Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С надписани клинични пътеки болниците точат 400 млн. лв. годишно

10 коментара
С надписани клинични пътеки болниците точат 400 млн. лв. годишно

От даваните близо 1 млрд. лева годишно за болнична помощ 400 млн. лева са били изразходвани неефективно, показаха резултатите от остойностяването на клиничните пътеки, извършени от работна група към Министерството на финансите. Данните, които бяха представени на болнични директори на среща в сряда, сочат, че около 30% от лечението в болниците в момента е ненужно.

В момента за 84 пътеки здравната каса дава 102 млн. лв. повече от реалните разходи на болниците за тях. В същото време други 214 клинични пътеки са недофинансирани с 291 млн. лв. Най-надценени са пътеките в областта на инвазивната кардиология и разликата между реалната стойност и тази, която плаща сега здравната каса, е завишена с 30 на сто.

Миналата седмица стана ясно, че започват масирани проверки в инвазивната кардиология, защото отчетените клинични пътеки за една година са се увеличили с почти 50%. Надписаните пътеки са причина и за процъфтяващия бизнес и увеличаването на лабораториите, извършващи такъв тип диагностика, отделенията по инвазивна кардиология, както и на специализираните кардиологични болници.

В същото време сред най-недофинансираните са педиатричните пътеки. В сферата на неонатологията например се дават само 880 лв. при необходими средно 4754 лв.

Това неправилно разпределение на разходите създава предпоставките и за свръххоспитализации при определени заболявания.

Диспропорция има и в размера на средствата, харчени за болнична и извънболнична помощ. В страните от ЕС около 30% от всички разходи са за болнична помощ, у нас те са близо 50% от средствата на здравната каса. В същото време европейските страни изразходват над 30% за извънболнична помощ, а у нас се дават малко над 20% от средствата на НЗОК.

Все още обаче не е ясно кога тези несправедливости ще бъдат поправени. От здравното министерство казаха пред Mediapool, че това ще стане със замяната на клиничните пътеки с друг механизъм на финансиране – диагностично свързани групи. Диагностично свързаните групи бяха обявени като приоритет още при стъпването в длъжност на здравния министър Божидар Нанев, който лансираше този начин на финансиране още като председател на Българския лекарски съюз (БЛС).

От няколко месеца обаче темата за въвеждането на новия механизъм за плащане заглъхна, а прилагането му едва ли може да стане в рамките на тази бюджетна година.

След реалното остойностяване на медицинските дейности и преразпределението на средствата на здравната каса средствата вече трябва да се изразходват по-ефективно. Те обаче пак биха били недостатъчни, ако не се намалят хоспитализациите.

Според разчетите на здравното министерство ограничаването на неефективните разходи ще стигне за покриването на всички разходи при лечението на пациентите, с изключение на консумативите. Ако сметките на институциите излязат, занапред хората не биха плащали за избор на екип при хоспитализация, както им се налага да правят в момента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. майкъл
    #11

    на КАСАТА!схеми на източване, замислени ин осъществени от КАСАТА! С изпълнители- шефовете на болници, слуги на КАСАТА!

  2. lekar
    #10

    daite ne prozenti, a realna stoinost na truda, aparaturata i lekarstvata v Bulgaria i za sravnenie v Germania, Francia ili Polsha, i togava pravete zaklyuchenia. S tezi tvardenia shte nakarat oshte mladi lekari da emigrirat - veche kato doktori, a ne kato kakvi da e gastarbeiteri! Shte gi tyrsim, no shte e kysno. Tezhko i gorko na bolnite i na doktorite.

  3. mm
    #9

    Като се има предвид, че цените на лекарства, консумативи, апаратура...се европейски, излиза, че системата в България работи заради нефинансиране на труда на лекари и мед.сестри. Това е истината,колкото и да не смеете да я напишете.

  4. гражданин
    #8

    Относно: ГМО - ИЗРОДИТЕ ОТ ПАРЛАМЕНТААвтор: гражданинПолучено на: 17 Март 2010 20:50Призовавам всички честни български граждани, които искат ПЪЛНА ЗАБРАНА на всякакви опити с ГМО в страната и внос на генетично-модифицирани храни от чужбина,да съберат подписи за регистриране обща организация на всички недеволни потърпевши - "Национално демократично движение за истина и справедливост-България" с Национален съвет и местни сруктури в цялата страна.Само обединени, можем да върнем вярата на хората,

  5. Ала-Бала
    #7

    От статията става ясно, че бониците трабва да работят без печалба. Те са търговски дружества, как ще съществуват? Като се платят само консумативите, от къде ще дойдат заплатите? Ясно е ,че лекарите трябва да работят за 300 лева и сестрите за 150 лв.

  6. ПРОСТАК
    #6

    В ТРЕТА ГРАДСКА БОЛНИЦА новият директор Доц. Димитров изгони кардиолозите и си назначи 4 мутреси ,на ГЕРБИСТКИ ЛИДЕРИ ИЗГОРИ на заплати от 5000 лв.Чети Дянков,чети,а после помисли да посегнеш на млекцето на пенсионера

  7. boby1945
    #5

    без парета няма медицина....., а как дастане, ако не знаят, да питат .....

  8. охохо
    #4

    "В сферата на неонатологията например се дават само 880 лв. при необходими средно 4754 лв."Да се готвят новите пациенти - неродените.

  9. Кибоко
    #3

    Напоследък броя на обслужените се е увеличил. Но няма как да се докаже, че пациентите не са имали нужда от тази инвазия.-

  10. znam
    #1

    А тези мутреси в Трета градска к`во ще правят? Устни катетризации? Тя инвазивната кардиология не е като фелациото. Така ми се струва. Макар че и за добрата свирка се изисква професионализъм и мерак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.