Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РЗС търси подкрепа за вот срещу провалената МВР-политика на кабинета

13 коментара
РЗС търси подкрепа за вот срещу провалената МВР-политика на кабинета

Подписка за внасяне на нов вот на недоверие срещу кабинета “Борисов” откриха в понеделник независимият народен представител Яне Янев и неколцината негови поддръжници и също независими депутати.

Янев, който е лидер на смятаната за близка до Алексей Петров партия РЗС, смята, че искането за оставка на правителството на Бойко Борисов трябва да е заради провала му в "противодействието на корупцията, контрабандата, наркотрафика, организираната и битовата престъпност, неприемането на страната ни в Шенген, както и заради злоупотреба с власт и недопустимо вмешателство в съдебната система”.

Партията е разпратила писма с покана до БСП, ДПС, Синята коалиция и "Атака" да се включат в предварителни разговори по идеята.

"Убедени сме, че при такъв вот на недоверие по-разумните народни представители от ГЕРБ също биха се замислили дали партийната лоялност може да бъде винаги над съвестта им", се казва в писмото на Янев.

"Присъствието на Цветан Цветанов в изпълнителната власт е реална заплаха за националната сигурност, която може да прерасне в бедствие за демокрацията, особено когато той реално влезе в ролята си на председател на предизборния щаб на ГЕРБ", смятат от РЗС.

Идеята веднага се възприе радушно от бившия вътрешен министър и депутат от БСП Румен Петков. “МВР се провали по всички линии”, заяви той пред Mediapool. “Няма значение откъде идва такава идея, тя трябва да се обмисли и подкрепи”, смята Петков. Като аргумент бившият вътрешен министър посочи, че “дори Симеон Дянков е отбелязал провала на МВР. Преди дни той каза, че контрабандата е нанесла щети за над 1 млрд. лв. на бюджета”.

Далеч по-сдържани бяха реакциите на останалите партийни дейци. От двата члена на Синята коалиция – СДС и ДСБ – реакции нямаше, като според Димо Гяуров (СДС) “трябва да се обсъдят аргументите, защото може да са пълна глупост като тези на отминалия в петък вот на недоверие”, който, според депутата, е преминал в стил “мижи да те лажем”. Според колегата му от ДСБ Иван Иванов пък решението ще се вземе утре, но “трябва да има елементарна политическа хигиена”. “Не може да се подкрепи предложение на независими депутати, така всеки може да поиска всичко”, смята Иванов. Като допълнителен аргумент той посочи, че за всички е ясно, че зад РЗС “наднича фигурата на Алексей Петров, а ако трябва да се стигне по далеч, дори и тази на Георги Първанов”.

От “Атака” отново предпочетоха да останат на границата на опозиционността. По думите на депутата Явор Нотев и бивш председател на комисията за контрол над СРС, която по време на неговия мандат излезе с критично становище за злоупотребите в сектор “Сигурност” по скандала "Тановгейт", темата е “деликатна”. “Трябва много внимателно на формулираме становището на парламентарната група”, каза той.

На въпрос дали партията му има все още резерви към вътрешния министър, които бяха изказани след сблъсъците пред софийската джамия “Баня Башъ” Нотев заяви, че “позицията беше в контекста на самите събития и това не предопределя една окончателна позиция по отношение на Цветан Цветанов”.

След изстъпленията пред джамията в края на май лидерът на “Атака” Волен Сидеров поиска оставката на вътрешният министър. "МВР работи като еничарски корпус, срам и позор за българската полиция”, смяташе тогава Сидеров. Който именно заради противопоставянето си с управляващите оттогава зае по-предпазлива позиция към кабинета. Плахите прояви на опозиционност на "Атака" доведоха и до напускането на партията от пленарна зала при гласуването на вота на недоверие за провала в антикризисната политика в петък.

Според депутата от ДПС Камен Костадинов партията му вече е казала, че следващият вот срещу кабинета “Борисов” трябва да е за цялостната политика. “Какво означава това да си готов да свалиш Цветанов, а да не си готов да гласуваш срещу целия кабинета”, попита народният представител.

“Освен това не е наша работа да ходим след Яне Янев и след Синята коалиция, които като ощипани госпожици казват какво ще подкрепят и какво не”, допълни Костадинов, според когото “това са ПР-акции”.

Междувременно в понеделник пред в. “Труд” председателят на правната комисия и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова съобщи, че партията ѝ може да поиска становище от Конституционния съд дали опозицията може да иска вот на недоверие в следващата половин година. Мотивът на Фидосова е, че шест месеца след гласуване на недоверие за “цялостна политика” опозицията няма право да иска оставка на правителството по отделни сектори. Според юристката политическите мотиви на вота за провала в антикризисната политика на практика са обхванали всички сектори и на тази база опозицията едва ли има право на нова подобна инициатива.

Конституционния съд няма практика да се произнася по политически казуси. Решенията му са свързани единствено с основния закон на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Plamen
    #13
  2. komitata
    #12
  3. N
    #11
  4. bg
    #10
  5. РЗС
    #9
  6. kiki
    #8
  7. bg
    #7
  8. гадльо
    #6
  9. гражданка
    #5
  10. 123
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.