Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СААБ: Офертата за F-16 не отговаря на изискванията на България

Цената била значително над 1.8 млрд. лева и трябвало да се плати веднага след подписването на договора

58 коментара
СААБ: Офертата за F-16 не отговаря на изискванията на България

Офертата на американската компания "Локхийд Мартин" за доставка на нови изтребители F-16 за българската армия, не отговаря на всички критерии на процедурата, обявена от правителството. Поне четири от седемте изисквания не били изпълнени, въпреки това американската оферта спечелила.

Това заяви вицепрезидентът за Централна и Източна Европа на шведската компания СААБ Красимира Стоянова. Изтребителите Gripen, които се произвеждат от СААБ, бяха основен конкурент на американските F-16 в конкурса, организиран от правителството. В петък военният министър Красимир Каракачанов и министърът на икономиката Емил Караниколов обявиха, че комисията по избора на нови изтребители се е спряла на F-16. Това стана една седмица, след като в България на посещение беше зам.-държавният секретар на САЩ Джон Съливан, а премиерът Бойко Борисов обяви в Брюксел, че американските изтребители са много по-добри от шведските.

Стоянова заяви че е изненадана от избора на правителството. Добави, че офертата за Gripen е по-добра и технически, и финансово и това е отчетено в доклада на комисията по избора на нови самолети.

Изисквания

"Ние се съобразихме с всички изисквания, а САЩ не отговарят на поне четири и въпреки това се класира като най-добрата оферта за България", обясни Стоянова пред бТВ.

Според нея офертата на американската страна надхвърляла със стотици милиони задължителния бюджет от 1.8 млрд. лева с ДДС, въпреки че България искаше оферти, които да се вписват в тази финансова рамка. "България избра значително по-скъпата оферта. В момента е невъзможно да се определи с колко стотици милиони е по-скъпа американската оферта", заяви Стоянова.

По думите ѝ американската оферта не отговаряла и на сроковете за доставка. Освен това предлаганата версия на F-16 не е на въоръжение никъде в света. "Тази версия на самолета F-16 не съществува. Заводът, който ще го произвежда, също не съществува. Можем само да предполагаме какви технологии ще има включени в него. Gripen е забележителна оръжейна система. Самолетът, който ние предлагаме, е на въоръжение в момента. Самолетът, който предлагат конкурентите, практически е на хартия", коментира Стоянова.

Тя добави, че предложената в американската оферта процедура означава, че 100% от стойността на изтребителите трябва да се плати веднага след подписването на договора. Стоянова припомни, че България изрично поиска възможност за разсрочено плащане, което от СААБ предлагали.

Според Стоянова самата процедура е опорочена, тъй като е обявена като конкурентна и всички детайли по офертите трябвало да бъдат сложени на масата, за да се вземе решение. Въпреки това сега България и САЩ ще преговарят по окончателните параметри на сделката за F-16.

Обяснения

Стоянова нарече спекулации твърденията на представителите на правителството, че офертата за Gripen ще надхвърли определения бюджет от 1.8 млрд. лева, тъй като включва базово въоръжение. Оборудването с такова, което да направи самолетите многофункционални, щяло да увеличи стойността. Освен това трябвало да се плаща и допълнителни пари за военни лицензи от САЩ. Според Стоянова всичко това е включено в офертата на СААБ, а стойността на лицензите е 1% от цялата сделка. Парите стигали за плащане за сто самолета.

"Възхищаваме се на американската дипломация и как търговските, дипломатически и други интереси се вплитат", каза още Стоянова, намеквайки, че това е предопределило избора на правителството за военните самолети.

Промени в крачка

"Шведското правителство не работи така. Ние участваме с изключително сериозно представяне в тази конкурентна процедура. Ситуацията прилича на следваната метафора: "Футболен мач, 90 минути игра и резултат от 2 на 1 за Швеция. Реферът свири последния сигнал, приключва мачът и казва, че зрителите не са разбрали правилата, те са други и резултатът е 2 на 3", коментира Стоянова и добави, че Швеция със сигурност ще излезе с позиция по въпроса.

Тя призова военното министерство да "отвори" процедурата и "да покаже истинските цени, да покаже оценката на комисията“. "Ако се окаже, че има по-добра от нашата оферта, ще си тръгнем", добави Стоянова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stancho Koev
    #58
    Отговор на коментар #56

    Владко, ми ето ни в март 2023 година, Изминаха четири години,но няма и помен от Ф16, въпреки 100% авансово плащане.Ако бяхме постъпили като суверенна държава, сега щяхме да си джиткаме с Грипен-те, с някоя и друга бройка повече, на двойно по-ниска цена, която щяхме да платим разсрочено, забравили кога сме ги получили!!!Ама то...трябва да има и хора като вас, които ако сте шарани, ще ви ловят с бастуни!Само за сведение, Швейцария си поръча изтребители, ама 5-то поколение-Ф35!Цената на сделката е 36

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #57
  3. Bлaдo
    #56

    тоест, който си е купил новите Ф16-ки, си ги получавa бързо и си ги ползва, глЮnako54 ;-) ... А ти, като не можеш и "България" да напишеш правилно, къде си тръгнал да правиш изводи от мое име, бе, хибридно руско kюcne? :-)

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #55
  5. lubo
    #54
    Отговор на коментар #53

    т.е. Бyлгария е като тайван ? Нещо не си в час.Тайван са 23 милиона и имат 20 000 долара/на човел номинален БВП. Смятай на кого ще обърнат по-голямо внимание.

  6. Bлaдo
    #53

    в Тайван доста бързо си получиха първите F-16V и доста ги харесаха ;-) Чак решиха, че вече не им е спешно купуването на F35-иците...

  7. Коментарът е изтрит в 18:51 на 13 януари 2020 от автора.
    #52
  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #51
  9. Коментарът е изтрит в 18:51 на 13 януари 2020 от автора.
    #50
  10. Boso Garev
    #49

    Какво ви става бе хорааа? Никой не твърди, че Грипен е по-добър! Единствения, но огромен проблем е, че както винаги в България се прави, обществена поръчка с определени критерии се печели от този, който не ги покрива, а изключват този, който се е постарал да отговори на исканото от него. Защо въобще се коментират двата файтера, а не се коментира процедурата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.