Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът нареди на столичното парно да отчете публично парите си за юрисконсулти

1 коментар
Съдът нареди на столичното парно да отчете публично парите си за юрисконсулти

Административният съд София-град се е произнесъл в полза на омбудсмана Мая Манолова по заведеното от нея дело срещу "Топлофикация София“ заради отказана информация как е изхарчило събрани суми от искове на общинското дружество срещу длъжници, в които са били начислени разходи за юрисконсулти. Националният обществен защитник поиска тази информация по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), но не я получи.

Манолова искаше да знае за какво топлофикацията е похарчила събраните през 2015 г. юрисконсултски възнаграждения за близо 15 млн. лева чрез започнати дела срещу 21 хиляди столичани. В тези производства дружеството е поискало от тях да платят минимум 300 лева пред съда, 350 лева пред частен съдебен изпълнител и 300 лева по исково производство.

С Решение № 1149 от 25 февруари 2019 г. Административен съд София –град отмени отказа и изпрати преписката на изпълнителния директор за предоставяне на информацията, изрично и изчерпателно посочена в заявлението на омбудсмана. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

През 2018 г. съдът отмени "мълчаливия отказ“ на изпълнителния директор на "Топлофикация София“ ЕАД, като преписката бе върната за произнасяне. Последва решение на столичното топлофикационно дружество, в което отново изпълнителния директор отказа да предостави исканата обществена информация.

В жалбата си от октомври 2016 г. пред съда Манолова посочи, че "топлофикационното дружество е в кръга на задължените субекти съгласно ЗДОИ, тъй като представлява публичноправна организация по смисъла на закона“. Освен това тя е категорична, че "исканата информация е "обществена“ по смисъла на ЗДОИ; не са спазени изискванията за форма на отказа; исканата информация не съдържа търговска тайна; налице е надделяващ обществен интерес“.

Омбудсманът поиска от монополното дружество информация по ЗДОИ след като Конституционният съд отхвърли искането за противоконституционност на разпоредби в Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Става дума именно за т.нар. юрисконсултски възнаграждения, които „Топлофикация“ прибира от своите длъжници, въпреки че заплатите на юристите ѝ са включени в цената на топлинната енергия, одобрена от енергийния регулатор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    "Конституционният съд отхвърли искането за противоконституционност на разпоредби в Гражданския процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Става дума именно за т.нар. юрисконсултски възнаграждения, които „Топлофикация“ прибира от своите длъжници, въпреки че заплатите на юристите й са включени в цената на топлинната енергия, одобрена от енергийния регулатор."
    Това е съществената новина! Но пък отхвърли и Истанбулската конвенция - радвайте се граждани! Ще плащате по 1000 лева съдебни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.