британският в. "Таймс", позовавайки се на доклад на Henry Jackson Society, който предстои да бъде публикуван.

Някои руски шпиони във Великобритания действат по доста прост сценарий и не полагат особени усилия да прикриват следите си, показва изследването.

Сър Ричар Диърлав, бивш шеф на MI6, даде висока оценка на доклада, който "ни напомня за това, че активността на руското разузнаване на Запад е все така широкомащабна и проникваща".

Андрю Фоксъл, автор на доклада "Путин всичко вижда и слуша: как руското разузнаване заплашва Великобритания", заявява в интервю пред "Таймс", че руснаци, с които той е разговарял за изследването, са свидетелствали за такъв висок брой на информаторите и шпионите сред тях.

Налице е растяща параноя или вяра в това, че тях ги следят, че трябва да бъдат внимателни, да мислят къде и пред кого говорят, казва той.

Не е ясно дали всички, които пряко са се отчитали пред дипломатите, са били "информатори" или сред тях има и по -приказливи руснаци, повтарящи информация, която в крайна сметка се връща в посолството, пише "Таймс".

Изданието цитира мнение на свой неназован източник, когото нарича "дисидент" и който твърди, че около половината руснаци във Великобритания може да са информатори. Обяснява го с това, че "руснаците са разчитали на посолството, за да създадат контакти и да намерят възможности за бизнес".

Сред онези, които се страхуват, че ги следят, "Таймс" назовава Владимир Ашурков, един от бившите топ мениджъри на "Алфа Груп", близък на руския опозиционер Алексей Навални.

Ашурков, който е избягал през 2014 г. във Великобритания,се е научил да проявява бдителност по време на емигрантски сбирки – да слуша, да внимава с кого говори за политика, сигурност и други деликатни въпроси, съзнавайки, че това може да са информатори, които събират информация и я изпращат в Москва.

Той е разбрал, че продължават да го следят, когато пристигнал в Лондон и се срещнал на кафе с един руски бизнесмен. Когато този бизнесмен "следващия път отиде в Москва, следващата седмица, той се срещна с някои хора от спецслужбите. Те са знаели за нашата среща, къде сме се видели и какво сме обсъждали", споделя Ашурков.

Интервюираните за изследването руснаци, които живеят във Великобритания, твърдят, че от една четвърт до половината от сънародниците им в тази страна са настоящи или бивши информатори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #6

    И тук са шпиони, при това пропорционално на нашето население са много, много повече - 400 хиляди - 6%. Второто по големина малцинство след турците (8,8%) и преди ромите (4,7%). За разлика от ОК тук никой не е тръгнал да ги разследва. Макар че за разлика от другите две малцинства те представляват реална и дългосрочна опасност. Ние обаче се страхуваме от виртуални "мигранти". Че дори напоследък се вълнуваме от виртуални "каравани", които са капка в морето на 300 милионния американски народ. За справка: ФБ на Огнян Минчев (уви).

  2. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #5
  3. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #4
  4. перо
    #3

    Що не идат да се подозират в масква?

  5. Лизи Гугуткова
    #2

    Санкциите идват !

  6. В и К
    #1

    Штирлиц подумал. Ему понравилось. Oн подумал еще раз.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.