Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С шествия и концерти беше отбелязан Денят на славянската писменост

17 коментара
С шествия и концерти беше отбелязан Денят на славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май беше отбелязан във вторник с много шествия и различни културни събития у нас и в чужбина.

Тържествата в София започнаха с шествие от сградата на Националния музей до паметника на светите братя пред Народната библиотека, където се състоя празничната церемония по повод 24 май.

В шествието заедно ученици, учители, ректори и граждани, се включиха президентът Росен Плевнелиев, министърът на образованието Меглена Кунева, кметът на София Йорданка Фандъкова, ръководството на БАН, председателят на Народното събрание и Академичният съвет на Софийския университет.

Свещеници от българската православна църква отслужиха тържествен водосвет за 24 май пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Честването на празника започна с молитва и с изпълнение на химна "Върви, народе, възродени" и продължи със стихотворението "Аз съм българче", изпълнено от първокласници от училище "Георги Стойков Раковски", съобщи БНР
.

Президентът Росен Плевнелиев заяви в тържественото си слово, че днешният празник е повод за национална гордост и определи образованието като националния приоритет на България.

"За нас българите няма друг ден като този - ден, в който можем да възкликнем "И ний сме дали нещо на света - на вси славяни книга да четат!", каза Плевнелиев.

”Да познаваш и съхраняваш българският език, култура, история и душевност, не е въпрос само на образование, а на принадлежност към народ и родина. Скъпи учители, просветители и творци на българския дух, вие сте духовните водачи на родината. Нека никога не забравяме, че векове наред България е оцелявала заради своята просвета и култура. Днес възраждането на българското образование, наука и култура повече от всякога трябва да бъде национален приоритет в дългосрочен, надпартиен и стратегически”, каза Плевнелиев.

Кметът на София Йорданка Фандъкова призова във века на технологиите да запазим любовта към четенето и книгите и да откриваме нови възможности за споделяне на българската култура и изкуство. ”Да пазим българският език, защото той е не само комуникация, езикът е мислене, от него започва онова, което българите наричаме просвета, а просветеният човек е мислещ човек”, пожела тя на хората. ”Нека със знание и критичен дух да различаваме истината от лъжата и фактите от заблудите, защото силата на езика е в неговата истина”, каза Фандъкова.

Празникът продължи в националната библиотека с новооткритата изложба "Благословен с мъдростта", посветена на 1 100 годишнината от успението, смъртта на Свети Климент Охридски. Посетителите могат да се докоснат до едни от най ценните български ръкописи.

С академично тържество в Аулата на Софийския университет " Свети Климент Охридски"- най-старото висше училище в България отбеляза Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост 24 май.

В Пловдив, по традиция литийното шествие за деня на българската просвета и култура и на славянската писменост потегли от площада пред Хуманитарната гимназия ”Свети Свети Кирил и Методий” - тя е приемник на епархийското училище, където за първи път по инициатива на Найден Геров през 1851 година е бил отбелязан празникът в чест на славянските първоучители.

В шествието, начело с иконата на Светите братя Кирил и Методий, което беше аплодирано от стотици пловдивчани по централната пешеходна улица, се включиха представителни групи ученици от всички училища в града.
В деня на българската просвета и култура и на славянската писменост с почетния знак на Пловдив и почетни значки бяха отличени преподаватели и учебни заведения. Сред тях бяха Елена Налбантова и Теодора Геленчева от Основно училище Кочо Честименски

На площад Стефан Стамболов имаше и празничен концерт с участието на ученици от представителни състави към Общински детски комплекс.

Трима министри поведоха празничното шествие в Бургас. Лиляна Павлова и бургазлийките Ивелина Василева и Зорница Русинова заедно с шест хиляди души преминаха по централните бургаски улици. Шествието беше водено от икона на Светите братя Кирил и Методий.

Във Варна, над 12 хиляди ученици, учители, студенти и дейци на културата участваха в шествието за 24 май, а после честванията продължиха с азбучна регата.
Тази година, яхтите дефилират пред Централни бани в Морската градина.

