Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С референдум могат да се решават политически въпроси, но не икономически

Проф. Михаил Константинов: На бас, че допитването ще пропадне заради слаб интерес

34 коментара
Боряна Димитрова сн. БГНЕС

С референдум могат да се решават политически въпроси, но не икономически, заяви социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" по повод предстоящото допитване за АЕЦ "Белене" . "Да приемем, че изходът му бъде положителен. Но като дойде ново правителство, ако не се намери финансиране, какво ще стане тогава?", запита риторично тя по време на участието си в сутрешния блок на бТВ в петък.

В началото на кампанията за референдума около 30% от българите са заявили, че ще гласуват, после процентът е поспаднал. "Има сега една еуфория, но има и доста сериозна част от хората, които казват: не искам да решавам нещо, за което не съм компетентен", заяви Димитрова и подчерта, че прагът е много висок.

Според закона, за да бъде валиден референдумът, трябва да гласуват поне толкова хора, колкото са дали своя вот на миналите избори - в случая това означава около 62%.

По този повод математикът и дългогодишен член на ЦИК Михаил Константинов се обзаложи в ефира за до 5000 лв., че "референдумът за АЕЦ "Белене” ще пропадне заради слаб интерес”.

"По инженерни въпроси ми се струва доста съмнително да се прави референдум", коментира Боряна Димитрова и допълни, че националното допитване "е ефективно средство, когато се решават политически въпроси. Аз искам специалистите да решават такива въпроси. Ние сме компетентни да решаваме собствения си живот. Тук има смесване на два елемента – политическия и експертния."

Според Димитрова не трябва да се стига до два или три въпроса. Този, който БСП зададоха в подписката си, гласи: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"?"

"Горещ привърженик съм на експертната информация. Когато един въпрос се разкъса на две или три могат да възникнат различни неща", поясни Боряна Димитрова в подкрепа и на други експертни мнения, че това са практически два въпроса. Тя все пак отбеляза, че дори и да не успее, човек трябва да положи усилия, защото това би бил първи демократичен референдум.

"Тези от 1946 и 1971 година трудно могат да се нарекат демократични. Има големи очаквания за тази демократична форма", каза още Боряна Димитрова.

Проф. Михаил Константинов заяви, че референдумът ще пропадне заради слабо участие.

"Законът не е лош, но когато се прие този непосилен праг, опозицията не скочи. Всички политици се плашат от българския народ. Докато са единни политиците, че ние сме малоумни, а те са умни, референдум не може да се получи", каза той.

Проф. Константинов също споделя мнението, че въпросите, поставяни на референдум, трябва да са политически – например, искаме ли да влезем в еврозоната. Поставянето на чисто технически въпроси и нонсенс, добави той.

"Сега ще профукаме едни 30 милиона, но ще провалим идеята за референдум, като рефренът ще бъде към БСП: Провалихте референдума, изхарчихте народна пара”, прогнозира Михаил Константинов.

Всички български политици еднакво се страхуват от българския народ, за което говорят приетите абсурдни прагове, смята той. "Докато политиците ни са единни затова, че ние сме малоумни, а те - умните, няма да стане”, коментира Константинов.

Преди два дни Синята коалиция и Движение за енергийна независимост заявиха, че започват да събират подписка за сезиране на Конституционния съд, който да реши дали референдумът би бил законен. Според юристи той противоречи на законите за енергетиката и за безопасно използване на ядрената енергия, според които решенията за строеж на АЕЦ са единствено от компетенциите на Министерския съвет и парламентът не може да участва в тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    Защо например въпросът не бъде зададен така: Готови ли сте да жертвате половината си заплата (пенсия) за специалисти ала Румен Овчаров, които казват, че с тези пари ще построят АЕЦ! Но този референдум да не бъде анонимен и на гласувалите да, да се вземат половината възнаграждения! Нистина Овчароглу е енергетик, който много успешно защитава руските интереси във вреда на България! Нали той озакони надутите цени, по които Газпром ни продават газа!

  2. Анонимен
    #33

    Ами ако е работа на компетентни каква е компетентността на Иван Костов. Румен Овчарав доколкото се не лъжа е поне енергетик. Или всичко е въпрос на лични преценки. Е аз не съм съгласна да ме зомбира сегашното правителство и Иван Костов, че не трябва да има референдум.

  3. Анонимен
    #32

    Имам усещането, че в последните месеци страната ни се превърна в земя, населена от зомбирани същества. Как ще се провежда референдум на тема, по която почти никой в Бг не е компетентен? Както и да бъде зададен въпросът, той не може да получи адекватен отговор. Аз съм физик, но не бих могла (даже и след старателно допълнително "атомно" самообразоване) да дам мнението си по толкова сериозен въпрос, нито по технологията на получаване на атомната енергия, нито по техническото оборудване на централата,

  4. Анонимен
    #31

    Точно така.

  5. Анонимен
    #30

    BLUE: С референдум се решават политически, а не икономически въпроси-и понеже е така въпросът може да е такъв: Искат ли българите България да е васално подчинена на Русия? И ПРОДЪЛЖЕНИЕ: ИЛИ ДА СА ВАСАЛНО ПОДЧИНЕНИ НА САЩ? Е АЗ ПРЕДПОЧИТАМ ПЪРВОТО - СЧИТАМ, ЧЕ ОТ ДВЕ ЗЛИНИ ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ИЗБИРА ПО-МАЛКАТА.

  6. Анонимен
    #29

    BLUE: С референдум се решават политически, а не икономически въпроси-и понеже е така въпросът може да е такъв: Искат ли българите България да е васално подчинена на Русия?

  7. Анонимен
    #28

    Референдумът през 1946 година беше тотално фалшифициран, както впрочем и "пърите демократични избори" на прехода (с неколкостотин хиляди гласа, установено от специалната комисия). Това автоматически прави невалидна и гласуваната от фалшивото Велико народно събрание конституция. Да, ама не! Марксистът Жельо най-безсрамно призна изборите и затова сега сме на тоя хал. Не е важно как гласуваме, а кой брои бюлетините.

  8. Анонимен
    #27

    Референдумът за формата на управление на България, проведен през 1946 г. има официален резултат 92% гласове за народна република и 8% гласове за монархия. По време на референдума цар е Симеон II. По време на изборите през 2009 г. привържениците на бившия цар са под 4%. Значи ли това, че изборите през 2009 г. са два пъти по-недемократични от референдума през 1946 г.?

  9. Българин
    #26

    Ей, "другарю" Станишев ти помниш какво е било преди 1989 година. Помниш и кой беше част от тази система. Твоят баща. Помниш, кого возеха с "Мерцедес" на училище? Тебе. Помниш, кой се хранеше със специално доставената храна? Ти и подобните на тебе. Сега не слизаш от екраните на телевизиите, а казваш, че имало цензура. Какво ли щеше да бъде, ако нямаше "тази" цензура. Щяхме да те гледаме по 24 часа нон-стоп. Боже опази ни. Не искаме такава "свобода". Не искаме да гледаме мазната ти физиономия. Спри се и се скрий някъде на топло.

  10. Анонимен
    #25

    важно е че хората ще имет един почивен ден повече, който ще им бъде платен, а колко ще излезат в студеното утрода дадат своя глас е друг въпрос.Това не са червените бабички, които като мажоретки, правят хоро в училищнитех дворове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.