Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът намали присъдата на шофьора на автобуса по делото “Лим”

6 коментара
Великотърновският апелативен съд намали в понеделник присъдата на Илия Измирлиев, шофьор на катастрофиралия в Черна гора в река Лим през пролетта на 2004 г. автобус, когато загинаха 12 деца от Свищов на възраст между 12 и 19 години.

Апелативните съдии постановиха присъда от 4 години лишаване от свобода за Измирлиев.  

На 4 април 2004 г. автобус, собственост на “Пампорово” АД, нает от фирма “Дилижанс експрес” за ученическа екскурзия, пада в 40-метров пропаст на границата между Сърбия и Черна гора, в река Лим.  Катастрофата става на хлъзгав път между селищата Приеполе и Биело поле.

В автобуса пътуват група 41 ученици от средното общообразователно училище "Николай Катранов" в Свищов на възраст от 12 до 19 години, 7 преподаватели, екскурзовод и 2-ма шофьори. При катастрофата загиват само ученици, като благодарение на бързата намеса и на местни жители не се стига до още жертви.  

Първоначално Измирлиев бе осъден на 7 години затвор от Великотърновския окръжен съд, който се мотивира с експертни становища,  според които катастрофата е причинена от човешка грешка, а автобусът е бил технически изправен, преди да тръгне на път.

Тогава магистратите счетоха,  че подсъдимият е предизвикал катастрофата, защото е нарушил разпоредбите на чл.13 на Виенската конвенция, който гласи, че всеки водач, при всякакви обстоятелства, трябва да запази контрол върху превозното средство така, че да може да се съобразява с изискванията за предпазливостта и да бъде в състояние да прави маневрите, които се налагат.

На втора инстанция обаче съдиите приемат, че Измирлиев не е нарушил чл. 13 на Виенската конвенция и го оправдават по това обвинение. Те намаляват присъдата от 7 на 4 години и за същия срок забрана да управлява МПС.

В останалата част апелативният съд потвърждава присъдата на Измирлиев и определените граждански искове. Шофьорът е признат за виновен в нарушението на чл. 41 и чл. 45 от Закона за основите на безопасността на движението по пътищата в Сърбия и Черна гора, които регламентират управлението на моторните превозни средства със скорост, която да бъде така съобразена с особеностите на пътното платно, че автомобилът да може да бъде своевременно спрян при всяко препятствие на пътя.

Делото за трагедията стигна до Апелативния съд след жалба на шофьора и фирмата превозвач “Пампорово” АД, които трябваше да платят близо 1,2 млн. лв. на родителите на загиналите деца.   

Решението на Великотърновския апелативен съд подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ГЕРБавия
    #7

    бавно и несправедливо. Човечеца все пак бе осъден...., а МУТРИТЕ са недосегаеми - над закона или пък делата им се влазат по над 10 години.....

  2. Az
    #6

    Шофьорът го осъдиха. А фирмата? А отговорните, че се е пътувало през нощта със скапан автобус. А дебелогъзите учителки, които са се заклещтвали в малкия отвор и са пречели на децата да излязат? Докога в България единственият съдник за престъпника ще бъде неговата съвест?

  3. ЖЖЖ
    #5

    Какво я чакат семействата та не са и светили маслото още не знам! Да спаси багажа а да остави децата да се удавят! И в ада няма място за нея!

  4. Канопус
    #4

    Радвам се, че съдът все пак проумя, че шоферът не е най-виновният в случая. Виновни са тези, които са пуснали автобуса в лошо състояние, виновно е лошото време, ледената вода в бурната река, извънредно опасният път и ужасното състояние на инфраструктурата в югозападна Сърбия и Черна гора. Тази катастрофа там не е единствената, да си припомним в началото на тази година в друга пропаст падна цял влак! Едно време парите в Югославия са се изливали в Словения, Хърватско и само отчасти в Сърбия, а останалите републики като Босна, Македония и Ч. гора са били занемарени. Населението затова бързо се е притекло на помощ, защото имат тренинг да спасяват паднали в реката!

  5. Емо Етем
    #2

    Писах и преди по този въпрэос.Шофьжора не е виновен.Знам какъв натиск опражняват пътниците и то ако с поголям ранг,в/у шофьорите.Като стане нещастия се вижда кой опира пешкира.Следих развоя по делото.Той бе осъден предварително.Родителите искаяха да го удошат със собствените си ръце.Винатата е в неизправния автобус.Фирмата имаща превозното средство итези ноито са извърщвали ремонтите.Те обикновено се правят с почукване на чуна и готово.Нали толкова разбират монтьрите.Имаше експертиза която доказа,че

  6. емо
    #1

    Продължениеи:Главатарите на тази "екскурзия"носягт главната отговорност.На подсъдимата скамейка трябва да са също организаторите,учителите ридружаващи децатаи всички останали взели участие.В случая учителите придружаващи групата.Те носят най-голямата отговорност.зНАЕ ЛИ НЯКОЙ КАКВО Е ТОВА ОТГОВОРНОСТ.НЕ1НЕ!НЕ!Пътуването през ноща е дело на ръководителя и някои от учителите.Много близко до ума,че през ноща има много повече опасности.Една екскурзия е част от учебния процес и те носят отговорност за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.