Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С минимална заплата у нас може да се купи по-малко храна отколкото другаде в ЕС

Цените на стоките и услугите в България са два пъти по-ниски спрямо средноевропейските, но заплащането е 4-5 пъти по-ниско

3 коментара
С минимална заплата у нас може да се купи по-малко храна отколкото другаде в ЕС

Работещите на минимална заплата в България могат да си позволят най-малко хляб, сирене, картофи спрямо работещите на минимална заплата в другите страни-членка на ЕС. Освен, че минималната заплата у нас е най-ниска в целия ЕС, хората, които я получават са и с най-ниска покупателна способност, показва анализ на д-р Любослав Костов от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

С минимална заплата у нас работникът може да си купи 583 хляба от 500 грама. Работникът на минимална заплата във Франция може да купи 1095 броя хляб от по 500 грама, в Германия - 1232, в Испания - 1120. Аналогична е ситуацията и с други стоки - картофи, сирене, вода.

"Много често аргументите против нарастването на минималната заплата са, че тя е ниска, но и цените са ниски спрямо средноевропейските. От години КНСБ опровергава тези твърдения, като представя равнището на МРЗ по паритет на покупателна способност", посочва Костов.

В редица анализи от КНСБ са доказвали, че ако цените на стоките и услугите в България са два пъти по-ниски спрямо средноевропейските, то равнищата на заплащане са четири, дори пет пъти по-ниски, което при равни други условия не води до реална конвергенция.

Минималната работна заплата в България през 2021 г. е 332 евро, което е най-ниската стойност в ЕС. За сравнение, в Нидерландия тя е 1684 евро, във Франция 1554 евро, в Германия 1614 евро и т.н. Дори в Хърватия, която се присъедини доста след България към ЕС, минималната заплата е повече - 562 евро. Например, ако вземем делът на минималната заплата в България спрямо размера ѝ в останалите страни, нещата изглеждат по следния начин:

Минималната работна заплата в България е равна на: 19.7 на сто от МРЗ в Нидерландия, 21.4 на сто от МРЗ във Франция, 20.4 на сто от МРЗ в Белгия, 20.6 на сто от МРЗ в Германия и т.н. Най-близкото съотношение на нашата МРЗ спрямо МРЗ на друга страна-членка на ЕС, е с Унгария (75 на сто ) и Полша (72,6 на сто). Минималната заплата у нас е 5,2 пъти по-ниска спрямо най-високата МРЗ в ЕС и с около 25 на сто по-ниска спрямо най-близката до нас МРЗ (тази на Унгария).

Работникът на минимална заплата в Хърватия, например може да си купи 16 хляба повече от работникът у нас.

В България работник на минимална заплата през 2021 г. може да си позволи 61 кг сирене, ако приемем че изразходва цялата си заплата само за тази стока. Във всички останали страни-членки на ЕС, работниците на минимални заплати, при значително по-високи ценови равнища от тези в България, могат да си позволят повече килограми сирене, с изключение на Хърватия (59 кг сирене). Например, в Германия работещ на МРЗ може да си купи 168 кг сирене, в Ирландия - 220, в Испания - 116, в Португалия - 115, в Нидерландия 151 кг, Франция 101 кг и т.н.

В България работещите на минимална заплата могат да си купят 573 кг картофи, ако приемем, че изразходват цялата си заплата само за тази стока; Във всички останали страни, с изключение на Малта (443 кг.), работещите на минимални заплати, могат да си позволят значително повече картофи, независимо от това, че ценовите равнища са по-високи от тези в България. Например, в Нидерландия могат да се закупят 1504 килограма картофи с една минимална заплата, във Франция 883 кг, Белгия 1195 кг, Германия 1242 кг, Словения 1234 кг, Литва 1646 кг и т.н.

В България работещите на минимална заплата могат да си купят 664 бутилки с минерална вода от 1.5 литра всяка, ако приемем, че изразходват целия си доход само за тази стока. Във всички останали държави в ЕС, с изключение на Хърватия (535 бутилки), работещите на минимална заплата могат да си позволят значително повече бутилки с минерална вода от по 1,5 литра. Например, в Германия работникът, който получава МРЗ, може да си купи 3936 бутилки с минерална вода, в Белгия 1958 бутилки, във Франция 2253 бутилки, в Нидерландия 2552 бутилки и т.н. В съседна Румъния могат да се закупят 880 бутилки.

България не стои никак добре по отношение на реалната покупателна способност на хората с минимални доходи по отношение възможността за покупка на стоки от първа необходимост, анализира икономистът Любослав Костов. В анализа се посочва, че ситуацията е същата и със всички останали подобни стоки от малката потребителска кошница.

Най-важният извод от тази тенденция е, че явно ценовите различия между България и останалите страни от ЕС не са достатъчни, за да се обясни ниското равнище на минималната заплата у нас. Аргументът, че тя е ниска, но и цените са ниски, просто издиша за пореден път, се заявява в анализа.

"Нищо не деморализира така, както скромният, но постоянен доход. В този смисъл, ако имаме претенциите да бъдем пълноправен член на Еврозоната до няколко години, една активна политика по доходите преди това, несъмнено трябва да излезе на преден план", се посочва в анализа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #3

    Поредното малоумие, изсмукано от пръстите на некадърни писачи. У нас сивата икономика е най-силният фактор, определящ заплати и данъци, затова и страничен наблюдател би констатирал точно това, което се изтъква в материала горе. Само че, страничен наблюдател може да има извинение, защото не знае как у нас се заобикаля масово закона за осигуровките, и хората се подписват на едни заплати, докато реално взимат други, най-малко с 30% по-високи от заведените в регистрите на НАП и НОИ...

  2. анита хегерланд
    #2

    Храната е темата, която може да обедини българите. В света се правят различни опити са се създаде нов модел на капитализма. Един такъв проект е "икономика по местоживеене", която набира средства за кооперативен магазин, в който общността от 400 семейства ще продават плодовете и зеленчуците от градините си. Друг обществен проект на бивши работници на затворени фирми и бизнеси, които са считани за нерентабилни, в които те създават своя управа и търсят начин да произведат и продадат стоката си. Те се

  3. Хитър Петър1
    #1

    Т.е. у нас е 2 -2,5 пъти по-скъпо от Европата, при калпаво здравеопазване, образование, липсваща държава...България е последна дупка на кавала. Дано по-дълго да може да се мият чинии и берат зарзавати на Запад. На тази територия не й трябва население, меринджеи и директори си има!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.