Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рязко свиване на публичния сектор и незабавна пенсионна реформа

10 коментара
Рязко свиване на публичния сектор и незабавна пенсионна реформа

Ако публичният сектор се свие рязко, освободените средства ще ускорят възстановяването на икономиката. Тази философия е заложена в седмия поред алтернативен бюджет, който предлагат експерти от неправителствения сектор.

Държавният сектор в България е твърде голям, което пречи на икономическия растеж, на създаването на работни места и на благоденствието на гражданите, смятат от Института за пазарна икономика (ИПИ), изготвил проектобюджет за следващата година.

Раздутият публичен сектор е силно неефективен – той може да постигне същите резултати с два пъти по-малко средства според скорошно изследване.

Според анализ на ИПИ правителственият сектор не трябва да е по-голям от 25% от БВП, за да се ускори максимално растежът на икономиката. При такъв дял на разходите за публичния сектор той може да върши основните си функции и ще се създадат условия за растеж на икономиката. По-малките правителствени разходи позволяват на хората да спестяват и инвестират повече.

Работещите ще задържат повече от изработеното, което ще стимулира предприемачеството, икономиката ще е по-свободна и с по-малко корупция.

От ИПИ предлагат в алтернативния бюджет за 2010 година да има рязко намаление на данъчно-осигурителното бреме, което да остави над 3 млрд. лв. в данъкоплатците. Според икономистите, ако се извършат двайсетина големи реформи в публичния сектор - пенсионната система, здравеопазването, висшето образование, електронното правителство, държавните компании, инфраструктурата и др., държавата ще харчи по-малко, но качеството на предлаганите услуги ще се увеличи.

Алтернативният бюджет постига преразпределение от около 30% от БВП, което е значително намаление спрямо сегашните 40%.

Икономистите предлагат за следващата година да започне промяна в неработещата, според тях, пенсионна система. Според тях проблемите ѝ не са в детайлите като например пенсионната възраст, а са структурни.

Предложението на ИПИ е да се предложи на хората избор – или да останат в държавната пенсионна система, да плащат сегашните високи осигуровки и да получават ниски пенсии, или да правят вноски в лична пенсионна сметка, например 10% от заплатата си и сами да решават кога да се пенсионират, от което ще зависи и размерът на пенсията.

Пенсиите на сегашните пенсионери ще се финансират изцяло от държавния бюджет, предлагат в алтернативния бюджет икономистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бивш бачкатор
    #11

    Абсолютно си прав брато.

  2. kaka
    #10

    одобрявам!

  3. DOKTOR NA NAUKITE
    #9

    normalno li e, doktor po meditsina, profesor, doktor na naukite, da bade s pensia pod 500 lv.? v 2002 g.tova beshe! pri vsichkite uvelichenia dosega, ne se postigna neshto... dnes, pensioniran ingener e s nad 500 lv. pensia...

  4. N.VARBANOVA
    #8

    NA TEZI,KOITO SA NAVAR6ILI GODINI,DA IM SE DAVAT PENSII,A NE DA SE GLEDAT TO4KITE

  5. Карина
    #7

    как така другите не ги оправиха тия нещата, а ???При Костов съотношението между най-ниска и най-висока пенсия беше 1 към 3, а проверете си сега кой отвори ножицата, ама иначе Костов ще е виновен няма кой друг, нищо че пое с пенсии от 3-5 $ и нямаше пенсионен фонд и съумя след две години да го направи.

  6. добър ден
    #6

    ами като комунягите бяха на власт толкова време що не я отмениха тази система бе човеко,какво им пречеше,що не си задаваш този въпрос.нали се правеха на отворковци а..............

  7. atiazi
    #5

    Докато не си гледате собствената паница а все гледате в чуждата ще ви работят по този начин

  8. гудю
    #4

    Само ИПИ предлагат качествени десни решения в реформите. За цели 20 г, само костовото правителство направи някакви реформи, докато всички останали, само се ослушваха и не свършиха нищо за каквито и да са реформи. По Костово време, Нейков и Семерджиев направиха една пенсионна и една здравна реформа, които хич не са за хвалене. Много далеч от препоръките на ИПИ. Изявиха се като реформатори, но леви. Не е това, което ни трябваше.

  9. анти-бюрократ
    #2

    Винаги има едно НО. Всички знаем че административният сектор е силно раздут. Но самият той трябва да вземе решение за своето свиване. Как ще стане така че самите държавни хрантутници да приемат решение за собственото си орязване ?!?!?

  10. .dru
    #1

    ги създаде иван костов. Благодарение на него сега партийните секретари и дебелогъзите полковници са с най-големи пенсии (700 лева и нагоре), а бачкаторите - да духат супата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.