Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът на ЕС отмени масовото събиране на данни за полицейска регистрация у нас

2 коментара
Снимка: Pexels

При полицейската регистрация в България масово се събират ДНК проби и пръстови отпечатъци без съдебен контрол и без нуждата от тях да е доказана категорично. Това са част от изводите в решение на Съда на ЕС, постановено по въпроси от българския съд, съобщи lex.bg

Според българското законодателство събирането на на ДНК данни, дактилоскопия и снимки се прави за всеки, на когото е повдигнато обвинение в умишлено престъпление. Обвиняемият може да откаже, но след това процедурата може да бъде разрешена от съда. Проблемът е, че при това производство няма достъп от данните от разследването и не може да се направи реална преценка за нуждата от регистрация. Така делото за разрешаване на регистрацията е формалност.

Това не е единственият проблем с криминалните регистрации. Данните остават в масивите на МВР независимо дали човекът е бил оправдан или реабилитиран след излежаване на присъдата.

Т.нар. автоматизъм на полицейската регистрация, т.е. задължителното ѝ прилагане без оглед на вида на обвинението, нито на тежестта на престъплението е стар проблем. Тя се извършва по Закона за МВР и по наредба, определяща реда за снемане на данните. Преди години тя бе атакувана пред Върховния административен съд, който установи, че има противоречие с конституцията и прати материалите в Конституционния съд. Там не бе образувано дело. Преди това обаче съдия Иво Хинов от закрития вече специализиран съд сезира с преюдициално запитване Съда на ЕС. Сега по него е поставен отговор.

В него европейските съдии посочват, че директивата за защита на личните данни "трябва да се тълкува в смисъл, че не допуска национално законодателство, което предвижда системно събиране за целите на регистрацията им на биометрични и генетични данни от всяко лице, привлечено като обвиняем за умишлено престъпление от общ характер, без да предвижда задължение за компетентния орган да провери и докаже, от една страна, че събирането на тези данни е абсолютно необходимо за постигането на конкретните преследвани цели и от друга страна, че тези цели не могат да бъдат постигнати чрез мерки, които засягат в по-малка степен правата и свободите на съответното лице".

Въпреки тази констатация полицията вероятно ще продължи да работи по същия начин. Задължение на националните власти е приведат местните разпоредби в унисон с правото на съюза.

Срещу сегашния режим на полицейска регистрация се обяви дори прокуратурата. В становище по делото пред КС, по което така и не бе постановено решение, главният прокурор Иван Гешев заяви, че събирането на данни противоречи на конституцията. На същото мнение бе и Висшият адвокатски съвет.

Преди години бившият вътрешен министър Цветан Цветанов отказа да даде отпечатъци и ДНК проба, за да му бъде направена криминална регистрация. Той бе с няколко обвинения, повдигнати след като се раздели с поста си. Цветанов отказа да бъде регистриран по реда на наредба, подписана от самия него. В крайна сметка той бе оправдан по всички обвинения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Полицаите се чувстват напълно свободни да се самообучават, да си създават групи за наблюдение, да си правят "тренировки" с мирни граждани, за да се подготвят за истинската си работа. Така "истинската им работа" е съкратена версия, подбрани случаи от всички жалби в РПУ-тата. Жалбите не се разглеждат, полицаите връщат хората, няма резултат връзката с гражданите, исканията им не са удовлетворени. Всичко, което не им харесва или ги затруднява, отива в коша за боклук или в Прокуратурата, за да се завърти в омагьосания кръг на безхаберието.

  2. anton nikolov
    #1

    Добре, обаче какво правим с искането за щяло и не щяло на ЕГН ? Откъде, накъде например изпращането на препоръчано писмо за чужбина ще става с ЕГН ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.