Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С половин уста ВСС поиска да влияе на съда по знакови дела

62 коментара
С половин уста ВСС поиска да влияе на съда по знакови дела

В разгара на скандала за безпринципната и непрозрачна кадрова политика в съдебната система, Висшият съдебен съвет (ВСС) поиска в сряда с половин уста от парламента правомощия да влияе на магистратите, които гледат дела от значим обществен интерес. Това стана ясно от думите на единствения представител на следователите в съвета Пламен Стоилов, който неколкократно се оплака на депутатите в правната комисия, че законът не му дава възможност "да навлезе в тази територия табу" – независимостта на съда.

Изказването му бе провокирано от депутата Юлияна Колева (ГЕРБ), която настоя да се обърне внимание на работата на магистратите по знаковите процеси и да се анализират пространно причините за оправдателните им решения, които преобладавали по тези казуси. Стоилов взе думата като председател на комисията, която наблюдава тези дела във ВСС, и не скри разочарованието си, че вече неведнъж се опитвал да го направи, но получавал "сериозна съпротива" от съдиите.

По думите му всеки месец членовете на комисията му във ВСС провеждали срещи с ръководителите на апелативните райони в страната, на които присъствали и съдии, които гледат конкретни дела. Това наблюдение включвало над 200 дела, разделени в три групи – следени от ЕК, за тежки престъпления с отзвук в обществото и срещу организирани престъпни банди. Диалогът с магистратите обаче куцал, тъй като те се противели "срещу това, че навлизаме в полето на тяхната независимост".

"За съжаление, ние нямаме законова възможност да влияем"

"За съжаление, повтарям, за съжаление, ние нямаме законова възможност да влияем. Опитахме деликатно да преодолеем тази съпротива като говорим общо, а не по конкретни дела, но атаката ни бе отблъсната с основанието, че наказателната политика се определя от Върховния касационен съд (ВКС)", чистосърдечно заяви следователят.

Тревогите на Стоилов срещнаха разбиране единствено в мнението на Колева, която призова ВСС и парламента "с общи усилия да намерим механизъм за оценка как е започнало делото, как е завършило и защо".

"Така самият натиск върху съдебната система вече ще бъде конкретен и ясен", аргументира се депутатът с уточнението, че това е единственият начин "да бъде разсечено" прехвърлянето на отговорността между МВР, прокуратурата и съда при всеки неуспешен знаков процес.

След още няколко реплики на Стоилов, че законът ограничава ВСС и той "няма право да изразява мнения по правилността на съдебните актове", неговият колега Георги Шопов все пак обясни, че ако този принцип за независимост бъде променен, "ще бъде зле за правосъдието". На същото мнение бе и депутатът Димитър Лазаров (ГЕРБ), който припомни на Стоилов, че "не е работа на ВСС да се занимава с конкретни дела".

В дискусията се включи и председателят на ВКС проф. Лазар Груев, който обясни на членовете на правната комисия, че делът на оправдателните присъди от всички съдебни актове у нас е най-малкият в Европа. Като пример той посочи, че миналата година на трета инстанция са били потвърдени едва 2 такива решения, докато в старите европейски държави така приключват около 40% от делата.

Военните съдилища - по-важни за парламента от скандалите във ВСС

В отсъствието на почти всички депутати от опозицията членовете на правната комисия бяха най-заинтересовани от щатните бройки, отделени за администрацията във военните съдилища по време на обсъждането на доклада за дейността на ВСС за 2010 г. Темата бе поставена лично от шефа на комисията Искра Фидосова (ГЕРБ), която подчерта, че слабата натовареност на магистратите с пагон е сериозен проблем за правосъдието и държавността.

Шопов се съгласи с нея, като уточни, че този въпрос може да се реши само със законодателни промени, прехвърляйки топката в полето на парламента. В крайна сметка никой не предложи нищо конкретно, като темата бе "закрита" с обобщението на Фидосова, че корекции могат да се направят, но и ВСС трябва да бъде по-активен в лансирането на идеи.

Никой от присъстващите в залата народни представители не сметна за нужно да потърси позицията на ВСС за все по-засилващите се негативни настроения срещу него в съдийското съсловие.

Вместо това до края на заседанието депутатите и съдебните кадровици обсъдиха накратко блокираните от почти две години конкурси за назначения в съдилищата и спешната нужда от нова сграда на Софийския районен съд. По втората тема проф. Груев помоли членовете на правната комисия да използват парламентарния контрол, за да призоват правосъдния министър Маргарита Попова по-бързо да обяви конкурси за изпълнител на ремонтно-строителни дейности, а финансовия ѝ колега Симеон Дянков – да преведе необходимите за това около 6.5 милиона лева по сметките на правосъдното ведомство.

Шефът на ВКС ще поиска проверка на Янева за конфликт на интереси

Часове по-рано проф. Лазар Груев обяви, че ще поиска от етичната комисия на ВСС да провери дали Владимира Янева е нарушила етичния кодекс на магистратите. Пред бТВ той призова новата председателка на Софийския градски съд (СГС) публично да се опита да разсее "очевидните съмнения за конфликт на интереси" по делото "Софийски имоти".

Преди ден етичната комисия на ВСС взе решение да възложи на съдебния инспекторат специална проверка за движението на делото "Софийски имоти", което се гледа от съдия Янева. По-късно стана ясно, че съветът и Европейската комисия са били подведени, че делото е прекратено. Според Груев обаче тази проверка не е достатъчна, защото единствено етичната комисия на ВСС може да провери дали има конфликт на интереси при казуса "Софийски имоти".

"Ще го предложа утре (четвъртък – бел. ред.) на Висшия съдебен съвет, комисията на г-н Цонев (Цони Цонев – бел. ред.) по професионална етика да влезе в своите функции, защото нейно задължение е съгласно последните изменения в закона да разглежда сигнали за наличие на поведение, противоречащо на правилата за професионална етика", заяви проф. Груев.

Председателят на ВКС припомни, че членовете на същата комисия проведоха проверка на място в столичен ресторант заради медийните публикации, че съдия Панайот Генков от Върховния административен съд е вечерял с Ангел Христов, единият от двамата дупнишки бизнесмени - "братя" Галеви. Той цитира пред бТВ кодекса за етично поведение, в който се казва, че магистратът не допуска участието си в производства при наличие на конфликт на интереси, а при съмнение за подобен конфликт е длъжен да обяви фактите и при необходимост да се оттегли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 321
    #62
  2. N
    #61
  3. 321
    #60
  4. За т.нар. юрист 10.59
    #59
  5. ANTARES
    #58
  6. e
    #57
  7. юрист
    #56
  8. Незабравил
    #55
  9. Росинант
    #54
  10. Пенчо
    #53

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.