Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С пари от частните фондове ще се кърпи държавният бюджет

5 коментара
С пари от частните фондове ще се кърпи държавният бюджет

Пенсионните промени, предложени от ГЕРБ, целят да закърпят държавния бюджет, смятат експерти, икономисти и представители на фондовете. Според тях идеята родените след 1959 г. да могат да избират дали да се осигуряват изцяло в Националния осигурителен институт (НОИ), или да продължат да внасят средства и в частен фонд, цели единствено прехвърлянето на пари от дружествата към бюджета на държавното обществено осигуряване.

"Мотивът на промяната е постигането на краткосрочен положителен фискален ефект за бюджета на НОИ, а от там и за държавата", коментира пред Mediapool Даниела Петкова, главен изпълнителен директор на пенсионната компания "Доверие". Според нея управляващите знаят много добре какво правят, идеята им е обмислена отдавна, а гласуването на законовите поправки набързо е, за да няма време за реакция, която може да осуети намеренията.

"Виждаме погазване на всички правила за приемане на закони в една демократична държава", каза Петкова, посочвайки факта, че промените не са консултирани нито със засегнатите частни дружества, нито с работодателските организации.

Близо 3.4 млн. души внасят пари за втора пенсия

Близо 3.4 млн. души са осигурени в универсалните пенсионни фондове към края на септември, показва статистиката на Комисията за финансов надзор. Средно по партидите им са натрупани по 1881 лв.

В професионалните фондове постъпват средства за пенсия на около 252 хил. души, а средната сума по сметките им е 2933 лв.

Средната доходност на средствата в универсалните фондове според последните публикувани данни на КФН е между 4.21% и 6.93%. Тя е за период от две години и е изчислена годишна база.

Според изпълнителния директор на "Доверие" най-ощетени ще са хората, които тепърва започват работа. Според предложените текстове те ще имат 12 месеца да изберат дали да се осигуряват и в частен фонд или цялата сума за пенсия, която се удържа от заплатата им, да отива в НОИ. Ако не го направят, средствата им ще постъпват само в държавното осигуряване и няма вече да могат да променят това.

"Няма нищо демократично в това някой да бъде закрепостен към държавния фонд", каза Петкова. Според нея младите, които тепърва започват работа, по принцип не се интересуват от това как и каква пенсия ще получават след време и нищо не може да ги накара да станат по-активни.

Според Петкова, ако текстовете, предложени от ГЕРБ, се приемат в първоначалния си вариант, към НОИ ще премине малка сума от универсалните пенсионни фондове. Основните постъпления ще са от вноските на новите работещи. Ако обаче предложенията се променят така, че хората, които вече се осигуряват в частен фонд да бъдат задължени да заявят, че желаят да останат в него, тогава ще има по-голям ефект върху активите на фондовете.

"С промяната ГЕРБ ще си осигури ресурс за закърпване на бюджета", коментира и служебният социален министър Йордан Христосков, който дълги години бе управител на НОИ. Пред БНТ той призова работещите да изберат сами пенсионен фонд и да не оставят парите си в НОИ.

"Директно ще кажа кой губи и кой печели - губят хората, защото ще бъдат подведени, ще си върнат парите в НОИ и няма да имат онаследяване, нито ще имат втора допълнителна пенсия“, заяви Христосков. Той допълни, че вместо управляващите да работят по цялостно решение за пенсионната система, което засяга и условията за пенсиониране, се внася напрежение и се разклащат системите на осигурителния модел.

Ако пенсионните промени станат факт, ще премахнат индивидуалните партиди на осигурените, ще заличат капиталовия принцип на функциониране на пенсионната система и ще върнат страната към чисто солидарен модел. Това се казва в обща позиция на шест бизнес и браншови организации, сред които Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Асоциацията на инвестиционните посредници. Тя е изпратена до парламентарно представените партии.

Според организациите промените са неправилни и ненавременни и няма да решат въпроса за преодоляването на дефицита в пенсионната система. Организациите предупреждават, че приемането на текстовете, предложени от ГЕРБ, би поставило под въпрос съществуването на капиталовия пазар в страната, тъй като пенсионните фондове са сред основните участници в него.

"Под удар ще се окажат и публичните финанси, доколкото пенсионните фондове, като най-големи инвеститори в държавни ценни книжа, няма да имат достатъчен ресурс за инвестиране в инструменти, издадени от българската държава", пише в позицията.

"Ако държавата има притеснения за пенсионните фондове, може да ги регулира по-добре. Може да ги одитира, може да ги национализира и какви ли не неща да прави, ако там има нарушения. Но тя не прави това", коментира и икономистът Петър Ганев, цитиран от БНР. Според него обаче единственото, което се прави, е да се измисли механизъм да се вземат парите на частните фондове, "за да се напълни бюджетната дупка". "Това очевидно е бюджетен въпрос, а не пенсионен", каза Ганев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. luben.stanev
    #5
  2. Pavlova
    #4
  3. перо
    #3

    къде е боби?и тук ли го няма?...

  4. tamara
    #2

    За съжаление право на избор се отнема на хората с всеки следващ закон. Гледат да ни изцедят до последната стотинка, сега и малкото сигурни пари за пенсия ще ни откраднат.

  5. vladidim59
    #1

    Всички говорят за родените след 31.12.1959 година. Аз съм роден преди тази дата и искам да имам правата на тези след 1959 година - да се осигурявам за втора пенсия в частен фонд. Кой ще защити правото на такива като мен за осигуряване в частен фонд за втора пенсия?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.