Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът нареди да продължи сделката с “Елбит системс”

2 коментара
Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави в сила решението от 17 октомври на тричленен състав на ВАС, с което бе отменено решение на министъра на отбраната за прекратяване на процедура за възлагане на специална обществена поръчка за възстановяване на летателната годност и модернизация на вертолети Ми-24 и Ми-17 от състава на ВВС. Това съобщиха от съда в сряда.

Решението не подлежи на обжалване.

Петчленният състав на ВАС приема, че касационната жалба на Министерството на отбраната е неоснователна. Правилно тричленният съдебен състав е отменил заповедта на министъра на отбраната за прекратяване на процедура като неправилна и незаконосъобразна. Тя е немотивирана и е издадена след влизане в сила на заповедта, с която по съответния ред е определен за изпълнител на поръчката израелското дружество “Елбит системс”.

Според съда, въпросите, свързани с участието в процедурата на “Елбит системс”, са преценени от комисията, която е определила дружеството за участник, класирал се на първо място.

Именно при това класиране е трябвало да бъдат преценени всички евентуални възражения, включително и относно наличието на сертификат за извършване на дейност по реконструкция и модернизация на вертолетите. Протоколът на комисията е бил утвърден от възложителя на 20.12.2004 г. и е влязъл в сила, защото не е бил обжалван.

Петчленният състав приема, че е недопустимо да бъдат пререшавани от комисията и от възложителя въпроси, свързани с участието и класирането на участниците в процедурата по възлагане на обществената поръчка. Нещо повече, в чл. 10 от наредбата за възлагане на обществени поръчки е предвиден срок за сключване на договора между възложителя и лицето, определено за изпълнител, но това не само не е сторено, а с обжалваното решение е прекратена процедурата за възлагане на обществена поръчка.

От офиса на “Елбит системс” коментираха, че имат готовност веднага да продължат преговорите с Министерството на отбраната до финализиране на сделката. Оттам напомниха, че офертата им включва обща цена от 57 млн. евро за модернизацията на 6 транспортни и 12 бойни хеликоптери и осигуряването на 300% офсет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. orm
    #2

    От 1999 слушам за тази модернизация и доживях да видя през 2005 един прототип на Ми-24Д, който модернизираха южноафриканци.Моето мнение е че беше грозна работа.Оказа се че летателните характеристики са се влошили и въпреки по-мощното въоръжение боеспособността му е намаляла.Разглеждайки данните давани от израелците мисля че тяхната модернизация ще се окаже по-ефективна.А дали като цяло ще се получи ще докаже единствено експлоатацията.

  2. МИ-24
    #1

    РАЗГЕЛЕ, НАЙ-ПОСЛЕ!!!ПА, БЕЛКИМ ТРЪГНЕ И ДА ИМАМЕ ЛЕТЯЩИ ХЕЛИКОПТЕРИ, 4Е И МАКЕДОНИЯ НИ ЗАДМИНА ПО ЛЕТЯЩИ МИ-24!СРАМОТА ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ВВС!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.