Във Велико Търново празнично шествие започна от площад "Велчова завера" до сградата на общината и участниците носиха портрети на светите братя Кирил и Методий. За девети път бе връчена общинската награда "24 май", която се присъжда на най-изявения възпитаник на средните училища. Призът,к ойто е придружен с премия от хиляда евро, за пръв път бе връчен на двама души-абитуриентките близначки Мария Десислава и Дарена Светослава Димитрови от Средното общообразвателно училище "Емилиян Станев".

Изложба, посветена на кирилицата и концерт с музика, написана от българския композитор Добринка Табакова ще се състои тази вечер в сградата на Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата Ангел Джамбазки. Колегата му Емил Радев е инициатор на дискусията "Книжовното наследство - от буквата до дигиталната библиотека", която също ще се проведе в Брюксел.На форума ще бъдат засегнати въпроси, свързани с предизвикателствата пред библиотеките в България.Ще се проведе и конференция ”Мястото на българското културно-историческо наследство в изграждането на общата европейска идентичност“, в рамките на която ще се прожектира документалният филм ”Светият град - Асеновград“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един Чичо
    #17

    Хайде не цапайте най-бъдгарския празник!
    Ако някъде в Русия са писали и продължават да пишат,че братята Кирил и Методий са македонци, гърци, преди 3 години показаха документален филм,че са българи и толкоз. Днес на Червения площад имаше концерти и тържества за този празник, а тук нищо не съобщават, не присъстват официални български мъже на общите тържества, не възразяват на изкривяването на историята. Със своята позиция по този въпрос, т.е. пълно бездействие на облечените в държавна власт, само сипят

  2. daskal
    #16

    В московския държавен университет от десетилетия се подреждат македонски кътове. Там заедно със Св.Св Кирил и Методий присъстват и други автори, идентифицирани като македонски - Яворов, Вапцаров и пр. Във филологическия факултет няма и дума за братята Кирил и Методий и някакъв техен принос към руския език, литература и култура. Няма частица за някаква балгарска филология. Езикът ни не е подреден в нито една група езици. В катедрата "Византийска и новогръцка филология" се възвеличават едни други,

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #15
  4. Bлaдo
    #14

    разбира се, че празникът е И на българската, И на славянската писменост! И при това! не само заради сегашното състояние на нещата (кой къде ползва кирилица), а заради историческото развитие на процеса с ДВЕТЕ български азбуки (примерно, по земите на днешните Хърватия и Словения Глаголицата се е ползвала живо до ХVI век). Колкото до руснаците: те имат общо с нашата писменост и 24 МАЙ им е празник точно колкото и на ... монголците, примерно - сиреч ползват българската азбука, но не са никакви славяни.

  5. Ген. Иван Колев
    #13
  6. so what_deactivated_1521205049
    #12

    СССР ДОРИ КРАДЕШЕ ОТ БЪЛГАРИЯ НАГРАДИТЕ ПО ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА Това помните ли го? Дори червената Нешка наричаше безобразията на руското жури към българките ПЛАДНЕШКИ ОБИР, това забравихте ли? Какво се чудим, че не ни дадоха точки в евровизията, А БЪЛГАРСКИТЕ СЛАГАЧИ ДАДОХА ТОЧКИ НА РУСНАЦИТЕ

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #11
  8. Знайко
    #10

    Генерале, искам да ти обърна внимание на ненадминатия руски тапигьозлук. В началото на нашия век обширно генетично изследване безспорно доказа, че руснаците са угро-фини (не че в това има нещо лошо - финландците, унгарците и естонците са нации, на които може да се завижда). Само че, те си продължават с тяхната лакърдия: славянството, славянското братство и т.н. Между другото, и украинците не са славяни, единствени белорусите са такива - но те генетично почти не се отличават от поляците. Т.е. самият термин "източни славяни" е лишен от съдържание.

  9. Ген. Иван Колев
    #9
  10. Ген. Иван Колев
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.