Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С избирането на Байдън ЕС ще трябва да свикне да живее без американското лидерство

0 коментара
С избирането на Байдън ЕС ще трябва да свикне да живее без американското лидерство

Европейският съюз ще преоткрие един съюзник и партньор с избирането на Джо Байдън за президент на САЩ, но европейците не бива да се заблуждават: Вашингтон няма отново да стане световен полицай, нито голям защитник на НАТО, предупреждават лидери и анализатори.

Ще трябва да "възстановим нашето партньорство", така резюмира в събота целта ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел в своето поздравително послание.

Политическото и военно дезангажиране навсякъде по света бе започнато от Барак Обама и Джо Байдън, който тогава беше негов вицепрезидент. Доналд Тръмп продължи процеса, но по-брутално, като предизвика силно напрежение с ЕС, възприеман враждебно от президента републиканец.

Може ли Джо Байдън да върне предишното положение? Бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се съмнява: "Той не може да промени американския подход към международните дела", смята шефът на ЕК.

Освен това в случай на републиканско мнозинство в Сената правителството на Джо Байдън ще стане "куца патица", казва Натали Точи, директорка на италианския Институт за международни отношения (Instituto Affari Internazionali).

"САЩ ще останат затворени в себе си", смята германският политолог Маркус Кайм.

Следователно "европейците трябва да се научат да живеят без американско лидерство", обобщава Себастиан Маяр, директор на Института "Жак Делор".

"Трудно събуждане"

Нещата могат да станат по-лесни, но "не трябва да се очакват радикални промени", предупреждават хора от обкръжението на ръководителите на европейските институции.

"Да вярваме, че ще има връщане към някаква въображаема златна ера в трансатлантическите връзки, означава да пренебрегваме еволюцията на САЩ и международната обстановка", предупреждава също френският евродепутат Арно Донжан, специалист по въпросите на отбраната, прогнозиращ "трудно събуждане" след кратката еуфория.

ЕС ще иска и ще укрепва "стратегическата си автономия" в икономиката и сигурността си с цел да защитава интересите си, твърдят редица дипломати и политолози.

Не всичко е мрачно: "Отношенията ще станат по-предвидими и по-конструктивни по въпросите на търговията, НАТО, Иран, Близкия изток и борбата с климатичните промени, ако САЩ се върнат в Парижкото споразумение", смята Муджтаба Рахман, директор на "Евразийска група - Европа".

Бъдещият американски президент увери в желанието си да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата, Световната здравна организация (СЗО), ядрената сделка Иран, от които Доналд Тръмп се отказа.

Очаква се също разведряване в търговските отношения, в които Вашингтон възприе конфронтационен подход. Примирието, сключено с обещание за мини търговска сделка, не се реализира на практика.

"Към стратегическа автономия?"

Но Джо Байдън няма да се отметне от стратегическия приоритет, който за Вашингтон е Тихоокеанският регион и Китай, нито от желанието да се приключи с "безкрайните" войни и да се върнат американските войски в страната, защото тази политика е популярна в САЩ, обяснява Никол Кьониг, специалист по въпросите на отбраната в базирания в Берлин Институт "Жак Делор".

Едностранните решения на Тръмп и неговата неприязън към някои лидери на страни членки на НАТО породиха напрежение и разделения в алианса. Генералният секретар на НАТО, норвежецът Йенс Столтенберг, не пестеше усилия да "успокои звяра", подчертава дипломат.

Столтенберг бързо приветства в събота Джо Байдън като "твърд привърженик на алианса".

Въпреки че НАТО призовава към нормализиране, Вашингтон ще се фокусира отново върху американските интереси, твърди Маркус Кайм: "Това ще постави в трудно положение европейците", отбелязва той, тъй като членовете на НАТО са разделени на проевропейци и проатлантици.

"Илюзиите за стратегическа автономия на Европа ще изчезнат: европейците не могат да заместят ключовата роля на Америка като гарант за сигурността", твърди силно проатланическата германска министърка на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер, член на Християндемократическия съюз (ХДС) - партията на Ангела Меркел, в статия, публикувана в сп. "Политико".

"Вече не живеем в предишния свят, този на систематична защита и доброжелателност от страна на САЩ", заявява Клемон Бон, секретар във френското правителство за европейските въпроси и близък съветник на френския президент Еманюел Макрон.

Може да се реализира междинен сценарий: "Джо Байдън ще предложи вид географско разделение на труда, с повече отговорности, поети от европейците за сигурността и стабилността на съседните на Европа региони, с цел да позволи на САЩ да се намесят по-активно в Азия ", казва Маркус Кайм.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.