Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С Африканския рог напред към война

1 коментар
С Африканския рог напред към война

Докато водещите държави се препират по повод Сирия, малко по на юг - има-няма на хиляда километра, се разгаря поредното огнище на военнополитическа конфронтация. Конфликтът между Египет и Етиопия може да прерасне в схватка от нов тип - първата битка за ресурси и по-точно за вода. Футуролозите явно са прави - 21-и век ще е век на войните за оцеляване.

* * *

През 70-те години от изтеклото столетие Етиопия, подкрепяна от Съветския съюз, бе стигнала върха на своето могъщество като регионален лидер в Източна Африка. Оттогава страната преживя няколко икономически кризи, множество граждански сблъсъци и две войни - с Еритрея и със сомалийски въоръжени групировки.

Управляващите в момента привърженици на крайнолеви идеи начело с починалия наскоро Мелес Зенауи предложиха концепция за национално възраждане. В рамките ѝ бе взето решение на Сини Нил - главния приток на река Нил, да се изгради супермощна електроцентрала с идеологически оцветеното име "Големият етиопски ренесанс". Язовирната стена ще е висока 170 метра и с почти 2 километра дължина.

Съоръжение, фантастично за Африка, както впрочем и стойността му - без малко 5 милиарда долара. Проектната му мощност е 6 хиляди мегавата; на континента няма друга такава електроцентрала. Щом ВЕЦ-ът заработи, Етиопия мигом ще получи твърде мощен тласък за развитие - не само ще задоволи нуждите на собствената си икономика от енергия и вода, но ще си гарантира и сигурен канал за приходи от износ на ток. Класически пример, показващ как може с един замах да се решат икономически и геополитически проблеми.

Плановете на Адис Абеба обаче съвсем не предизвикаха възторг в Египет, чиито земи се намират по-долу по течението на Нил. Ако ВЕЦ-ът бъде построен, тази страна ще изгуби над 20 на сто от обема получавана вода и най-малко 40 процента от енергията, произвеждана във водни централи (главно Асуанската). Това ще означава катастрофа за египетската икономика и за селското стопанство. Президентът на Египет Мохамед Морси заяви, че е готов да предприеме всякакви стъпки, защото "Нил е богатството на Египет; ако то намалее макар и с една капка, алтернатива ще е нашата кръв".

А мюфтията на египетската ислямистка групировка "Ал Гамаа ал Исламия" заплаши в ефира на телевизия "Ал Арабия", че ще обяви на Етиопия джихад, ако страната започне да строи ВЕЦ. Не пропусна и да обвини Израел - изграждането на язовира било "заговор с цел да се упражни натиск върху Египет". Ще отбележа мимоходом, че в случая уважаемият мюфтия не е прав: Израел отдавна се е научил да притиска Египет (а и други някои страни) с по-икономични методи - директно финансира политиците, които му трябват.

В началото на юни Египет спешно изпрати в териториите на бивша Сомалия делегати, които да преценят перспективите за възстановяване на сомалийската армия, воювала някога с Етиопия, и за сключване на военен съюз с непризнатата държава Сомалиленд. Твърде е вероятно на страната на Египет да застане Еритрея, претърпяла поражение от Етиопия през 2000 година. В подкрепа на Етиопия се изказаха правителствата на Судан и на Южен Судан; а Кения - развита държава по африканските стандарти, още не се е произнесла, но има интерес да получава евтин ток от Етиопия.

Шест африкански страни - Бурунди, Кения, Руанда, Танзания, Уганда и Етиопия, подписаха договор, обезсилващ редица предишни документи, наследени още от колониализма. Дотогава Египет консумираше близо 70 на сто от водата в Нил, имаше и право на вето върху решенията за изграждане на всякакви хидротехнически съоръжения; сега обаче ограниченията и квотите падат.

Кайро е в незавидно положение: ако ставаше дума само за военен сблъсък, армията на Египет има 10 или 15-кратно превъзходство по жива сила над въоръжените сили на всички подписали документа и на съюзниците им, също така 20 пъти повече танкове и бойни самолети - прочее, би смазала противника си за броени дни. Египет и Етиопия обаче нямат обща граница, точно затова египетските военни маневрират около полупартизанските сомалийски формирования и слабо професионалните еритрейски войски. При това вътрешнополитическата обстановка в Египет никак не е стабилна и една война може да я нажежи още повече.

Допълнителна интрига внася това, че египетският лидер Мохамед Морси разполага с твърде малко ходове, за да сложи край на кризата - фактически е обречен да започне бойни действия в една или друга форма. Ако използва политически методи, ще си навлече обвинения, че търгува с жизненоважни интереси на страната; тогава вълненията със сигурност ще прераснат в национална революция. Една успешна военна кампания срещу Етиопия обаче не само ще запази баланса в египетската икономика, а рязко ще намали политическата тежест на опозицията. Така ще позволи на Морси да поеме напълно контрола върху политическата ситуация в страната и да завърши реформите си.

Тези съображения са обвързани впрочем с политическата конюнктура на момента. И скоро ще бъдат забравени, ако, не дай Боже, в Африканския рог, откъдето извират Бели и Сини Нил, избухне въоръжен конфликт. Причината за него обаче може да влезе в историята - чак от времето на първобитнообщинните племена това навярно ще е първата мащабна война за жизнен ресурс, какъвто е водата.

Херберт Маркузе, създал теорията за пренаселеност на Земята, предричаше, че към средата на 21-и век войните за вода, хранителни и енергийни ресурси изцяло ще изместят класовите войни за геополитическо влияние като източник на нови богатства. Ще се воюва за мизерия - стига тя да е шанс за оцеляване. Дали не виждаме как се сбъдват неговите прогнози?

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Това с войните за оцеляване е пълна глупост. Имаме достатъчно ресурси, вклъучително възобновяеми, технология и знания. Войните както винаги са продукт на алчност и идьотщина не само от участващите страни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.