Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рязък спад на дефицита по текущата сметка за януари

17 коментара

През януари 2009 г. е регистриран спад от близо 50% в дефицита по текущата сметка спрямо същия месец на миналата година. Това показват данните на БНБ, огласени в петък. Спадът на дефицита накара премиерът и икономически министри, които са на предизборен рейд из страната, да признаят, че кризата не ни е отминала, както се надяваха преди няколко месеца, но пък "стоим добре в нея", за разлика от други страни.

Според данните на БНБ дефицитът по текущата сметка през януари е бил 439.7 млн. евро (1.2% от БВП) при 806.8 млн. евро (2.4% от БВП) за същия период на 2008 г. Основен фактор за намалението на дефицита по текущата сметка е значително по-ниският търговски дефицит (който намалява с 268.5 млн. евро спрямо същия месец на предната година).

Снижението на дефицита по текущата сметка бе предвидено от анализаторите още в края на миналата година. Според тях икономическата криза ще се отрази на търсенето, оттам на стокообмена и ще свие обемите както на българския износ, така и на вноса, което вече е факт от последните месеци на 2008 г. и началото на 2009 г.

Добра и лоша страна в новината за спада

Премиерът Сергей Станишев видя в новината за спада на дефицита по текущата сметка добра и лоша страна.

"Дефицитът по текущата сметка, който дълги години бе един от основните проблеми на България в макроикономически план и риск за страната, започва доста рязко да се свива. Това от една страна е добре, от друга страна показва забавяне на темповете на развитие на икономиката", коментира Станишев в Берковица, където се срещна с представителите на две промишлени предприятия.

"Същевременно за януари има 200 млн. евро преки чуждестранни инвестиции. За нас сега е много важно да продължим усилията, да гарантираме, че инвестиционният приток, който в последните години беше рекорден, няма да секне изведнъж заради световната финансова криза", заяви още премиерът.

Според статистиката на БНБ търговското салдо за януари 2009 г. е отрицателно в размер на 339.3 млн. евро (0.9% от БВП) при отрицателно салдо от 607.8 млн. евро (1.8% от БВП) за същия период на 2008 г. Износът е за 811.8 млн. евро при 1114.6 млн. евро за същия период на 2008 г., като спадът е с 27.2% на годишна база при ръст от 28.2% за януари 2008 г. Вносът (FOB) e 1151.1 млн. евро при 1722.4 млн. евро за януари 2008 г., като намалява с 33.2% на годишна база при ръст от 19.1% за януари 2008 г., показват още данните.

"Шампиони по привлечени инвестиции"

Преките чуждестранни инвестиции в страната през януари са 206.2 млн. евро (0.6% от БВП) при 329.2 млн. евро (1% от БВП) за същия период на 2008 г., съобщи още БНБ. Преките инвестиции покриват 46.9% от дефицита по текущата сметка за отчетния период при 40.8% за януари 2008 г.

Тези числа пък накараха и министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров да отбележи, че въпреки кризата България остава "шампион в Европейския съюз по привлечени чуждестранни инвестиции". На среща във Варна с кметове от Североизточния регион той заяви още, че "заради стабилността и привлекателния бизнес климат по време на криза сме подразнили западните си партньори".

Останалите страни-членки не гледали с добро око и на размера на данъците ни, които Димитров определи като "неприлично ниски”. Според него България е най-евтината държава в Европейския съюз, като цените ни са 46 % от средното ниво.

Все пак Димитров призна, че кризата се усещала вече у нас, спадът в добивната промишленост е с 27%, в преработващата - с 15.7%. Вече е коригиран предвижданият икономически растеж от 4.5 на 2.5%, припомни Димитров.

Кризата удря най-много освен строителството, експортно ориентираните сектори, коментира от своя страна в Разград и министърът на финансите Пламен Орешарски. 65% от експортът ни е предназначен за ЕС, а намаленото търсене там води до невъзможност родните износители да поддържат досегашното равнище на експорт, допълни той.

"Последните години – най-успешните за страната"

В Силистра вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин не видя особени страхове пред страната вследствие на кризата и побърза да определи четирите години на правителството като "най-успешните за страната за последните 20 години". "Бюджетните постъпления от началото на годината показват, че средствата в държавата трябва да се използват много разумно, но това не означава, че бюджетът е в криза", каза Калфин.

"Точно обратното. България е една от страните, които стоят най-стабилно финансово в рамките на ЕС – с нисък дълг, високи резерви, стабилен бюджет, стабилни финанси, бюджетен излишък", допълни той.

Калфин не се съгласи с тезата на бившия премиер Иван Костов, че заради кризата трябва да се замразят мегапроекти като АЕЦ "Белене". "Най-вредното би било да се откажем от такива проекти. Ако говорим за разумен подход и изход от кризата, то точно сега трябва да се правят инвестиции, които ще променят българската икономика", заяви вицепремиерът, чийто ресор в правителството е и икономическата политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лекар
    #20

    защото той почина.

  2. Муудис
    #18

    След най-успешното правителство на БГ за всички времена какво ще правим?Ще трябва да падне рейтинга на държавицата, то наричащите се президен и премиер нямат такъв.

  3. Мунчо
    #17

    Тия да не се правят на ущипани, ами да посочат какъв е дефицита на приходната на бюджета част. Скоро няма да има пари ни за доктори, ни за учители, нито за социални помощи. Господ да им е на помощ на управляващите, хората ще ги изядат с дрехите...

  4. От Драгалевци
    #16

    - да живее костов

  5. Sin
    #15

    Катастрофално намаляват данъчните постъпления. Бюджетът няма да стигне и до юли, твърдят експерти. А какво следва от това ? Вдигане на данъци и спиране на всякава икономика. Нормално, комунисти-управници.

  6. Leo
    #14

    Спадът в дефицита по текущата сметка е резултат от спада в икономическата активност. Когато инвестициите клонят към нула, когато предприятията затварят цехове и пращат в принудителен отпуск работниците - тогава вносът се свива до най-необходимото без което съвсем не може. Отделно че поради свитите доходи и поради кризисните очаквания домакинствата отлагат или се отказват от всякакви по-сериозни разходи - това пак рефлектира върху вноса.Никое от горепосоченото не е благоприятно нито за икономиката на страната, нито за джоба на обикновения човек. Това е ясно за всекиго. Освен за червени говеда като драгалевското.

  7. Рони
    #13

    дефицита остава огромен. А свиването на постъпленията от гастарбайтери + намалените инвестиции не вещаят нищо добро.Leo --- 13 Март 2009 16:28е прав, няма нищо позитивно в тези данни. Е, поне за тези дето имат понятие по темата. На "драгалевците" е безсмислено дори да се обяснява.

  8. SanchoPancho
    #12

    Доне КихотеОбясни ми, що е "спад на дефицита"? По-голем ли става или по-малък?

  9. Петър
    #11

    Спадът на дефицита може да е добра, но може и да е лоша новини. Разковничето е в причините. Ако спадът се дължеше на нарастване на износа с по-високи проценти, отколкото нарстването на вноса, всичко щеше да е о.к. Но в случая имаме намален дефицит заради намален внос. А намаленият внос означава затягане на коланите. За домакинствата - по-малко покупки на по-евтини и нискокачествени стоки, а за бизнеса - намаляване на иновациите и преоборудването и ограничаване на разрастването. И двете не са желателни.

  10. az
    #10

    Няма и нищо смущаващо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.