Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът бе принуден отново да отложи делото на "Лукойл" срещу митниците

Експерт увери, че до края на годината рафинерията ще постави 100% от измервателните уреди

9 коментара
Съдът бе принуден отново да отложи делото на "Лукойл" срещу митниците

Софийският административен съд бе принуден в сряда за трети път да отложи делото, което петролната рафинерия "Лукойл – Нефтохим" заведе срещу решението на шефа на митниците Ваньо Танов да отнеме лицензите на компанията.

Причината бе, че от "Лукойл" не бяха предоставили нито на съда, нито на ответника в процеса три класьора с писмени доказателства, използвани от вещите лица, за да изготвят експертизата, която трябва да установи дали измервателните уреди в рафинерията и на терминала "Росенец" са монтирани в изисканите от закона места и дали поставянето им е започнало в предвидения срок.

По време на предишното заседание в края на септември съдия Камелия Стоянова отново трябваше да отложи делото, тъй като експертите тогава заявиха, че имат нужда от поне още 45 дни, за да представят становището си.

Въпросната експертиза вече е готова, но тъй като в сряда от "Лукойл" не бяха в състояние да приложат по делото нотариално заверени копия на оригиналните документи, предоставени на вещите лица, тя ще бъде изслушана и обсъдена по същество на следващото заседание, насрочено за 12 декември.

Защитата на петролната фирма поиска "минимум две седмици", за да може да събере и завери всички доказателства (основно договори с доставчици на измервателни уреди – бел .ред.), тъй като иначе трябвало един човек "цял ден да се занимава с това". В крайна сметка съдия Стоянова задължи компанията да предостави документите на съда и на митниците до една седмица.

Митниците ще искат експертите да отговарят на допълнителни въпроси

По време на заседанието стана ясно още, че представителите на агенцията, ръководена от Танов, ще оспорват заключенията на вещите лица проф. Петко Петков, доц. Тодор Паличев и Ивелин Йосифов, тъй като според тях тримата не са отговорили конкретно на поставените им въпроси.

Двете основни задачи на експертите бяха да изяснят колко уреда са били поставени в рафинерията и терминала "Росенец" към момента на отнемането на лицензите на "Лукойл", както и в какъв срок могат да бъдат монтирани и останалите, които се изискват от Наредба №3, издадена от митниците.

Според юрисконсултите на агенцията в експертното заключение има данни за времето, когато някои от уредите са били одобрени, но не и кога точно са поставени. Проф. Петков заяви пред съда, че разбира възраженията и според него са основателни. От защитата на "Лукойл", в която участва и шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев, обаче посочиха, че експертизата ги удовлетворява, тъй като отговаря коректно на поставените ѝ задачи.

"Дори и да са основателни възраженията на ответника, не можем да поставим допълнителни задачи на вещите лица, преди да сме изслушали заключенията им", поясни съдия Стоянова с уточнението, че от митниците ще имат възможност да изразят писмено становище по трите класьора с доказателства, след като им бъдат предоставени от "Лукойл".

"Голям тефтер" и раздаване на дипломи затрудниха насрочването на делото

След като отложи делото, съдът предложи на двете страни да го насрочи за началото на декември, но това се оказа невъзможно, тъй като проф. Петков заяви, че тогава "раздаваме дипломи". И добави, ако е възможно, съдът да определи дата по-нататък, тъй като забравил да си вземе "много голям тефтер, където пиша задачите".

Последва кратко обяснение от страна на съдия Стоянова, че това сериозно би затруднило съда и предложение делото да бъде насрочено за 29 или 30 ноември. Тогава обаче се оказа, че друг от експертите "по всяка вероятност, почти сигурно" ще бъде в чужбина, а и адвокат Андрей Делчев също е ангажиран. В крайна сметка съдът прие, че на 12 декември проф. Петков би трябвало да е приключил с дипломите и ще може да се яви.

Извън залата експертът коментира, че от "Лукойл" "работят много усилено" и до края на годината ще успеят да монтират 100% от уредите в рафинерията. По повод заявката от компанията, че ще се справят с 80 на 100 от задълженията си, проф. Петков добави, че разликата вероятно идва от терминала "Росенец", където монтажът е по-сложен.

Андрей Делчев пък обясни, че петролната компания не е пропуснала умишлено да предостави новите доказателства на съда и митниците, а по-скоро вещите лица са поискали да видят въпросните документи на място и просто не е имало време те да бъдат копирани и изпратени в София. Според представителите на агенцията обаче това е поредния ход на жалбоподателя, с който се цели бавене на делото.

"Лукойл Нефтохим" и петролният терминал "Росенец" са с отнет лиценз от 22 юли, но рафинерията и терминалът продължават да работят, тъй като Върховният административен съд (ВАС) спря на 10 август изпълнението на решението на митниците с мотива, че спирането на производствения процес би нанесло "значителни или трудно поправими щети" на компанията.

Ескалиралото през лятото напрежение между държавата и "Лукойл" окончателно бе туширано след посещението на президента на руската петролна компания Вагит Алекперов при премиера Бойко Борисов, което не бе отразено от правителствената пресслужба. Информация за разговорите между двамата бе оповестена единствено от фирмата, която съобщи, че Алекперов е представил на Борисов графика и техническите въпроси около поставянето на уреди в 276-те точки на замерване, като се споменаваше, че 80% от уредите ще бъдат монтирани до края на годината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    За кон-законче; за конче - закон.

  2. Анонимен
    #8

    До като от правосъдната система не бъдат изгонени съдиите ,които бяха "крайно нуждаещи"и приятели на кадровика "Красьо","Лукойл"няма да постави измервателни уреди или ще постави нещо си там за да отчете дейност ,но не количества петрол и петролни продукти на входа и изхода на руската компания,услужливо продадена през 1998г.Това е драстично против руския интерес,който използва българския петрол безплатно.Вместо да се реформира ВАС/институцията,която трябва да се произнесе по отнемането на лиценза/върна

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  4. Анонимен
    #6

    Борисов и приятелите му са недосегаеми.

  5. Анонимен
    #5

    Това, което правят руснаците с България чрез Лукоил, се нарича гавра с труп. Не уважавам тези азиатски диваци.Не!

  6. Анонимен
    #4

    Ех, няма край този театър.

  7. Петър Иваянов
    #3

    Нема такава държава

  8. emma
    #2

    Започва се.Скоро няма да се даде ход.Беше важна пушилката.

  9. Анонимен
    #1

    Ако Луковите глави не бяха престъпно небрежни и нагли, бих ги нарекъл смешници. Но това не смешно, за съжаление, и виновни са изискванията и регулацията за правораздаването у нас. Врата в поле, казват някои, и са прави, но само донякъде - понеже, обикновен граждани не може да ползва такива трикове, по прости дела зер не работят експерти, и затова осъдителните присъди се раздават с лека ръка, а обжалването стига до девета глуха. Ето затова, проблема с върховенството на закона е първостепенен, понеже нищо няма как да тръгне, без да има инструменти за ефикасен контрол и правосъдие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.