Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С месец закъснение малкият Байрям ще постъпи в германска болница за трансплантация

Случаят на детето е връщан заради неточности във фонда и от Москов, и от Семерджиев

2 коментара
С месец закъснение малкият Байрям ще постъпи в германска болница за трансплантация

Деветгодишният Байрям Али, който се нуждае от трансплантация, ще бъде приет в болница в Германия на 27 март, съобщи здравното министерство. Това ще се случи близо месец след първоначално определената му дата, след като Министерството на здравеопазването спря детето в последния момент заради “непълноти в документацията“, при положение, че то беше одобрено от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца още през ноември миналата година.

Новият директор на фонда Тинка Троева изнесе редица неточности, които е установила при поемането на поста си, довели до забавянето на процедурата с лечението на детето.

Според Троева донорът (бабата на детето) не е бил включен като пациент съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност в Европейския съюз. Предстои НЗОК да издаде допълнителен формуляр S2, поeмащ разходите за предоперативните изследвания на бабата на Байрям, както и неговата хемодиализа в германската клиника. Допълнително, извън подписания от Министерството на здравеопазването формуляр за лечението в чужбина на детето, се изискват 50 300 евро за хонорар на избрания хирург, пребиваването в болницата Тюбинген и осигуряването на преводач за целия престой, който може да продължи до няколко месеца.

Справка в НАП е показала, че Селима Али е с прекъснати здравноосигурителни права от февруари 2012 г., което е пречка за поемането на разходите ѝ от НЗОК. За щастие всички здравни вноски са платени от благодетел, пожелал анонимност.

Д-р Троева припомня, че от страна на Фонда за лечение на деца е било пратено два пъти искане за издаване на формуляр S2 за трансплантацията на Байрям Айше до Министерството на здравеопазването (на 16.01. – в мандата на министър Москов, и на 06.02. – в мандата на министър Семерджиев), като и двата пъти искането е връщано заради непълноти и неточности в представената документация, които е трябвало да бъдат отстранени от Фонда за издаване на S2.

Неяснота има и относно възможността бабата на детето да бъде донор – не са били представени в Министерството на здравеопазването документи в подкрепа на това.

В искането за издаване на формуляр S2 до МЗ не са били включени становищата на двама външни експерти по трансплантология и урология, а на детски нефролози. Те не са посочили причина за невъзможността лечението на детето да бъде извършено в България, както изискват Правилникът на Фонда и правилата за координация на системите за социална сигурност в ЕС.

"В България има 4 болници, в които работят специалисти-трансплантолози: Университетска болница "Лозенец“, УМБАЛ "Св.Марина“, Александровска болница и УМБАЛСМ "Пирогов“, уточнява директорът на Фонда за лечение на деца. „Тези специалисти не са били потърсени за становище. Изтъква се името на д-р Пеев от "Пирогов", но негово становище не е прикрепено към документацията до МЗ“, казва тя.

На 01.03. министърът на здравеопазването Илко Семерджиев подписа формуляр S2 за лечението на малкия Байрям след заключенията на консилиум специалисти и окомплектоването на нужните документи за трансплантацията.

"След изчистването на всички нередности и издаването от НЗОК на допълнителния формуляр S2 за изследвания на Селима Али и хемодиализата на Байрям в германската клиника, двамата ще бъдат приети в Университетската болница в Тюбинген на 27 март“, каза в заключение Троева.

Същевременно състоянието на 9-годишния Байрям, който чака за трансплантация на бъбрек в Германия, се влошава, съобщи бТВ. В момента детето пътува 4 пъти в седмицата до Стара Загора, за да му бъде правена хемодиализа.

Заключението на лекарите е, че детето има сериозен проблем със сърцето, което е увредено от високото кръвно и честите процедури.

От Фонда за лечение на деца преди ден за първи път са се свързали с бабата на момченцето, за да я уверят, че процедурата по заминаването е в ход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2

    Не трябва съдбата на едно дете да става повод за оплюване на този или онзи министър, директор на фонд и т.н. Трябва да се оплюе цялата гнила система на общественото зравеопазване. За 50300 евро много от видните немски специалисти щяха да оперират с пъти повече деца в България без нужда от такси за престой, преводач и т.н. Кой прекрати съвместната програма с френски специалисти през 2010г и защо? Кой има интерес българските специалисти да не се квалифицират в България, а да бягат навън?

  2. Dizma
    #1

    Компетентността на този компетентен орган е толкова голяма, че клони към нула.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.