Против споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Украйна се обявиха 61,1 процента от гласувалите на вчерашния референдум в Холандия. Това показват предварителните резултати след преброяване на гласовете във всички холандски общини.
"За" споразумението са гласували 38,1 процента.
Избирателната активност на референдума е била 32,2 процента, с което прескача бариерата от 30 процента, необходима, за да може гласуването да бъде признато за валидно.
Широкообхватното политическо, търговско и отбранително споразумение вече е в сила до известна степен, но всяка част от него трябва да бъде ратифицирана от 28-те членки на ЕС, за да може да получи пълно правно действие. Холандия бе единствената страна, която все още не го бе направила.
Референдумът се разглеждаше като тест за нагласите към Брюксел преди юнския референдум за еврочленството на Великобритания и може да засили позициите на Русия, отбелязва огенцията.
Въпреки че вчерашният референдум бе консултативен, той е от ключово значение за правителството, което трябва да се обърне към парламента с предложение дали да остави споразумението за асоцииране в сила, незачитайки волеизявлението на народа, или да откаже да го ратифицира, което сериозно ще изостри отношенията на Холандия с ЕС.
Холандското правителство заяви, че може би ще преразгледа идеята си за ратифициране на договора.
"Ясно е, че "не"-то печели с огромна разлика, въпросът е само дали избирателната активност е достатъчна", заяви холандският премиер Марк Рюте, цитиран от Ройтерс. "Ако активността е над 30 процента, при такава голяма преднина на отговора "не", смятам, че не можем да пристъпим към ратификация", каза Рюте преди да стане ясно, че 30-те процента са надхвърлени.
Управляващата в Холандия коалиция на десни либерали и лейбъристи има несигурно мнозинство в парламента с превес само от един глас. Следващите избори предстоят най-късно през март 2017 г. При това положение правителството отказа да вземе страна по въпроса за договор с Украйна поради опасения да не изгуби електорат, посочва британският "Таймс".
Украинският президент Петро Порошенко заяви, че страната му ще продължи курса към Европейския съюз въпреки гръмкото отхвърляне от холандските избиратели на споразумението за асоцииране.
Много украински политици смятат, че страната им заслужава договора и имат силно желание да покажат, че са постигнали напредък в покриването от Украйна на европейските стандарти след въстанието от 2014 г., което свали от власт проруския президент Виктор Янукович, отбелязва Ройтерс.
"При всички случаи ние ще продължим да прилагаме споразумението за асоцииране с Европейския съюз, включително подробното споразумение за търговия", каза Порошенко пред репортери в Токио, където бе на посещение. "Ще продължим да се движим към ЕС."
"Същинската цел на организаторите на референдума не е споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС. Целта е да бъде атакувано единството на Европа, да бъде атакувано разпространението на европейските ценности. Това личи и от дискусията, организирана в навечерието на референдума", твърди Порошенко, чиито думи са поместени на сайта на президентския офис.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че Европейският съюз ще изчака да види реакцията на холандското правителство. "Вземам под внимание оповестения резултат от референдума в Холандия", заяви Туск. "Ще продължа да поддържам контакт с министър-председателя (Марк) Рюте по този въпрос, тъй като имам нужда да чуя какви изводи ще направят той и неговото правителство от референдума и какви ще бъдат намеренията му. Споразумението между ЕС и Украйна продължава временно да се прилага. Документът вече е ратифициран от другите 27 държави членки", каза той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
52 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Филке , референдумът е събрал достатъчно гласове, така че е валиден. Повечето гласували - против и то двойно повече от "за". Типична глупост - да се преписват на негласувалите удобно мнение. По тази идиотка логика - в БГ никой не е искал в ЕС, защото никой не е гласувал "за" на референдум с въпрос "да се присъедини ли България към ЕС". "Руски референдум" - типично порошенко-яценючко мислене - Украйа е центъра на света и навсякъде е заобиколена от агенти на Путин.
Освен в заглавието, никъде не виждам "голямо мнозинстно". Не можаха да съберат и 20% срещу Украйна. Изводът е само един: Въпреки потрошените маса пари, провали се поредният руски референдум за дестабилизиране на ЕС. Следващият им провал ще е във Великобритания, въпреки „прогнозите“ на медийните ни тролове. Не че ще престанат да лаят. То и нашенските фенове на Беляне още се хвалят из медиите, че с мижавите 12% победили останалите 88%, а водещите ги гледат съпричастнически. Сложна наука се оказа „мътеницата“. И „непрестижна“. Изглежда с празни приказки и шоу по-лесно се вадят пари.
Айде троле оставям те , че утре съм с ранния за Франкфурт , ама само да имам време ще наглеждам глупостите ти. Намери си истинска работа , това е до време ;)
Украинският посланик в София относно референдума : "Това не е проблем на Украйна , това е повече проблем за Европа" Не знам колко градусова водка пие тоя човечец ама нещо силничко ще да е ...
Голямо чудо станало: 2 милиона холандци гласували срещу споразумението с Украйна.Държавите с население 400 милиона са го одобрили.ЕК каза, че споразумението де факто е в действие.А че винаги има недоволни, е нормално в демокрациите.Нито ще се разпада ЕС, бас хващам че и Великобритания ще остане.Проблеми има, в Брюксел, в бюрокрацията, но те не са работа на руските тролове, а на вътрешни решения в ЕС! Холандците са против по-нататъшно разширяване на ЕС, и това е разбираемо, но в случая с Украйна ставаше …
дума за споразумение, а не за присъединяване на Украйна, която нито е кандидат-член, нито е започнала преговори.Буря в чаша вода от живота на демокрациите.Повод тъпите тролове да се напият с водка.Но те нямат нужда от повод
Заглавието "С голямо мнозинство холандците казаха не..." не е коректно. Практически против са гласували едва 18 процента от имащите право на глас.
До някои от пишещите глупости по-долу: В момента е в сила временно споразумение за асоциацията на Украйна с ЕС, чието действие практически се удължава. Така че асоциацията си остава в сила. Организираният от пропутинската крайно дясна партия на другаря Видерс референдум, не е нищо друго освен пропаганден балон.