Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С погром на соларен парк заплашиха малки ВЕИ производители

Смятат, че неоснователно токът им не се купува с преференции. Енергийният министър обяви недоволството им за предизборно

6 коментара
Миналата седмица малки ВЕИ производители протестираха пред Министерския съвет, сн. БГНЕС

Собственици на електроцентрали, работещи с възобновяеми източници и с мощност под 1 МВ, заплашиха да унищожат публично след изборите фотоволтаична централа в Централна България и да затварят основните пътища в страната и граници. Дребните ВЕИ производители от седмица недоволстват заради това, че на тях не им плащат преференциални цени на изкупувания от НЕК ток и миналата среда излязоха на протест.

Сега те обявиха, че енергийното министерство и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) покровителстват ВЕИ олигарси и тяхната продадена енергия се доплаща до определените от регулатора преференциални цени през фонда за сигурност на електроенергийната система, докато малки централи са орязани с мотива, че са получили субсидия от еврофондовете за изграждането им.

Точно тази теза за пореден път в последните разви при посещението си в АЕЦ "Козлодуй"  Теменужка Петкова. Нейната оставка бе поискана от малките ВЕИ производители, но тя смята, че няма причина да се оттегли и обвини протестиращите, че повдигат тема с давност от 2015 г. предизборно.

"Този тип производители са били финансирани веднъж от Държавен фонд "Земеделие“ и втори път – чрез преференциални цени на електроенергията им. Одитният орган на ЕК отчете, че това е свръхсубсидиране, което трябва да бъде премахнато. В резултат на това през 2015 г. беше променен Законът за енергетиката. По темата се произнесе и Конституционният съд, според когото промените не противоречат на Конституцията“, коментира енергийният министър. По думите ѝ със законовите поправки от 2015 г. всички ВЕИ производители са поставени на равна основа с премахването на преференцалното финансиране.

"Цената на електроенергията поскъпва именно от такива ВЕИ, които са получавали двойно субсидиране. Ние ги спряхме още през 2015 г., всичко това е докладвано на Европейската комисия. С промяната в закона за енергетиката успяхме да елиминираме този проблем“, каза Петкова.

Все пак тя ще се срещне с недоволните производители на енергия от възобновяеми източници, за да бъде обсъден казусът отново. 

Те на свой ред твърдят, че не получават двойно финансиране, а 300 микро централи са били набедени, за да се отчете дейност пред ЕК. В резултат на това 50 малки ВЕИ централи вече са фалирали, след като са отрязани от преференциалните цени и КЕВР им е определила тройно по-ниски тарифи. Според председателя на Съвета на европейските на производителите на зелена енергия Павлина Трифонова поправката в Закона за енергетика от 2015 г. не трябва да се прилага към проекти по Програма за развитие на селските райони с подпомагане "де минимис" (за покриване на щети от дейност), за които тя действа вече четвърта година.

Оглавяващият щаба на протестиращите Тихомир Тошев и собственик на малка ВЕИ централа обясни, че програмата "де минимис" не се натрупва с изкупната цена на тока. Той уточни, че целта на субсидията е за разкриване на нови работни места в слабо развитите райони, а не подпомагане на ВЕИ сектора. Според него законовите поправки за преференциалните цени за ВЕИ тока се прилага избирателно и двойно финансирана получават големите ВЕИ производители.

Според Трифонова и Тошев 273 фирми от бранша са обречени на фалит, а вече 1000 работни места са загубени.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #6

    Голям проблем за икономиката и ивеститорската среда в България е , че се променят непрекъснато условията в движение, а и често със задна дата ! Това е табу за всяка развита и уважаваща себе си държава !

  2. Пазарната икономика изгони над 50% от българите да работят немили-недраги по чужбина! А за тия галеми к***ленца на политическата класа-финансови привилегии! В грях и мерзост е зачената прокелтата ви деморкация. Дога-собственик на ТЕЦ-Варна. Местан -на 2 ВЕИ-та. Привилегии за тези, за онези. Привилегии за милиарди! Д кога бе да ви

  3. Milenca
    #4

    Класическата форма на корупция е, когато държавен чиновник решава как и кога да се прилагат определените от държавния регулатор преференциални цени, и кога не. И как се е случило, че ВЕИ производители са били субсидирани от Държавен фонд Земеделие?

  4. Всичко на ПАЗАРНИ цени!

  5. Коментарът е изтрит в 16:23 на 20 май 2019 от автора.
    #2
  6. Baraev
    #1

    Нагли бре ей, .. пусти бой пусти .. Не можаха ли да намерят някое по-малко панелче да счупят :D

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.