Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С 1.6 млрд. евро повече се оказаха чуждите инвестиции за 2015 г.

Постижението е най-доброто след началото на финансовата криза

0 коментара

Преките чужди инвестиции в България за 2015 г. се оказаха с 50% или с 1.6 млрд. лв. повече от обявените преди месец.

Според съобщение на Българската народна банка (БНБ) от 17 февруари 2017 г. показателят възлиза на 1.692 млрд. евро, докато според текущите данни те вече са в размер на 2.53 млрд. евро.

От централната банка не съобщават на какво се дължи солидната разлика в посока увеличение в размер на около 0.8 млрд. евро или към 1.6 млрд. лв.

Така 2015 г. се оказва най-добрата откъм чуждестранни инвестиции у нас от началото на финансовата криза насам.

Резултатът от 2.5 млрд. евро е над два пъти по-добър от постиженията за годините между 2010 г. и 2014 г., става ясно още от статистиката на БНБ. През 2010 г. например чуждите вложения са били 1.17 млрд. евро, през 2011 г. - 1.48 млрд. евро, а през 2014 г. - 1.16 млрд. евро.

През 2016 г. към този момент се регистрира сериозен спад на преките инвестиции, възлизащи на едва 702 млн. евро, но според експертите при последващите ревизии и това число най-вероятно ще претърпи положителна корекция.

"Практиката на ревизия на данните на БНБ е нещо съвсем нормално, защото централната банка спазва статистическите стандарти на Европейската централна банка и на Международния валутен фонд. Имайте предвид, че данните за преките чуждестранни инвестиции са предимно въз основа на оценка и минават години, докато се публикуват окончателните стойности“, коментира икономистът Димитър Чобанов от УНСС.

Според Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ) подобна ревизия е очаквана на фона на положителните новини за производството на автомобилни части и за ръстовете в промишлеността като цяло през последните години. Това важи особено за регионите на София и Пловдив, където има развити индустриални зони. "Сигурна съм, че и през 2016 г. ще има корекция на данните, макар да е възможно тя да не бъде в абсолютно същата пропорция“, посочи още Николова.

Според Калоян Стойков от ИПИ промяната е логична предвид методологията на БНБ, която включва 24-месечен период на корекции и допълване на данните след края на отчетния период.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.