Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът на ЕС нареди на Полша да замрази незабавно промените във Върховния съд

9 коментара
Съдебната реформа на полските управляващи предизвика масови протестни митинги в страната.

Съдът на ЕС в Люксембург нареди на Полша "незабавно" да спре промените във Върховния съд на страната. Решението, произнесено два дни преди местните избори в Плоша е по повод законодателните промени за мащабни промени в съдебната власт, включително намаляване на пенсионната възраст за съдиите. Според критиците на реформата тя е в нарушение на конституцията и подкопава върховенството на закона в страната.

Разпореждането на Съда на ЕС към полските власти да отменят незабавно закона, който намали пенсионната възраст за съдиите от Върховния съд, е междинна мярка, до произнасянето му по спорната съдебна реформа.

През август полският съд се обърна към Съда на ЕС с въпрос дали промените не нарушават европейските правила. В същото време обаче полското правителство и президентът на страната Анджей Дуда продължиха с процедурата по пенсиониране на съдии и назначаване на нови, което засили критиките, че властите поставят съдебната власт под политически контрол.

По-рано този месец Европейската комисия внесе в Съда на ЕС искане за спиране на съдебните реформи в Полша с мотива, че те са в нарушение на правото на ЕС. С решението си от петък Съдът в Люксембург практически уважи искането.

Полша трябва "незабавно да суспендира" закона за ранното пенсиониране, прилагайки решението със задна дата за съдиите от Върховния съд, засегнати от този закон, гласи разпореждането на Съда на ЕС. Съдът тепърва трябва да се произнесе дали полската реформа нарушава правилата на ЕС - процес, който може да продължи седмици или дори месеци, отбелязва ДПА.

Една от въведените мерки беше пенсиониране на върховни съдии, навършили 65 години, с което практически се отстраняват 40 процента от магистратите включително председателя им Малгожата Герсдорф. Тя обаче отказа да се оттегли с аргумента, че мярката е в нарушение на полската конституция, която ѝ дава шестгодишен мандат, изтичащ през 2020 г.

Законът предвижда, че съдиите, които искат да запазят местата си във Върховния съд, трябва да поискат разрешение от президента Дуда, но повечето отказаха да направят това, тъй като би било акт на намеса в независимостта на правосъдието.

Управляващата партия "Право и справедливост" твърди, че с новия закон прочиства съда от корумпирани съдии, но опонентите я обвиняват, че се опитва да отстрани критичните гласове.

Междувременно заместник-председателят на съда Росарио Силва де Лапуерта призна, че има риск от "сериозна и непоправима вреда за интересите на ЕС", ако се установи, че намаляването на пенсионната възраст е в нарушение на европейското законодателство. Тя отбеляза, че президентът на Полша вече е назначил поне 27 нови съдии и са обявени вакантни места за още няколко поста, включително за председател на Върховния съд. Тези стъпки са наложили да се действа спешно, заяви Съдът на ЕС в решението си.

Председателката на Върховния съд в Плоша Малгожата Герсдорф каза пред полските медии, че е удовлетворена от решението на Съда на ЕС, но добави: "Не съм щастлива, че правителството на моята страна не направи това по-рано и ние трябваше да се изправим пред Европейския трибунал", цитира думите ѝ "Политико".

Искът бе внесен от заместник-председателя на ЕК Франс Тимерманс, отговарящ за върховенството на закона. Съдът реши, че удовлетворява всички искания на ЕК, като отбелязва, че на този етап не е постъпила позицията на полските власти. В мотивите се посочва като смущаващ фактът, че съдиите, навършили 65 години, трябва да удостоверяват, че са в добро здраве, за да продължат работата си, ако желаят това, а окончателното решение дали да останат на поста си, трябва да бъде взето от президента на страната. 

"При вземането на решение държавният глава не е обвързан с никакви критерии и решението му не подлежи на съдебно оспорване. Освен това законът за Върховния съд му дава пълномощията да решава и за увеличаване броя на съдиите във Върховния съд", посочва още Съдът на ЕС.

Според него действията на правителството са създали "дълбока и незабавна промяна в структурата на Върховния съд". Отбелязва се също, че "изискването за съдебна независимост е част от същността на фундаменталното право на справедлив процес".

Решението на Съда на ЕС отекна като бомба във Варшава. "Разбира се, ние ще отговорим след щателен анализ", заяви полският премиер Матеуш Моравецки. Началникът на кабинета му уточни пред полските медии: "Ние трябва да реагираме някак на новата ситуация". Той обаче добави, че е невъзможно законът да работи със задна дата.

Говорителят на полския президент коментира, че решението на Съда на ЕС може да принуди властите да "актуализират закона за Върховния съд".

