Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

RWE и новото правителство в София изясняват позиции за АЕЦ “Белене“

9 коментара

Без официално съобщение приключи първата официална среща на премиера Бойко Борисов и негови министри с германската компания RWE, която има подписано акционерно споразумение за участие с 49 на сто в компанията за изграждане на АЕЦ “Белене“.

Разговорите са били принципни и опознавателни, не се е навлизало в проблематиката на ядрения проект, коментираха в четвъртък от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма след срещата на главния изпълнителен директор на RWE Юрген Гросман с премиера Бойко Борисов, вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков, министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков .

Двете страни са изложили познатите вече позиции и ще подготвят нова среща с участие на експерти, на която да се дискутират вече конкретни въпроси.

В момента новото българско правителство анализира документацията по АЕЦ “Белене“, за да се реши дали строежът ѝ да бъде преустановен или да продължи.

В началото на седмицата Трайков заяви, че по “Белене“ се е работило на парче, недалновидно и сметката за данъкоплатеца ще излезе 10 млрд. евро, а не 4 млрд. евро, колкото е договорът с руската “Атомстройекспорт“. В него обаче не са включени парите за подстанция, мрежа за транзитиране на произвежданата енергия и др. съпътстващи съоръжения, както и оскъпяването според инфлацията и лихвите по бъдещите заеми.

Борисов и министрите му за заявили пред шефа на немската компания, че ще излязат с ясно становище, след като се запознаят с подписаните договори и бъде направен правен анализ на заложените в тях неустойки, както и след оценка за рентабилността на проекта.

От RWE отново са посочили условията, при които биха подписали основния договор за включването си във втората българска АЕЦ. Най-важното им изискване е структурирането на финансирането на проекта, както и яснота по актуализацията на договора с руснаците.

По-рано през деня Трайчо Трайков коментира пред БНР, че ситуацията с АЕЦ “Белене“ е сложна. По думите му от една страна, виждаме, че са направени огромни и не съвсем оправдани разходи, от друга - вече са направени много стъпки по реализирането на този проект, от трета - самият проект и концепцията за нова ядрена мощност в България като цяло не е непременно нещо лошо, не е и по презумпция и нещо добро.

“Въпросът е какво се плаща и какво се получава насреща, а именно тези въпроси не са докрай изяснени досега в съществуващите разговори и документи и предстои все още да се решават много важни неща, като например разпределението на риска и финансирането. Ако за финансирането на българския дял в проекта трябва гаранция от, да кажем, държавна гаранция от 3-4 млрд. евро, очевидно това е много неприемливо за бюджетната рамка в следващите години“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма.

Според него ако българската страна поеме всички видове риск, тогава рентабилността, заложена във финансовия модел, остава под голям въпрос. “Това са неща, които и в досегашните разговори не са уточнени, поемани са някакви ангажименти, сключвани са договори. Стъпвали сме все по-навътре и по-навътре, без да знаем дали имаме сигурен път назад ако решим, че трябва да се върнем“, каза Трайков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #10

    ще я построим в Турция, ей къде е няма и 320 км от Стара Загора....Тъпунгерите у нас много то Луканки то козли тип ФД, то еколози демосрати, то ИК дето мирише теменужките, то ББ дето и той не знае какво мирише....Не се косете ще й се намери място, стягайте се да плащате, а за строителството не берете грижа...Щото и Черна вода не е далече нали?

  2. вергил
    #9

    Интересно като Турция и Албания строят централи на кого ще продаваме тока от Белене.Защото дори в най-студените зимни месеци изнасяхме ток,а тогава имаше рехабилитация на блокове от Марица-изток 2 и Марица-изток 3.В момента се строи Марица-изток 1,която е пред завършване.Да не говорим че енергийната ефиктност може да падне с поне 20 процента,защото сега в България се харчи най-много ток.И какво се получава-дори без Белене ще имаме много излишък от електроенергия,а ще хвърлим 20 милиарда лева,с лихвите и повече,за нешо което няма да ни е нужно и не можем да продадем тока на никого.

  3. Андро
    #8

    За България това ще бъде в най-добрия случай нерентабилен проект. Много по-вероятен е обаче някой от по-лошите варианти, ако не и най-лошият вариант - изливане на взети назаем пари като вода в пясък: идните поколения да изплащат престъпно теглените кредити на "благодетелката" Русия, а централата да работи на загуба.

  4. go
    #7

    ako ne se postroi i turtite i rumantite ste sa mnogo,mnogo dovolni...

  5. българин
    #6

    Аман от тази Русия. За някои, които са вързани с пъпната си връв с нея е сигурно изгодно, защото от там са видели само благини, но за нас - тези които от Русия сме видели само лошо -бактън. Стига сме слушали там разни Стоян и Владимир Заимовци, Иван Вазовци, Андрей Лукановци и т.н. Нека сега послушаме хората, които дърпат държавата към Германия и към Америка, а не към Русия. Видя се, че от Русия видяхме само тъпотии. От тъпанари водкаджии можеш да видиш само тъпотии и водка. Има начин да разпродадем оборудването на други и да изчистим площадката. Стиго ни един камък на шията в Козлодуй. Още един ли искате?

  6. !!!
    #5

    Ае ти мое ли да си толкова прост!!!!!!!Не е важното да съм добре, важното е Вуте да е зле.Ще си извадя едното око, да могат да кажат, че Тъщата има кьправ зет.Само за тва ли да строим? за да не са ДОВОЛНИ Румъния и Турция?!?!?!!?

  7. шопски ройтерс
    #4

    само едно малко пояснение. заради камъка в Козлодуй все още можеш да си плащаш тока. цената му от американците в МИ1 ще е 7-8 ПЪТИ по-висока. а, честно казано не се сещам какво добро сме видели от Американците?! но всеки има право на лощ вкус, въпреки, че не това е демокрацията.

  8. Боже опази
    #2

    Дано да не вземат и тези новите да се продадат на атомната мафия!

  9. Белене
    #1

    Ако махнете емоциите, господа, ще видите, че винаги е по-добре в живота, този, който продава доматите, чушките, гащите или ток. Няма богата държава, която да внася ток. Срамота е големи и умни хора като пишещите тук, да не могат да се овладеят и да преценят: разумно ли е ние да сме търговците, а не купувачите.Ами, по-добрата позиция е на търговеца. В крайна сметка те управляват света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.