През последните месеци някои полски министри коментираха, че не е нужно страната да се съобразява с решението на Съда на ЕС по казуса, но други – като министъра на правосъдието Збигнев Зиобро - се обърнаха към Конституционния съд да каже дали полското право има върховенство пред европейското.

В заключителната част на разпореждането на Съда на ЕС се казва, че страната "трябва да изпълни решението без отлагане", а в противен случай следват глоби.

Опозицията в Полша отдавна предупреждава, че дългосрочната цел на управляващата партия "Право и справедливост" е да изкара страната от ЕС – обвинение, което правителството бурно отрича.

Брюксел е в остър конфликт с Варшава от края на 2015 г. поради опасения, че реформите, въведени от консервативното правителство на Полша, поставят съдебната власт под прекомерно политическо влияние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #9
    Отговор на коментар #8

    Съвсем не държа всички да са съгласни с мен. Разбирам, че твоето отношение е лично и сърдечно. Моето огорчение от Полша се дължи именно на това, че тя беше лице на героичната съпротива срещу съветските окупатори. Това което ме огорчава особено е, че религията се употребява политически. Не чак както в Путлеристан, но все пак се употребява. Я някога тя беше изходната точка на тяхната съпротива и солидарност. Освен това (за съжаление, бих казал) струва ми се, че ние и Румъния никога не можем да бъдем органично цяло с останалите от групата, която изреждаш. Културно, сме много различни, уви.

  2. Практик от София
    #8

    Здравей, колега Edin.drug ! Възприемам Полша като централна, главна сила в редицата "фронтови държави" - Естония, Латвия, Литва,тя самата,Украйна, Румъния и България. За "Седморката на Блейк" силната Жеч Посполита и географски, и военностратегически, и морално представлява консолидиращ "играч", "капитан" на "отбора". Не оправдавам всичко, което се случва напоследък там. Просто изразявам собствената си гледна точка, без да претендирам, че съм единствен носител на истината в последна инстанция.Много обичам Полша и поляците, имал съм романтична история с полякиня и може би съм малко пристрастен. Много те моля, дай знак, че си прочел отговора ми. Важно е.

  3. edin.drug
    #7

    @ Практик от София Поляците наистина имат трагична история, но и много съчувствие са получавали. По-достоверно звучи аргументът, че те успяха твърде много, наредиха се сред развитите страни и решиха да се изпъчат - също както и останалите централноевропейски държави. Точно като възмъжал пубертет, който крещи на баща си - "не ме учи как да живея"! Несравнимо по-голямо доверие имам на мнението на Лех Валенса. За мен е достатъчно красноречиво, че сегашното правителство се опитва дори да преименува

  4. Real ''Mickey''
    #6
    Отговор на коментар #2

    Хайде, хайде сурогате- Разбира се че ЕС е с пъти по-добре от СССР. Това, че същите, които създадоха СССР са яхнали и ЕС(пак с наливане на едни мангизи) е временно явление.

  5. асен
    #5

    значи ако някога искаме да се отървем от нещо като цацаров, европците ще кажат не, защото къде повече обичат такива като негои станишев, отколкото хора като качински. туск, който се подмилкваше на путин, им е по-приятен от качински. затова ЕС ще се разпадне, защото само с целувки и пълнене касичката на меркел ханъм не става.

  6. joro
    #4
    Отговор на коментар #1

    Е да, „...се завихря вълна от все по-нарастващ и мощен кретенизъм.“ Така е, личи си по написаното от тебе. И не коментирайте неща, от които си нямате понятие.А иначе Полша си го премества...

  7. Практик от София
    #3

    Затягането на редиците в Полша има съвършено различен характер от унгарското втвърдяване.Докато средноевропейската държава плува в популистки води и стиска алчно изгодния нефто-газов ценови пакет, препатилата Жеч Посполита пребивава в страхова невроза. Как да имат доверие на големите европейски сили нашите полски партньори и съюзници ? Четири подялби са това - в полските кошмари събуденият източен людоед, изскочил от архетипни глъбини, броди като маймуна с картечница в лунапарк.
    Сякаш беше вчера

  8. т€еритория на Мики Маус
    #2

    И кво? Ще наредят на Полша д аобяви военно положение, или германските войски ще я окупират? Тоя филм във Полша вече са го гледали! Но маските паднаха! Поляците мислеха, че €ССР е нещо по-добро от СССР. Но са се лъгали!

  9. Rhapsody of fire
    #1

    Полските консерватори съвсем се побъркаха и правят глупост след глупост. Въобще из целия свят се завихря вълна от все по-нарастващ и мощен кретенизъм. Нищо хубаво не ни чака.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.